• Publicitate

Viza turistica refuzata - a doua aplicatie ?

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Viza turistica refuzata - a doua aplicatie ?

Mesajde calopor » 03 Mar 2014, 12:05

Salut

Am invitat pe cineva din Romania (prieten, nu ruda) si a fost refuzat. Se pare ca din cauza ca nu avea bani in banca.

Intrebarea mea este : dupa cat timp de la refuz mai are dreptul de a aplica inca odata ?

Multam
And those who were seen dancing were thought to
be insane by those who could not hear the music.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Re: Viza turistica refuzata - a doua aplicatie ?

Mesajde bunicul » 03 Mar 2014, 14:51

calopor scrie:Salut

Am invitat pe cineva din Romania (prieten, nu ruda) si a fost refuzat. Se pare ca din cauza ca nu avea bani in banca.

Intrebarea mea este : dupa cat timp de la refuz mai are dreptul de a aplica inca odata ?

Multam

Atunci cand cauzele care au generat refuzul sunt eliminate.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 18 ori

Mesajde calopor » 05 Mar 2014, 13:36

Am serioase indoieli ca si-ar fi putut depune alt dosar a doua zi, chiar si cu cauzele refuzului inlaturate.

@ bunicul - asa crezi sau asa stii ? Poti posta un link, te rog ?
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde bunicul » 05 Mar 2014, 15:48

calopor scrie:Am serioase indoieli ca si-ar fi putut depune alt dosar a doua zi, chiar si cu cauzele refuzului inlaturate.

@ bunicul - asa crezi sau asa stii ? Poti posta un link, te rog ?

In 2012 prima solicitare de viza, pe 6 luni, facuta de sotie pentru a merge sa viziteze copii si nepotii a fost respinsa pe motiv ca nu avea serviciu si venituri. Imediat, cam o saptamana, am facut alta cerere de viza, pentru 5 luni, in care copii din Canada au mai adaugat niste venituri iar sotia un cont bancar de cateva mii de dolari. A doua oara a primit viza. Anul trecut am facut eu cerere de viza si eram convins ca o voi primi pentru ca sunt pensionar si am o pensie acceptabila chiar si pentru Canada. Trebuia sa ajung cu cateva zile inainte de a veni sotia, practic ne intalneam in Montreal a cateva zile. Am fost refuzat si eu, am facut in cateva zile alta cerere in care am trecut toate bunurile mobile si imobile , inclusiv un cont bancar, deschis atunci de vreo 5 mii de dolari, din pacate am facut cererea de viza prin internet si cum nu am primit raspuns dupa 3 saptamani am trimis documentele prin curier la ambasada si am primit viza.
Acum a solicitat din nou sotia viza, de data asta viza multipla, a procedat la fel ca ultima data cu un cont bancar, intre timp au mai crescut si veniturile copiilor din Canada, si a primit viza in mai putin de doua saptamani.
Din ce am discutat cu alte persoane, se pare ca si pentru Canada si pentru SUA sunt niste refuzuri planificate deoarece sub un anumit procent de vize refuzate, 8% pentru SUA citisem pe undeva, respectivele tari trebuie sa elimine vizele.
Din pacate de documentele pentru viza s-au ocupat copii, sarcina noastra fiind doar printatul, semnatul si expediatul prin curier, asa ca nu pot sa va ofer prea multe detalii dar gasiti informatiile necesare pe Citizenship and Immigration Canada si Romania.gc.ca.
Cred ca mai puteti obtine informatii si de la Centru de Solicitare a Vizelor pentru Canada pentru rezidenţii romani, deschis la Bucureşti anul trecut in luna august. www.vfsglobal.ca/Canada/Romania_Romanian
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 18 ori

Mesajde calopor » 06 Mar 2014, 12:16

@bunicul
Multumesc de info. Ma mira intr-adevar dar se pare ca asa e - nu exista un termen de astepatre intre termenul de refuz si termenul cand poti depune inca odata.
calopor
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Re: Viza turistica refuzata - a doua aplicatie ?

Mesajde K_arolina » 13 Sep 2014, 19:58

Da si eu stiu cazuri, in 2 zile au adăugat documente care lipseau si si primit viza
Dosar depus :18.08.2008
Acuuse :25.10.2008
interviul :17.02.2009 ,ora 14:00[+]
K_arolina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii