• Publicitate

2017 - permis munca job IT in BC - sunt legat de angajator?

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

2017 - permis munca job IT in BC - sunt legat de angajator?

Mesajde Alex232 » 06 Noi 2016, 06:24

Salutare,

Sunt cetatean roman si voi ajunge in Canada, BC anul viitor cu un job in IT. Nu am lucrat niciodata in Canada. Ma tot intreb cat de legat voi fi de viitorul angajator. Ma refer - daca nu imi convine si vreau sa ma angajez altundeva, legislatia canadiana imi va permite acest lucru, sau viza de munca este legata de un singur angajator?

Multumesc frumos,
Alex
Alex232

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: 2017 - permis munca job IT in BC - sunt legat de angajat

Mesajde visitor1 » 14 Noi 2016, 18:07

Un rezultat la prima strigare pe google: http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre ... 165&top=17
Chiar daca nu are legatura directa cu intrebarea ta as mentiona aici aspectul "loyalty": regula nescrisa pe aici e 3 ani minim la acelasi angajator daca vrei sa pleci cu recomandare de la el.
Victoria e destinatia?
visitor1
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 5 ori

Mesajde Cetateadevei » 14 Noi 2016, 19:50

Alex232 scrie:Salutare,

Sunt cetatean roman si voi ajunge in Canada, BC anul viitor cu un job in IT. Nu am lucrat niciodata in Canada. Ma tot intreb cat de legat voi fi de viitorul angajator. Ma refer - daca nu imi convine si vreau sa ma angajez altundeva, legislatia canadiana imi va permite acest lucru, sau viza de munca este legata de un singur angajator?

Multumesc frumos,
Alex

Esti obligat sa iti respecti contractul, deci sa lucrezi pentru angajatorul care ti-a scos permisul de munca. Daca, in schimb, ai un permis de munca deschis, atunci poti lucra oriunde gasesti de lucru. De regula, permisele deschise se dau sotiei, daca sotul vine cu un permis de munca si ea il insoteste, si invers (sotia are permis de munca, iar sotul o insoteste).

Ca sa eviti orice alte probleme, incearca sa obtii toate informatiile la semnarea contractului: cat pe ora (aici se vorbeste de salariu brut/ora), cate ore/zi, asigurare privata, cazarea (ti-o poate asigura, dar nu este obligat).

Bafta.
Cetateadevei
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 35 ori
I s-a multumit: 20 ori

Mesajde capsunar » 14 Dec 2016, 13:07

Esti legat de angajator. La sfarsit te pune pachet si te trimite inapoi. Asta daca nu ti-ai deschis dosar de emigrare care s-a finalizat in timpul cand esti aici, te-ai insurat cu o localnica sau sotia nu a produs un perims mai bun. Am avut un coleg care dupa 3 ani l-au impachetat si l-au trims inapoi.
Citeste reviews pe glassdoorr la angajatorul tau. In IT poti sa faci ore suplimentare neplatite, basca ca net admin poti sa ai ore cretine de lucru. Una peste alta poate fi o super experienta iar din ce am vazut eu aici cel mai nasol in Vancouver de obicei e peste cel mai masol in Buc exceptie vacanata care aici e net sub ce e in Ro. ( maj au 2 saptamani )
Ar mai fi un caz, cand angajatorul e un staffing agency care te inchiriaza la alta companie.

Cine e angajatorul si unde in BC e locatia?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 37 ori
I s-a multumit: 363 ori

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii