• Publicitate

Emigrare din Spania in Canada - merita?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Emigrare din Spania in Canada - merita?

Mesajde relu34 » 15 Iun 2008, 11:34

ma bate gandul sa las spania, dupa 8 ani..pentru Canada. banuiesc ca nu e usor, dar daca ar avea cineva vreo sugestie, ar fi binevenita. Aici am o casa(ipoteca, clar), ceva credite si banuiesc ca trebuie sa scap de ele inainte. Am rezidenta, si in doi ani pot sa solicit cetatenie spaniola. Nu stiu daca m-ar ajuta cu ceva.. Limbile.. spaniola, dar ce folos; franceza ce mai mi-a ramas din liceu, engleza- din muzica si filme, ceva. Studii-nu am terminat politehnica, plecand in anul 3. Aici in spania, zidar, si recent lucrand intr-o fabrica de cooling towers. Deci, slabe sanse,pp.
astept opinii, fara polemica
gracias/merci/thanx
relu34
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: din spania in Canada (?)

Mesajde celalalt » 15 Iun 2008, 15:11

relu34 scrie:ma bate gandul sa las spania, dupa 8 ani..pentru Canada. banuiesc ca nu e usor, dar daca ar avea cineva vreo sugestie, ar fi binevenita. Aici am o casa(ipoteca, clar), ceva credite si banuiesc ca trebuie sa scap de ele inainte. Am rezidenta, si in doi ani pot sa solicit cetatenie spaniola. Nu stiu daca m-ar ajuta cu ceva.. Limbile.. spaniola, dar ce folos; franceza ce mai mi-a ramas din liceu, engleza- din muzica si filme, ceva. Studii-nu am terminat politehnica, plecand in anul 3. Aici in spania, zidar, si recent lucrand intr-o fabrica de cooling towers. Deci, slabe sanse,pp.
astept opinii, fara polemica
gracias/merci/thanx

In primul rand depinde ce stil de viata iti place mai mult, stilul de viata american sau cel european. Stilul de viata european este mai social, stilul de viata american mai individualist. In Europa o sa ai mai mult timp pt familie In Canada poate o sa ai mai multi bani (dar si vei munci mai mult)
Cel mai bine ar fi pentru tine sa faci niste studii in Spania unde costa mult mai putin decat in Canada.
Salariul orar la muncile necalificate sau slab calificate este mai mic in Canada decat in Europa.
Daca dobandesti cetatenia spaniola in 2 ani vei putea munci oriunde in Europa.
Nu stiu cat conteaza pt tine dar sunt multi factori minori in favorea Spaniei : clima, oamenii sunt mai prietenosi, apropierea de Romania, protectia sociala, etc
celalalt
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde relu34 » 15 Iun 2008, 16:56

multumesc pentru raspuns, "celalalt"...
Cum sint nou pe forum, nu ma asteptam la un raspuns asa de rapid, si sint placut surprins.
Stilul de viata european si cu oameni mai prietenosi eu cred ca e un pic fals, cu totii stim ca de fapt avem 2-3 prieteni adevarati iar restul sint falsi, sau incorect calificati drept prieteni.. Nu as duce dorul stilului asta de viata (zic eu), desi as avea nevoie -absolut- de prieteni, acolo unde o sa fiu. Sint singur, nu am fost casatorit dar am un baiat de 7 ani, care e si el aici in Spania, cu mama lui - si mentin legatura cu el; daca voi pleca...timpul le va pune pe toate la locul lor. Familia in Romania, mama, tata si fratele...-oricum ne vedeam o data pe an, asa ca sa zicem ca e deja obisnuinta. Apropierea de Romania: da, 4 ore de zbor e mai putin decat 12-14-sau cat o fi din Canada, dar nu conteaza prea mult, zic eu. Clima, cu 36-40 de grade vara-aer uscat in zona madridului- nu e insuportabila, dar nici nu ma dau in vant dupa ea; intr-un fel, m-am saturat de atata soare si caldura. Spania, si spaniolii..dupa 8 ani am inteles cum sunt, au plusuri si minusuri fata de noi; nu le-as duce dorul. Plus ca am descoperit ca exista "mancatorii" la fel ca si pe la noi, intr-o forma usor cizelata; iar mentalitatea lor e in general mai buna, dar nu departe de a noastra. Nu mi-ar parea rau sa ii las.
Bineinteles, am avut deja o schimbare radicala a felului de a trai, venind in Spania. Si sperand ca totul o sa fie bine si ..nu neaparat roz, dar macar corect. Nu a fost chiar asa, desi nu pot sa ma plang.
Gandindu-ma acum la varianta venirii in Canada () deja simt greutatea noului inceput, "frica" de necunoscut, invatarea sau perfectionarea unor noi limbi etc. Dar pe de alta parte, cu informatii corecte si confirmari credibile, as face pasul asta, in cautarea unei lumi normale. Sint doar la prima parte al primului capitol prin care un om trece atunci cand isi propune o astfel de schimbare, asa ca poate e prematur sa imi fac atatea ganduri. Stiu ca daca va fi sa fie, va dura pana ce se va realiza. Din (umila) mea experienta, a plecarii din Romania in Spania, mai stiu ca pana nu incerci, nu ai de unde sa stii -pe de alta parte. Deocamdata mai imi ramane mult de citit pe forumul asta, sau prin alte surse ca sa imi fac o idee mai exacta asupra Canadei, nu? In afara de asta, astept noi raspunsuri de la voi, cei care raspundeti dezinteresati.
gracias/merci/thanx !
relu34
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde marc » 15 Iun 2008, 18:45

Daca ai deja rezidenta spaniola nu stiu daca se merita sa ajungi pe aici. Intr-o caracterizare scurta viata din Canada se aseamana foarte mult cu aceea din Romania lui Ceausescu cu deosebirea ca aici exista mult mai multe libertati. In rest, oamenii iti zambesc sau te cauta numai cand au interes. Compenseaza poate doar faptul ca banii sunt mai multi decat in Romania sau Spania si nu se pune problema existentei zilei de maine.
marc
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

spania sau Canada

Mesajde mana » 15 Iun 2008, 18:51

un sfat prietenesc, scurt si clar : STAI ACOLO
mana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...