• Publicitate

Viza turistica

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Viza turistica

Mesajde Tymeea » 16 Noi 2015, 14:42

Buna ziua,

Am nevoie de cateva informatii legate de viza turistica:
E obligatoriu ca invitatia sa fie semnata/stampilata de notar sau are credibilitate si fara?
Trebuie trimisa in original sau o pot trimite prin fax/email?
Se poate trimite prin fax/ email si veniturile lunare? Pt noi ar fi mai bine asa, ajunge repede, dar nu vrem sa fie un dezavantaj la ambasada.
Mama trebuie sa demonstreze ca vine cu o anumita suma de bani, e nevoie de asa ceva?
Tymeea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Viza turistica

Mesajde sorro » 16 Noi 2015, 15:06

Tymeea scrie:Buna ziua,

Am nevoie de cateva informatii legate de viza turistica:
E obligatoriu ca invitatia sa fie semnata/stampilata de notar sau are credibilitate si fara?
Trebuie trimisa in original sau o pot trimite prin fax/email?
Se poate trimite prin fax/ email si veniturile lunare? Pt noi ar fi mai bine asa, ajunge repede, dar nu vrem sa fie un dezavantaj la ambasada.
Mama trebuie sa demonstreze ca vine cu o anumita suma de bani, e nevoie de asa ceva?

N-ai nevoie de notar, se poate si fara. Daca chiar vrei, mergi la un Comissaire d'Assermentation (gasesti la primarie, spre exemplu) si iti autentifica acolo semnatura. Costa vreo $5.
Poti trimite si prin email, scanat si i-o poti trimite direct mamei care o imprima si o duce la ambasada sau centrul de procesare a cererilor de viza.
Daca mama ta poate sa demonstreze ca are ceva venituri, nu strica. Dar daca tu te angajezi ca ii vei suporta toate cheltuielile in Canada si poti demonstra ca ai de unde (salariu / NOA) e si mai bine.
Ideea de baza este ca forma conteaza mult mai putin, iar fondul este ca trebuie sa demonstrezi ca:
1. Ai suficienti bani ca sa iti poti intretine mama cat timp este in vizita in Canada.
2. Mama se va intoarce in RO/RM dupa vizita in Canada si nu va munci/ramane ilegal aici.

Mult succes!
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 732 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde Tymeea » 16 Noi 2015, 16:07

Multumesc Sorro pt raspuns. Tot citind pe site-ul oficial, am aflat ca se poate aplica si online, de aici. Noi am dori sa avem un raspuns cat mai rapid de la ambasada, oare ar fi bine sa urmam pasii online?
Deocamdata lucreaza doar sotul, full time si are un venit mediu. Ar fi bine sa aplicam pentru viza turistica cu o singura intrare sau putem incerca Super Visa? Pentru cea din urma, trebuie indeplinite mai multe conditii.
Mama poate dovedi ca se va intoarce. Copiile dupa actele de proprietate trebuie traduse in engleza?
Tymeea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 16 Noi 2015, 16:14

Tymeea scrie:Multumesc Sorro pt raspuns. Tot citind pe site-ul oficial, am aflat ca se poate aplica si online, de aici. Noi am dori sa avem un raspuns cat mai rapid de la ambasada, oare ar fi bine sa urmam pasii online?
Deocamdata lucreaza doar sotul, full time si are un venit mediu. Ar fi bine sa aplicam pentru viza turistica cu o singura intrare sau putem incerca Super Visa? Pentru cea din urma, trebuie indeplinite mai multe conditii.
Mama poate dovedi ca se va intoarce. Copiile dupa actele de proprietate trebuie traduse in engleza?

Se poate intr-adevar aplica si online si da, probabil ca dureaza mai putin. Desi cand a aplicat mama anul trecut (in Romania, nu online) a durat totul vreo 3-4 zile.
Pt. Super Visa conditiile sunt specificate aici, inclusiv venitul minim admis: http://www.cic.gc.ca/english/visit/supervisa-who.asp
Trebuie totodata sa faceti si dovada ca ii luati mamei asigurare pe minim 1 an.
N-am idee daca trebuie traduceri in cazul aplicatiei online. Daca aplica direct in Romania sunt aproape convins ca nu (mama n-a avut nevoie sa traduca nimic).
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

Mesajde Gator » 16 Noi 2015, 20:27

sorro scrie:
Tymeea scrie:Multumesc Sorro pt raspuns. Tot citind pe site-ul oficial, am aflat ca se poate aplica si online, de aici. Noi am dori sa avem un raspuns cat mai rapid de la ambasada, oare ar fi bine sa urmam pasii online?

Se poate intr-adevar aplica si online si da, probabil ca dureaza mai putin. Desi cand a aplicat mama anul trecut (in Romania, nu online) a durat totul vreo 3-4 zile.
Pt. Super Visa conditiile sunt specificate aici, inclusiv venitul minim admis: http://www.cic.gc.ca/english/visit/supervisa-who.asp
Trebuie totodata sa faceti si dovada ca ii luati mamei asigurare pe minim 1 an.
N-am idee daca trebuie traduceri in cazul aplicatiei online. Daca aplica direct in Romania sunt aproape convins ca nu (mama n-a avut nevoie sa traduca nimic).

Multe lucruri s-au schimbat. In trecut n-am tradus nici eu nimic, acuma vad ca se specifica sa traduci toate documentele din romana in engleza cu autentificare.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 330 ori

Mesajde sorro » 16 Noi 2015, 21:23

Gator scrie:Multe lucruri s-au schimbat. In trecut n-am tradus nici eu nimic, acuma vad ca se specifica sa traduci toate documentele din romana in engleza cu autentificare.

S-ar putea sa ai dreptate, Gator. Eu insa am gasit informatii aparent contradictorii (sau poate se refera la aplicatii diferite?):

De ex, de aici pare ca e nevoie de traducere, dar nu si autentificare?
All documents in a language other than English or French must be translated. Provide both a photocopy of the document and the translation in English or French.
http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/f ... M5558E.PDF

VS.

De aici pare ca exista si varianta complet fara traducere?
If your documents are in a language other than English or French, check with the responsible visa office for your region to determine whether they need to be translated.
http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/f ... M5484E.PDF

Cred ca cel mai bine scrii celor de la VFS Global (centrul de viza pt. Romania) si sa ii intrebi direct:
http://www.vfsglobal.ca/Canada/Romania/ ... ct_us.html
sorro

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii