• Publicitate

Ajuns in Canada cu viza turistica poti obtine work permit?

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: Ajuns in Canada cu viza turistica poti obtine work permi

Mesajde Tavi » 18 Ian 2016, 03:53

Aricardo scrie:OK, deci tot ce trebuie sa fac este sa ma prezint, si apoi daca trec de un interviu pot sa aplic pentru permis de munca? Exista un formular specific? Ar trebui sa stie angajatorul? Pe anunturile de aici n am vazut specificat candidatul sa aiba autorizatia de munca in Canada. Multumesc

Legile s-au tot schimbat in ultimii ani (in sensul ca s-au asprit, fiindca economia n-a mers foarte bine), dar din cate stiam eu, procedura era urmatoarea:

1. angajatorul trebuie sa demonstreze celor de la "fortele de munca" (Human Resources and Development Canada) ca nu gaseste forta de munca pentru o anumita pozitie (sau mai multe). Aceasta "demonstratie" e destul de greu de facut, fiindca el trebuie sa arate ca nu a gasit canadieni (adica orice categorie care are deja drept de munca - cetateni, rezidenti permanenti, etc.) care sa aiba competentele respective. Criteriul salariului ("decat sa dau unul localnic $20/h mai bine dau unui turist cu drept temporar de munca $10/h") nu functioneaza, salariul oferit trebuie sa fie in ton cu piata.
2. presupunand ca statul ii aproba angajatorului cererea de la #1, acesta trebuie sa lucreze impreuna cu statul in identificarea candidatilor respectivi. Deci statul se implica si el, intr-o oarecare masura, fiindca (din punct de vedere al statului) acei muncitori temporari trebuie sa fie tratati corect (lucru care nu dezavantajeaza de fapt nici forta locala de munca, si nici nu pune statul intr-o lumina proasta pe plan international).
3. mai exista si niste exceptii, de genul upper management (toate statele vor oameni deosebiti, cu realizari certe), sportivi, cazuri speciale.

Ce poti face tu? Evident, poti aplica, daca in anuntul de job nu scrie ca oferta se adreseaza doare celor care au dreptul legal de a lucra in Canada (si atentie, ca uneori scrie la final, fineprint). Insa intrebarea care se pune e de ce s-ar chinui angajatorul sa iti obtina work permit, cand la coada stau si altii care vor jobul si care il pot incepe imediat, mai ales in conditiile in care tie nu iti poate da legal o remuneratie mai mica.

Si inca ceva: ca turist nu ai dreptul la asigurarea de sanatate, si - spre deosebire de Romania - nici interventiile de urgenta nu sunt acoperite de stat.

P.S. Poti lucra la negru, insa pe langa ca este ilegal atat pentru tine cat si pentru cel care te plateste, nu te ajuta la mai nimic. Astfel nu obtii dreptul de rezidenta, nici de asigurare de sanatate, nici asigurari sociale, nimic. Iar banii vor fi probabil mai putini decat ai castiga in UE, unde totul e mult mai simplu decat ar fi ca vizitator in Canada.

Sfatul meu e sa te bucuri de vacanta in Canada, sa incerci sa vizitezi cat mai multe locuri, si daca doresti sa te muti in Canada - sa parcurgi traseul legal pe care l-au parcurs deja zeci de mii de familii membri ai acestui site. Astfel vei intra pe usa din fata si cu fruntea sus.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Mesajde Aricardo » 18 Ian 2016, 13:16

Am expus doar o parte a situatiei, sunt aici pentru ca iubita mea lucreaza aici si are rezidenta, ne am hotarat sa ramanem, ne casatorim si sa aplic pentru rezidenta permaneta, am doua posibilitati aplicatia in Canada sau outside Canada, am inteles ca pentru outside Canada termenul e mult mai scurt insa nu primesti rezidenta sau drept de munca doar daca ai dobandit anterior permisul de munca. De aici intrebarea mea daca pot obtine permis de munca ajuns cu viza de turist. Vroiam sa aplic pentru varianta mai scurta outside Canada si sa merg eventual 1 singura data in tara sau in SUA. Marele dezavantaj la aplicatia in Canada e ca n am voie sa parasesc Canada pana la terminarea procesului indiferent ce. Mai sunt si alte variante pentru a ramane aici legal?
Aricardo

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Aricardo » 18 Ian 2016, 14:52

Tavi scrie:
Aricardo scrie:OK, deci tot ce trebuie sa fac este sa ma prezint, si apoi daca trec de un interviu pot sa aplic pentru permis de munca? Exista un formular specific? Ar trebui sa stie angajatorul? Pe anunturile de aici n am vazut specificat candidatul sa aiba autorizatia de munca in Canada. Multumesc

Legile s-au tot schimbat in ultimii ani (in sensul ca s-au asprit, fiindca economia n-a mers foarte bine), dar din cate stiam eu, procedura era urmatoarea:

1. angajatorul trebuie sa demonstreze celor de la "fortele de munca" (Human Resources and Development Canada) ca nu gaseste forta de munca pentru o anumita pozitie (sau mai multe). Aceasta "demonstratie" e destul de greu de facut, fiindca el trebuie sa arate ca nu a gasit canadieni (adica orice categorie care are deja drept de munca - cetateni, rezidenti permanenti, etc.) care sa aiba competentele respective. Criteriul salariului ("decat sa dau unul localnic $20/h mai bine dau unui turist cu drept temporar de munca $10/h") nu functioneaza, salariul oferit trebuie sa fie in ton cu piata.
[/b]

Legat de acest aspect stie cineva mai precis care sunt pasii de urmat la punctul 1? Din ce info am gasit pana acum angajatorul trebuie sa te aibe in vedere inainte sa solicite angajarea cuiva fara permis de munca, iar procesul de obtinere al acelui certificat dureaza 4 saptamani si din cate am inteles este nominal adica pe numele persoanei care va fi angajata, nu general si apoi cu acel certificat sa faca recrutarea (informatiile pe care le am nu sunt foarte certe de asta am si scris aici). Multumesc
Aricardo

A multumit: 2 ori

Mesajde Tavi » 18 Ian 2016, 15:43

Din cate tin minte ca mi-au povestit diversi prieteni, care au facut both ways, chintesenta este urmatoarea:

1. daca tu esti deja fizic in Canada si va casatoriti in Canada nu te vor trimite in RO, vei primi repede work permit si relativ repede rezidenta. Mentiune: cele scrise aici se aplica la cetatean canadian+turist. Nu stiu daca e la fel la rezident permanent+turist.
2. daca va casatoriti in afara Canadei s-ar putea sa dureze ceva timp pana iti vor da viza de spouse (parca in momentul respectiv nu mai merge cu viza turistica). Mai ales daca ea nu e inca cetatean canadian.

Pana la urma tu trebuie sa pui in balanta cat inseamna pentru tine sa fii cu iubita/logodnica vs. flexibilitatea de a merge in RO, daca trebuie.

Acum, daca chiar moare cineva in RO cat esti tu in perioada aceea "inflexibila", eu zic ca poate iti poti rezolva o "permisie", macar pe motive umanitare. Dar, repet, informeaza-te bine, fiindca tot ce am scris eu aici e din auzite (dar si coroborat din mai multe surse). Eu nu m-am confruntat cu situatiile respective asa ca nu am facut research.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde SandraRotaru » 20 Feb 2016, 07:11

anunta-ne ce ai decis! Sper sa iti mearga oricum. Situatia mea e identica, doar ca prietenul este cetatean. Momentan merg pe ideea de a face inca un master acolo.
De ce? ca si tine, lucrez in It (telecom) si piata nu e foarte deschisa nou-venitilor. Open work permit doar pe ideea e casatorie mi se pare grea. Credeam ca trebuie sa demonstram 1000x de chestii pana sa le obtinem.

Cine stie mai multe si sigur (nu din auzite), va rog, lamuriti-ne si pe noi doi
SandraRotaru

A multumit: 1 data

Mesajde SandraRotaru » 20 Feb 2016, 09:45

Sa ne tii la curent cu deciziile tale! Nu de alta dar sunt in aceeasi oala si am decis sa urmez un master in Canada. Consider ca in acei 2 ani de scoala + work part time (ai dreptul la open work permit 4h/zi din cate am inteles) + o optiune de open work permit dupa ce termin, sa pot adera la PR in cadrul Experience Class. Corecta-ti-ma si completa-ti-ma daca e ceva, va rog.

am luat si eu in considerare varianta ta. Prietenul meu este cetatean canadian si optiunea de casatorie pare tentanta, dar am fost descurajata din mai multe parti. Daca aveti mai multe detalii sigure, poate calc si eu pe urmele tale si ne vedem acolo!
SandraRotaru

A multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii