• Publicitate

Viza turistica

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: Viza turistica

Mesajde Gator » 17 Noi 2015, 19:37

sorro scrie:S-ar putea sa ai dreptate, Gator. Eu insa am gasit informatii aparent contradictorii (sau poate se refera la aplicatii diferite?):

De ex, de aici pare ca e nevoie de traducere, dar nu si autentificare?
All documents in a language other than English or French must be translated. Provide both a photocopy of the document and the translation in English or French.
http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/f ... M5558E.PDF

VS.

De aici pare ca exista si varianta complet fara traducere?
If your documents are in a language other than English or French, check with the responsible visa office for your region to determine whether they need to be translated.
http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/f ... M5484E.PDF

Cred ca cel mai bine scrii celor de la VFS Global (centrul de viza pt. Romania) si sa ii intrebi direct:
http://www.vfsglobal.ca/Canada/Romania/ ... ct_us.html

Iata ce reaspuns am primit prin email de la VFS

"Good afternoon.

According to the instructions showing on www.cic.gc.ca the documents issued in languages other than English or French are to be accompanied by a certified translation.

Exception: bank statements and pension proof."
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Publicitate

Mesajde Tymeea » 18 Noi 2015, 13:07

Da, se pare ca trebuie traduse unele documente... Totusi, as vrea sa si autentific invitatia si aici , in Edmonton, costa $ 40 o autentificare, la notar public. Unde zice toata lumea ca e doar $ 5?
Tymeea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 18 Noi 2015, 14:36

Tymeea scrie:Da, se pare ca trebuie traduse unele documente... Totusi, as vrea sa si autentific invitatia si aici , in Edmonton, costa $ 40 o autentificare, la notar public. Unde zice toata lumea ca e doar $ 5?

In Quebec se poate face la un Commissaire d'Assermentation si costa aprox. $5.
N-am idee cat costa in Edmonton si daca se poate face si altundeva in afara de notar. Exista acolo ceva gen Commissioner of Oaths? Cat costa?
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde Gator » 18 Noi 2015, 19:13

Tymeea scrie:Da, se pare ca trebuie traduse unele documente... Totusi, as vrea sa si autentific invitatia si aici , in Edmonton, costa $ 40 o autentificare, la notar public. Unde zice toata lumea ca e doar $ 5?

Invitatia o faci in engleza, de ce s-o autentifici?

http://www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde lorelay_33 » 30 Ian 2016, 11:41

Anul trecut in toamna am facut o aplicatie de viza pentru fratele meu care a fost refuzata pe motiv ca nu face dovada fondurilor necesare pentru intoarcerea in Romania. Nu aveam bilet de avion cumparat si el avea in cont cam 1000 de euro. Eu am precizat in scrisoarea de invitatie ca voi suporta toate cheltuielile de intretinere pe perioada sederii. Acum am vrea sa incercam din nou dar de data asta vrem sa rezervam sau sa cumparam biletul de avion. Stiti cumva o agentie sau o companie aeriana care returneaza banii in cazul unui refuz la viza ?
D1 26.08.10
D2 23.11.11
Viza 28.09.12
Montreal 27.10.12
lorelay_33
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Gator » 31 Ian 2016, 09:45

lorelay_33 scrie:Anul trecut in toamna am facut o aplicatie de viza pentru fratele meu care a fost refuzata pe motiv ca nu face dovada fondurilor necesare pentru intoarcerea in Romania. Nu aveam bilet de avion cumparat si el avea in cont cam 1000 de euro. Eu am precizat in scrisoarea de invitatie ca voi suporta toate cheltuielile de intretinere pe perioada sederii. Acum am vrea sa incercam din nou dar de data asta vrem sa rezervam sau sa cumparam biletul de avion. Stiti cumva o agentie sau o companie aeriana care returneaza banii in cazul unui refuz la viza ?

Suportarea cheltuielilor de intretinere pe perioada sederii nu inseamna suportarea cheltuielilor de transport. Eu as aplica din nou cu mai multe atentie la ce scriu in invitatie. Mai adauga si dovezi despre tine, t4, tax assessment, properties, bills, sa se vada ca ai malai.

PS Cumnata mea a venit a doua oara, n-au fost probleme de astea
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii