• Publicitate

Emigrare din Spania in Canada - merita?

Corespunde Canada asteptarilor celor care aleg sa traiasca aici? Puncte de vedere pozitive si negative ale membrilor comunitatii noastre.
Răspunde

Mesajde Sly » 17 Dec 2013, 13:56

Alessia scrie:Pentru ca am ales sa traiesc aici si nu ma plang de calitatea vietii.
Cred ca eram la fel de mandra si daca eram cetateanul altei tari alese de mine .
Nu iau cetatenia ca o bucata de hartie . Devine modul meu de viata . Am devenit cetateanul Canadei, ma integrez si angrenez in sistemul ei de functionare . Eu am ales sa vin aici nu ?
Deci realizarea de care esti mandra este faptul ca ai ales sa vii aici,cu alte cuvinte esti mandra de tine ca Alessia nu de tine ca si canadeza.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde Alessia » 17 Dec 2013, 14:22

Deci realizarea de care esti mandra este faptul ca ai ales sa vii aici,cu alte cuvinte esti mandra de tine ca Alessia nu de tine ca si canadeza.[/quote]

:lol: Adica una nu implica si cealalta ?
Zboara la timp! Altfel iti raman aripile mici.
Alessia
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Sly » 17 Dec 2013, 16:18

Alessia scrie:Deci realizarea de care esti mandra este faptul ca ai ales sa vii aici,cu alte cuvinte esti mandra de tine ca Alessia nu de tine ca si canadeza.

:lol: Adica una nu implica si cealalta ?[/quote]
Puteai sa alegi sa ramai rezident.Nu ai fi fost tot la fel de mandra de tine?
Intrebarea initiala era ce din statutul tau de canadian te face sa fii mandra de asta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde capsunar » 17 Dec 2013, 21:23

Alessia scrie:Pentru ca am ales sa traiesc aici si nu ma plang de calitatea vietii.
Cred ca eram la fel de mandra si daca eram cetateanul altei tari alese de mine .
Nu iau cetatenia ca o bucata de hartie . Devine modul meu de viata . Am devenit cetateanul Canadei, ma integrez si angrenez in sistemul ei de functionare . Eu am ales sa vin aici nu ?

In primul rand, ma bucur pt tine, eu pot spune ca mai mult muncesc aici decat traiesc.
Probabil daca traiesti vezi lucrurile diferit dacat cineva care munceste.

Si eu sant angrenat in sistemul de functionare, platesc taxe cam cat salariul mediu pe economie si trebuie sa recunosc ca nu-mi place deloc treaba asta si chiar ma plang.
Evident lucrurile se vad un pic diferit cand primesti bani de la stat.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde togo » 18 Dec 2013, 13:59

Alessia scrie:
togo scrie:
traianm scrie:
claire scrie:
Radu7777 scrie:
traianm scrie:multam o sa incerc . sper sa nu mai avem nevoie in scurta perioada cit mai avem de tras aici .

corect ... hai ca nu mai e mult pana la cetatenie :lol:

Nu cred ca ar vrea sa obtina cetatenia unei tari care l-a nenorocit. Probabil ca e vorba despre altceva.

nu pina la cetatenie, mai correct pina imi recuperez paguba si banii cu care am venit aici in puroiul asta si cind spun asta ma refer la Quebec. nu stiu cun sint alte provincii si sper sa nu aflu .

clari Canada este tara in care e bine sa emigrezi din lumea a treia si sa ai familie mare sa poti lua sociale. pentru cine vine din ardeal oradea mai bine zis si care mai are si slujbe bune Canada este o nenorocire NENOROCIRE aizis bine . system sanitar inexistent. invatamint 0 zero 0 cu scoli bine aprov. cu droguri unde peste citiva ani elevi si prof vor pufai laolalta . Calitatea vietii 0zero0 tot modificat genetic plastic American.
politia exista pt. a da tichete. nu exista notiunea protectia consumatorului,calitate,.. tot ce am aici am si in Romania tuciurii impertinenti cu coloana de plozi ,lipsa de bun simt de educatie .chiar intr-o masura mai mare.

sa stii ca daca as avea cetatenia nu m-ar aj. la nimic raddel . pas rom este mai bun ca cel Canadian pt Europa . iti doresc o canadizare cit mai completa.

Stai sa vezi acum ce o sa-ti sara in cap astia mai sensibili care spun ca le strici visele.

Eu as intreba si romanii veniti acum 30-40 de ani . O buna parte au "fugit" cu mari riscuri la aceea vreme , chiar repercursiuni asupra familiilor ramase in tara.
Au venit si au ramas . S-au integrat si au contribuit la "nenorocirea" spus inca cu litere mari :( aceasta .
Cereti opinia lor , sunt cei mai in masura sa va arate ambele reverse.
Raman roman dar sunt mandru cetatean canadian .

Asta da ,o intrebare desteapta si care mi se pare cea mai logica sa intrebi pe cineva care poate sa spuna dupa atatia anii ,20-30-40 ,o viata de om cam cum stau treburile si daca e ceva putred in Danemarca.
Am foarte mlte cunostinte care sunt aici de peste 30 de ani si chiar de 50 de ani,sunt oameni in varsta deja ,cativa au si dat coltul de atunci iar altii dupa multi ani au decis sa plece de aici ,unii in Romania ,altii in Europa si chiar prin Caraibe.Cu unii ma mai intalnesc la cate o cafea si stam la taclale ,in general de Cuba,muzica si despre cunoscuti comuni
O singura persoana stiu ca este multumita de viata ei aici dupa 40 de ani,eu o cunosc de 15 ani .dar si ea vrea sa plece acum ca este in pensie.
Vrea sa se intoarca in Romania .Restul in general nu sunt fericiti dar viata ,soarta au facut sa ramana aici desi doar se plang de Canada si fiecare isi povesteste necazurile chiar dramele.Mai obtimisti sunt cei care abia au venit si vad doar ce este frumos si poate e mai bine asa ,dar cred ca doar dupa multi ani aici poti sa tragi linia si sa spui ca esti multumit de viata sau nu in Canada ,dar timpul scoate la iveala multe ,experiente noi ,greutati si chiar tragedii care vor marca fiecare persoana in parte .
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde Alessia » 18 Dec 2013, 14:47

capsunar scrie:

In primul rand, ma bucur pt tine, eu pot spune ca mai mult muncesc aici decat traiesc.
Probabil daca traiesti vezi lucrurile diferit dacat cineva care munceste.

Si eu sant angrenat in sistemul de functionare, platesc taxe cam cat salariul mediu pe economie si trebuie sa recunosc ca nu-mi place deloc treaba asta si chiar ma plang.
Evident lucrurile se vad un pic diferit cand primesti bani de la stat.

Hei , si noi muncim :) Platim si taxe iti dai seama ? Acuma serios, nu poti avea doar castig si sa nu platesti nimic .
Dar tu platesti cam mult , o fi dupa venit ? :wink:
Banii nu sunt totul . Vezi, nu mai ai timp sa traiesti si "tempus fugit"...
Zboara la timp! Altfel iti raman aripile mici.
Alessia
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Intre MIT si REALITATE