• Publicitate

Ajuns in Canada cu viza turistica poti obtine work permit?

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Ajuns in Canada cu viza turistica poti obtine work permit?

Mesajde Aricardo » 14 Ian 2016, 18:39

Salut,

Sunt nou pe forum, si as vrea sa stiu daca cunoaste cineva o varianta prin care odata ajuns in Canada cu viza turistica poti aplica pentru un permis de munca. Am cautat in forum un raspuns la intrebarea mea si nu am gasit. Stiu ca viza V1 e pentru vizitare insa poate stie cineva o posibilitate. Multumesc :D
Aricardo

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Ajuns in Canada cu viza turistica poti obtine work permi

Mesajde Tavi » 16 Ian 2016, 09:42

Salut! In principiu nu se poate, dar mai sunt exceptii. Care e specializarea ta?

Mesaj trimis de pe iPad folosind aplicatia gratuita Tapatalk
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde Aurelia Sirbu » 16 Ian 2016, 11:11

Aricardo scrie:Salut,

Sunt nou pe forum, si as vrea sa stiu daca cunoaste cineva o varianta prin care odata ajuns in Canada cu viza turistica poti aplica pentru un permis de munca. Am cautat in forum un raspuns la intrebarea mea si nu am gasit. Stiu ca viza V1 e pentru vizitare insa poate stie cineva o posibilitate. Multumesc :D

Un nene de la Ministerul Imigratiei mi-a raspuns la o intrebare similara ca se poate numai daca vizitatorul isi gaseste el singur un job (adica daca are o promisiune de angajare, daca e selectat la un interviu, etc.)

Poate ca de aceea in majoritatea ofertelor de munca apare conditia "Candidatul sa aiba autorizatia de munca in Canada". Rezulta ca nu te poti prezenta la un interviu decit daca aceasta mentiune lipseste din anunt.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde Aricardo » 17 Ian 2016, 17:19

Tavi scrie:Salut! In principiu nu se poate, dar mai sunt exceptii. Care e specializarea ta?

Mesaj trimis de pe iPad folosind aplicatia gratuita Tapatalk

Am lucrat in vanzari, telecom atat GSM cat si IT Hardware (reparatii configurari etc), imprimante si copiatoare, reparatii intretinere consumabile. Am lucrat atat ca si angajat cat si la firma mea.
Aricardo

Mesajde Aricardo » 17 Ian 2016, 17:23

OK, deci tot ce trebuie sa fac este sa ma prezint, si apoi daca trec de un interviu pot sa aplic pentru permis de munca? Exista un formular specific? Ar trebui sa stie angajatorul? Pe anunturile de aici n am vazut specificat candidatul sa aiba autorizatia de munca in Canada. Multumesc
Aricardo

Mesajde Tavi » 18 Ian 2016, 03:37

Aricardo scrie:Am lucrat in vanzari, telecom atat GSM cat si IT Hardware (reparatii configurari etc), imprimante si copiatoare, reparatii intretinere consumabile. Am lucrat atat ca si angajat cat si la firma mea.

Nu vreau sa te descurajez, dar acele domenii sunt mainstream si exista chiar excedent de forta de munca. Sansele de a obtine un work permit ca turist sunt foarte reduse. Citeste si raspunsul la celalalt post al tau (de mai jos sau pagina urmatoare).
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii