• Publicitate

Viza parinti refuz

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Viza parinti refuz

Mesajde rond » 18 Aug 2014, 11:29

Buna ziua tuturor recent mama a trimis actele pentru viza si i s-a refuzat motivindu-i-se ca si la toti cei care erau la ambasada ca nu are suficiente probe ca se va intoarce in tara,nu dispune de surse financiare suficiente pentru a se intretine si nu a dat suficiente probe de la angajator ea fiind la pensie,deci niste raspunsuri generale pentru absolut toti cei 5 care erau prezenti acolo si la care li s-a refuzat din exact aceleasi motive.Cei care ne pot ajuta, ce putem face in continuare,facem recurs sau mai trimitem o data documentele?Merci anticipat!!!
rond
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Viza parinti refuz

Mesajde sorro » 18 Aug 2014, 11:38

rond scrie:Buna ziua tuturor recent mama a trimis actele pentru viza si i s-a refuzat motivindu-i-se ca si la toti cei care erau la ambasada ca nu are suficiente probe ca se va intoarce in tara,nu dispune de surse financiare suficiente pentru a se intretine si nu a dat suficiente probe de la angajator ea fiind la pensie,deci niste raspunsuri generale pentru absolut toti cei 5 care erau prezenti acolo si la care li s-a refuzat din exact aceleasi motive.Cei care ne pot ajuta, ce putem face in continuare,facem recurs sau mai trimitem o data documentele?Merci anticipat!!!

Salut! Imi pare rau pt. refuzul primit... :(

Un recurs are sanse absolut minime de a schimba ceva: de obicei, ofiterul de la ambasada are puterea de a decide DA sau NU si aceasta decizie este schimbata (eventual) doar in cazului unor abuzuri clare. De altfel, nici n-am macar idee daca legal exista varianta de schimbare a unei astfel de decizii, spre exemplu pt. viza SUA din cate stiu eu, nu exista, ofiterul avand cuvantul final.

Ce ai putea face este sa repui o cerere de viza, cu taxele aferente, din pacate. :( Insa sfatul meu este sa depui doar daca exista modificari semnificative pe care le poti demonstra cu acte in cazul mamei tale. Spre exemplu, daca poti demonstra (mai mult decat ai incercat sa faci pana acum) ca se va intoarce in Romania dupa vizita in Canada. Acte gen: conturi bancare in Romania, proprietati in Romania, rude apropiate pe care le ingrijeste in Romania (daca e cazul) ar putea ajuta...

Daca te ajuta, uite experienta mea cand mi-am invitat mama si soacra, inclusiv un model de invitatie pe care i-o poti face:
viewtopic.php?p=1082408#p1082408

Mult succes si vesti bune!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde silviurobert » 18 Aug 2014, 13:10

Hello,
experienta mea pana in acest moment in ceea ce priveste a invita pe cineva apropiat la noi a fost una pozitiva... de ce?....deoarece am aplicat de fiecare data online....evitand Ambasada care ne creeaza probleme:(.
Online.... dosarul este studiat aici in Canada.
http://www.cic.gc.ca/english/my_applica ... online.asp.

Good luck!:)
silviurobert
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde veronicaplesca » 18 Aug 2014, 14:04

Trimite si tu o confirmare ca iti ei angajamentul sa o intretii tu financiar toata perioada sederii ei in Canada, ataseaza o copie a contului tau bancar,dovada ca ai bani, scrisoare de la angajator,ca ai un venit stabil lunar,plus TAXELE 2013.Eu asa am facut,si mama nu a aratat absolut nimic.
veronicaplesca
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde sorro » 18 Aug 2014, 14:23

veronicaplesca scrie:Trimite si tu o confirmare ca iti ei angajamentul sa o intretii tu financiar toata perioada sederii ei in Canada, ataseaza o copie a contului tau bancar,dovada ca ai bani, scrisoare de la angajator,ca ai un venit stabil lunar,plus TAXELE 2013.Eu asa am facut,si mama nu a aratat absolut nimic.

Veronica, ideile sunt foarte bune. Trebuie insa lucrat pe mai multe fronturi aici: si dovada ca isi poate intretine mama este importanta, insa si dovada ca mama ei se va intoarce in Romania dupa vizita... De fapt, avand in vedere ca a primit o hartie generica de refuz, nici nu-i prea clar care a fost motivul REAL pt. acest refuz... :(
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 493 ori

Mesajde Gator » 18 Aug 2014, 15:33

rond scrie:Buna ziua tuturor recent mama a trimis actele pentru viza si i s-a refuzat motivindu-i-se ca si la toti cei care erau la ambasada ca nu are suficiente probe ca se va intoarce in tara,nu dispune de surse financiare suficiente pentru a se intretine si nu a dat suficiente probe de la angajator ea fiind la pensie,deci niste raspunsuri generale pentru absolut toti cei 5 care erau prezenti acolo si la care li s-a refuzat din exact aceleasi motive.Cei care ne pot ajuta, ce putem face in continuare,facem recurs sau mai trimitem o data documentele?Merci anticipat!!!

mai aplica o data.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii