• Publicitate

Emigrare din Spania in Canada - merita?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde Alessia » 18 Dec 2013, 14:58

togo scrie:
Alessia scrie:
togo scrie:
traianm scrie:
claire scrie:
Radu7777 scrie:
traianm scrie:multam o sa incerc . sper sa nu mai avem nevoie in scurta perioada cit mai avem de tras aici .

corect ... hai ca nu mai e mult pana la cetatenie :lol:

Nu cred ca ar vrea sa obtina cetatenia unei tari care l-a nenorocit. Probabil ca e vorba despre altceva.

nu pina la cetatenie, mai correct pina imi recuperez paguba si banii cu care am venit aici in puroiul asta si cind spun asta ma refer la Quebec. nu stiu cun sint alte provincii si sper sa nu aflu .

clari Canada este tara in care e bine sa emigrezi din lumea a treia si sa ai familie mare sa poti lua sociale. pentru cine vine din ardeal oradea mai bine zis si care mai are si slujbe bune Canada este o nenorocire NENOROCIRE aizis bine . system sanitar inexistent. invatamint 0 zero 0 cu scoli bine aprov. cu droguri unde peste citiva ani elevi si prof vor pufai laolalta . Calitatea vietii 0zero0 tot modificat genetic plastic American.
politia exista pt. a da tichete. nu exista notiunea protectia consumatorului,calitate,.. tot ce am aici am si in Romania tuciurii impertinenti cu coloana de plozi ,lipsa de bun simt de educatie .chiar intr-o masura mai mare.

sa stii ca daca as avea cetatenia nu m-ar aj. la nimic raddel . pas rom este mai bun ca cel Canadian pt Europa . iti doresc o canadizare cit mai completa.

Stai sa vezi acum ce o sa-ti sara in cap astia mai sensibili care spun ca le strici visele.

Eu as intreba si romanii veniti acum 30-40 de ani . O buna parte au "fugit" cu mari riscuri la aceea vreme , chiar repercursiuni asupra familiilor ramase in tara.
Au venit si au ramas . S-au integrat si au contribuit la "nenorocirea" spus inca cu litere mari :( aceasta .
Cereti opinia lor , sunt cei mai in masura sa va arate ambele reverse.
Raman roman dar sunt mandru cetatean canadian .

Asta da ,o intrebare desteapta si care mi se pare cea mai logica sa intrebi pe cineva care poate sa spuna dupa atatia anii ,20-30-40 ,o viata de om cam cum stau treburile si daca e ceva putred in Danemarca.
Am foarte mlte cunostinte care sunt aici de peste 30 de ani si chiar de 50 de ani,sunt oameni in varsta deja ,cativa au si dat coltul de atunci iar altii dupa multi ani au decis sa plece de aici ,unii in Romania ,altii in Europa si chiar prin Caraibe.Cu unii ma mai intalnesc la cate o cafea si stam la taclale ,in general de Cuba,muzica si despre cunoscuti comuni
O singura persoana stiu ca este multumita de viata ei aici dupa 40 de ani,eu o cunosc de 15 ani .dar si ea vrea sa plece acum ca este in pensie.
Vrea sa se intoarca in Romania .Restul in general nu sunt fericiti dar viata ,soarta au facut sa ramana aici desi doar se plang de Canada si fiecare isi povesteste necazurile chiar dramele.Mai obtimisti sunt cei care abia au venit si vad doar ce este frumos si poate e mai bine asa ,dar cred ca doar dupa multi ani aici poti sa tragi linia si sa spui ca esti multumit de viata sau nu in Canada ,dar timpul scoate la iveala multe ,experiente noi ,greutati si chiar tragedii care vor marca fiecare persoana in parte .

Ioii ! Eu n-am intalnit nici unul sa doreasca sa se intoarca in Romania si cunosc 4-5 familii . Unii sunt pensionari si isi petrec iarna in sud , altii mai lucreaza cate 1-2 zile pe saptamana . Toti vorbesc frumos despre Romania si toti vorbesc frumos despre Canada .
Traiesc eu pe un nor sau am ceva pe ochi sa nu vad nici o mocirla si nici o putrefactie ?
Nu intelege ca totul e lapte si miere, nu , nici gand dar unde gasesti doar asta ?
Zboara la timp! Altfel iti raman aripile mici.
Alessia
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde bpmircea » 05 Apr 2014, 13:31

si pana la urma cu romanii din Spania ce vor sa emigreze in Canada cum ramane?
ca parca asta erea idea initiala, nu?

intreb si eu pt ca sun in aceeasi situatie numai ca anii au trecut, suntem in 2014 acum.
bpmircea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Sly » 05 Apr 2014, 22:10

bpmircea scrie:si pana la urma cu romanii din Spania ce vor sa emigreze in Canada cum ramane?
ca parca asta erea idea initiala, nu?

intreb si eu pt ca sun in aceeasi situatie numai ca anii au trecut, suntem in 2014 acum.

Pai cu intrebari nu se produc schimbari,daca te-ai saturat de Spania si vrei la racoare,vino incoace.
Cine-i opreste pe romanii din Spania sa vina aici?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Re: Emigrare din Spania in Canada - merita?

Mesajde ankann » 05 Mai 2014, 17:13

Daca vrei sa pleci din Spania, Canada este o alegere oarecare...la fel de buna sau rea ca oricare. Eu am plecat din Spania acum un an. Sunt aici cu viza de munca de moment...care nu ti-o recomand. Motivul: dc vii cu familie si copii, o sa afli ca nu ai drept la alocatie, uneori nici la francizare, si nici subventii la gradinite, si dc vrei sa studiezi ceva (fara sa fii rezident) te costa de te ustura. Ideea e sa vii ca rezident si sa ai toate aceste avantaje. La fel,nu trebuie sa te astepti la ceva nemaipomenit, mie imi aminteste sistemul de aici de cel romanesc. Un lucru bun insa , prin comparatie cu Spania, tu sau copii tai nu o sa suferiti de pe urma faptului ca sunteti imigranti ca in Spania. Orasul, cel putin Montreal care il cunosc eu, nu e nici pe departe la fel de frumos ca cele din Spania, si nici viata sociala nu seamana cu cea cu care banuiesc ca te-ai obisnuit in Spania. E greu de dat sfaturi ....depinde de ce cautati si ce vreti de la viata. Cum spuneam, eu am doar un an aici, si inca nu m-am hotarat dc imi place sau nu. Ce pot spune de moment, este ca dupa o experienta de imigrare, a imigra din nou ,aici de exemplu, este un pic mai usor. Cat despre Montreal, Canada....eu acum as alege alta directie...dar nici eu nu sunt sigura...a trecut doar un an. Multa bafta.
Calator prin viata mea...
ankann
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE