• Publicitate

Viza parinti refuz

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: Viza parinti refuz

Mesajde mihaialex030405 » 18 Aug 2014, 19:11

sorro scrie:Veronica, ideile sunt foarte bune. Trebuie insa lucrat pe mai multe fronturi aici: si dovada ca isi poate intretine mama este importanta, insa si dovada ca mama ei se va intoarce in Romania dupa vizita... De fapt, avand in vedere ca a primit o hartie generica de refuz, nici nu-i prea clar care a fost motivul REAL pt. acest refuz... :(

Sorro, ma intreb daca postarea ta a fost caterinca sau serioasa...
Unde ai auzit tu parinti pensionari romani, veniti in vizita la copii in Canada si ramasi clandestin ? Asta era temerea ofiterului ?

In primul rand, persoana in discutia de fata nu se stie daca a fost invitata. Nu se spune nicaieri asta.
In al doilea rand, daca a fost invitata de cineva, ce tip de invitatie s-a facut.
In al treilea rand, mai ales cand e vorba de parintai, cel care face invitatia declara pe proprie raspundere ca va suporta toate cheltuielile legate de vizita, nu-si lasa parintii sa-si cheltuie pensiile pe aici. S-a facut acesta declaratie ? Nu se stie...

Atunci ce ne mai miram atat ? Te duci la un examen nepregatit, il pici. Asa si cu aplicatia pentru viza. Poate sa aplice de 10 ori, daca urmeaza aceeasi pasi, va fi refuzata de tot atatea ori... :x
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 18 Aug 2014, 19:41

Mihaialex, postarea mea era foarte serioasa, nu-mi sta in fire sa fac "caterinca" pe seama altora, mai ales in situatii de genul celei prezentate aici. N-am pretins ca stiu cu certitudine care a fost temerea ofiterului in cazul asta. Poate era intr-adevar lipsa unei invitatii, cum zici tu. Te invit insa sa citesti si sa judeci si singur si ce ALTE temeri poate avea ofiterul (mi-am permis sa subliniez cateva pasaje de pe site-ul oficial):

SUPERVISA (ADICA EXACT PT. PARINTI/BUNICI) - http://www.cic.gc.ca/english/visit/supervisa-who.asp

Visa officers consider several things before they decide if you can come to Canada. You must be a real visitor to Canada who will leave by choice at the end of your visit. A visa officer will look at these things when you apply:

-- your ties to your home country,
-- the purpose of your visit,
-- your family and finances,
-- the overall economic and political stability of your home country, and
-- an invitation from a Canadian host.

VIZA TURISTICA OBISNUITA - http://www.cic.gc.ca/english/visit/apply-who.asp

To visit Canada, you must:
-- have a valid travel document, such as a passport,
-- be in good health,
-- convince an immigration officer that you have ties—such as a job, home, financial assets or family—that will take you back to your home country,
-- convince an immigration officer that you will leave Canada at the end of your visit
, and
-- have enough money for your stay. (The amount of money you will need can vary. it depends on things like how long you will stay, and whether you will stay in a hotel or with friends or relatives.)

Oricum, sper ca Rond sa descopere motivul real al refuzului si sa gaseasca modalitatea de a il combate si obtine viza dorita. Rond, iti doresc mult succes! :)
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde rond » 05 Feb 2015, 10:14

Multumesc tuturor celor ce mi-au raspuns!Probabil temerea ofiterului a fost faptul ca eu nu lucram in acel moment,eram in concediu de maternitate,dar am scris o invitatie comuna cu sotul care avea un venit bunisor,si tot in invitatie am scris ca noi ne angajam sa o sustinem financiar pe mama.Sau poate a fost din cauza ca nu am tradus documentele ce tin de proprietatile ce le detine mama in tara,de exemplu casa si terenurile agricole.
rond
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde chesscube » 12 Aug 2015, 20:07

urat ca ne refuza viza la parinti (la unii)in timp ce daca pune un indian sau altata natie piciorul aici aduce tot clanul cu tot cu purcel gasca si rate!
chesscube
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde bunicul » 13 Aug 2015, 11:03

Mai aplica inca o data. Si sotia si eu am primit refuz la prima cerere de viza simpla, la a doua si apoi la viza multipla nu au mai fost probleme. Adauga niste acte in plus, actele de propriatate ale casei mamei, certificate de actiuni de pe la privatizare, un extras de cont bancar, date ca mai are rude de gradul 1 tara etc.
Noi am aplicat online, nu am tradus documentele de proprietate ori venituri.
Nu are prea mare relevanta daca lucrati amundoi sau nu.
Refuzurile acestea nu tin neaparat de vina aplicantului, sub un anumit procent de refuzuri trebuie sa elimine vizele asa ca unele refuzuri au doar rolul de a mentine acel procent peste .
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 22 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii