• Publicitate

Din 2016, multi romani vor putea veni in Canada prin eTA

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: Din 2016, multi romani vor putea veni in Canada prin eTA

Mesajde laurent_db » 25 Apr 2015, 17:14

sorro scrie:Daca retin bine, Canada a anuntat deja ca va elimina la un moment dat de tot vizele pt. romani, ca sa ii alinieze cu ceilalti cetateni europeni. Insa cred ca vor sa-si ia si ei unele masuri de precautie si probabil considera ca obtinerea vizei de SUA (care se ia inca prin aplicatie normala + interviu la ambasada) poate prezenta o garantie suplimentara. Asta inteleg eu, dar, desigur, s-ar putea sa ma insel si sa fie (si) alte motive.

Motivul in realitate este pentru ca acest eTA vine in urma unui accord intre Canada si US de imbunatatire a controlului la granite, si ca urmare a acestui accord Canada a introdus acest accord precum si va urma sa introduca si un system de tracking a iesirii (deocamdata nu avem un system de alerta in cazul persoanelor care au intrat si nu au iesit inainte de termenul legal).
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Publicitate

Mesajde laurent_db » 25 Apr 2015, 17:16

m.edy92 scrie:Sunt un pic confuz....se aplica si imigranilor permanenti ca si skilled workers sau doar turistilor?

Nu are nimic de a face cu imigratia asta e valabil doar entru TURISTI.
laurent_db
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 42 ori

Mesajde Tavi » 07 Mai 2015, 02:41

E comparabil cu un acord intre tarile uniunii europene, care prevede ca cei care au nevoie de viza ptr. a intra in oricare dintre tarile UE - vor avea acces in toate tarile UE pe baza vizei respective. Un student african la medicina in RO va putea deci vizita toate celalalte tari UE pe baza vizei acordate de RO, nemaifiind nevoie de solicitarea altor vize de la tarile vizitate, indiferent daca acestea sunt in spatiul Schengen sau nu.

Masura este una buna, si ar fi frumos sa fie bidirectionala in AdN, astfel incat parintii/prietenii care isi viziteaza copiii/amicii din CAN/USA sa poata vizita si tara vecina (adica USA/CAN) fara a mai fi nevoie de vize turistice.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Isostar » 07 Mai 2015, 08:00

Tavi scrie:Masura este una buna, si ar fi frumos sa fie bidirectionala in AdN, astfel incat parintii/prietenii care isi viziteaza copiii/amicii din CAN/USA sa poata vizita si tara vecina (adica USA/CAN) fara a mai fi nevoie de vize turistice.

Si eu sper acelasi lucru, dar nu prea cred ca o sa se intample prea curand... Motivul este ca integrarea CBSA cu DHS este intarziata si nu se stie cand se va termina.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde sorro » 07 Mai 2015, 09:04

Masura mi se pare si mie buna. Intrebarile pe care mi le pun sunt insa incepand de CAND si CAT DE MULT va fi abuzata?
Probabil ca raspunsurile sunt "cvasi-imediat" si "cat cuprinde / cat timp merge"... :(
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde Tavi » 07 Mai 2015, 14:09

sorro scrie:Masura mi se pare si mie buna. Intrebarile pe care mi le pun sunt insa incepand de CAND si CAT DE MULT va fi abuzata?
Probabil ca raspunsurile sunt "cvasi-imediat" si "cat cuprinde / cat timp merge"... :(

Trebuie ca si-au batut capul cu intrebarile respective si cei insarcinati cu asta (Foreign Affairs, CBSA, posibil OGA), si pesemne au ajuns la concluzia ca pot gestiona riscurile respective, ca altfel nu-i trimitea SH misiva lui VVP :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii