• Publicitate

Solicitare atestat engl/franc pt work permit... sofer

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Mesajde claudiu tg mures » 07 Iul 2013, 04:09

blondalbastru scrie:
claudiu tg mures scrie:bafta la interviu blondalbastru ne spui si noua cum a fost,astazi le-am scris si eu in Canada sa le spun ce am mai facut,mie mi-au dat termen sa ajung pana in august da nu prea am sperante sa ajung pana atunci sper sa nu fie stricti cu deadlinu canandieni ca altfel m-am ars:)

Salut Claudiu , mersi de urari , la fel la toti cei care vor sa plece ! Unde mergi in Canada ?

Merg in Calgary,AB
everything will be ok in the end,if its not ok,its not the end!!!
claudiu tg mures
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde claudiu tg mures » 14 Iul 2013, 07:58

mai aveti ceva noutati de pe la ambasada fratilor?blondalbastru cum a fost la interviu sper ca e totul in regula.UNICOL cum a mers cu testul de limba cu examenul medical?

sa aveti o duminica placuta
claudiu tg mures
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde UNICOL » 15 Iul 2013, 11:25

claudiu tg mures scrie:mai aveti ceva noutati de pe la ambasada fratilor?blondalbastru cum a fost la interviu sper ca e totul in regula.UNICOL cum a mers cu testul de limba cu examenul medical?

sa aveti o duminica placuta

Buna Claudiu!
ce sa spun? legat de test IELTS.... a fost destul de greu pentru mine, dar am speranta totusi sa primesc un punctaj acceptabil; voi afla rezult pe 20 iul.
La examenul medical a fost incredibil de rapid; totul a decurs planificat, pe ora. Mi s-au recoltat probe sange si urina, am fost intrebat de antecedente medicale, am fost supus controlului medical oftalmo, dupa care in final dezbracat pana la brau si consultat. Totul a decurs in aprox o ora, dupa care am fost trimis la Medsana sa fac radiografia pulmonara. Aici am asteptat 5 min dupa ce am facut radiograf.pt confirmare (daca ar fi fost probl o repetam). Si am terminat cu brio.... acum... stau si astept.... s primesc rezult la engl si sa vedem ce va hotara ambas.
Si eu sunt curios ce a facut la interviu pe 11 iul blondalbastru....

Bafta tuturor si sa ne fie bine!
UNICOL
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde claudiu tg mures » 15 Iul 2013, 15:19

ei lasa ca o sa fie bine cu rezultatele ai sa vezi,acuma ai scapat si de medicale urmeaza viza si multe mile conduse in Canada si usa :),eu inca tot astept cazierul din spania intru in a 3 sapt de asteptare,intre timp am dat si o fuga pana la bratislava pt un cazier(nu am reusit sa il obtin altfel),sper sa se termine totul cu bine ca ma omoara asteptarea asta:(

p.s. UNICOL unde mergi in Canada?
claudiu tg mures
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde blondalbastru » 15 Iul 2013, 15:39

Salut , imi cer scuze dar la mine nu a fost prea bine ! Am fost ocupat cu alt set de hartii de prin US ! Am fost la interviu , mi au luat actele cerute dupa care a urmat interviul cu o doamna mai pe la 50 de ani ! La mine s a legat de o viza de US care a fost canceled anul trecut cand mi au dat refuz de viza desi viza din pasaport era expirata ! Cica au sunat si ei la US Embassy sa vada ce si cum , a vrut sa stie si varianta mea care pana la urma am fost nevoit sa o spun ! Am avut FBI record curat iar pe recordul de CDL de US am avut in 2008 si 2009 trei amenzi de over weitgh pe axe , amenzi pe care le am platit atunci la judecator ! Dar ea nu si nu ca nu stie daca spun adevarul ca nu stie daca sunt impotriva legilor canadiene etc etc ! Asa ca mi a spus sa i mai scot si din Texas unde am fost un cazier ( desi aveam de la FBI ) plus ca m a intrebat ce fac daca US nu mi da viza ! I am spus ca stau pe Canada pt asta mi a cerut scrisoare de la angajatorul din Canada care sa confirme cele spuse de mine ! M a pus sa i scriu toate locurile de munca din ultimii 11 ani ( zicea ca asa dau testul scris la engleza ...) cu persoane de contact plus atributiunile mele ! Aici am trecut la vorbit si scris , a spus ca ii place ca vorbesc si ca am experienta in domeniu !
Joi dupa ce am ajuns acasa am stat pe net si pe telefoane cateva ore sa fac rost de acte ! Am vorbit in Canada pt scrisoare si in 30 min am avut-o ! Am sunat prin Texas la judecatorii sa fac rost de hartii sa demonstrez ca sunt curat ! Am reusit in mare parte dar cred ca voi fi nevoit sa trimit fingerprint ul in Texas pt acel cazier ! Ce am gasit oficial on-line nu este prea bun cred ! Se specifica la sfarsit ca ar trebui sa trimit amprentarea pt 100% match ! Acum am trimis toate astea la ambasada si astept ! Deja mie scarba de tot ce se intampla dar sper totusi sa o scot la capat !
Scuze pt intarziere dar am fost .....suparat ! Succese !
PS inca nu mi a dat fisa medicala de facut , deci nu sunt sigur ca imi dau viza !
Fredericton (New Brunswick) Canada
blondalbastru
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde veronicaplesca » 15 Iul 2013, 18:19

Blondalbastru,imi pare rau ca te foiesc atit.Multa lume e suparata pe cei de la ambasada,Deja 7 familii au primit refuz pentru viza de vizitator a parintilor.Chiar daca parintii au mai fost si nu au incalcat nimic.Au inebunit cei de la ambasada,cica sunt in greva...dar lumea cu ce e vinovata de greva lor?
veronicaplesca
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 4 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii