• Publicitate

copii legalizate sau echivalarea diplomei - Master in Canada

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

copii legalizate sau echivalarea diplomei - Master in Canada

Mesajde SandraRotaru » 20 Feb 2016, 07:28

Buna,

Stie cineva daca o "copie legalizata" a diplomei de facultate (in scopul inscrierii la un master in Canada) este suficienta? sau pt ei inseamna echivalarea? E necesar sa trec pe la CNRED/MAE,etc ?
Intreb deoarece stiu ca acolo nu e recunoscuta stampila aceea (Apostille), ei nefacand parte din conventia de la Haga.
Restul postarilor pe care le-am gasit sunt legade te dosarul de imigrare - lucru diferit. Vreau doar sa aplic la masterul respectiv. Sunt in prima faza in care doar urc documentele pe site. Imi vor cere "originalele" DACA ma accepta.

Restul de detalii despre situatia mea - poate imi puteti oferi niste pareri. Nu spune nimeni ca decizia mea e cea mai buna
sunt la inceput de drum. doresc sa imigrez si avand in vedere ca maritisul mi se pare o varianta complicata, chiar daca prietenul este cetatean canadian, am decis sa ma inscriu la un program de master. cu ceva munca si masterul, cred ca pot obtine PR in 2-3 ani, si asa apucam sa fim si impreuna.
SandraRotaru

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: copii legalizate sau echivalarea diplomei - Master in Ca

Mesajde Aurelia Sirbu » 28 Feb 2016, 11:10

SandraRotaru scrie:Buna,

Stie cineva daca o "copie legalizata" a diplomei de facultate (in scopul inscrierii la un master in Canada) este suficienta? sau pt ei inseamna echivalarea? E necesar sa trec pe la CNRED/MAE,etc ?[/i]

Uita-te bine pe site-ul respectiv la ce documente iti cer ei. In general, universitatile canadiene (unde in Canada?) cer documente legalizate simplu (adica nu neaparat la un notar, ci la un professionnel care sa semneze ca e copie conforma si sa puna o stampila - de exemplu, un functionar bancar) si/sau originale.

Eu (si multe alte persoane pe care le cunosc direct) am venit cu originalele, si-au facut ei copii pe loc si mi-au inapoiat originalele. Ah, si nu vor neaparat traduceri autorizate... Dar na, io-s aici.

Ai putea sa-i trimiti prietenului tau originalele si sa te inscrie el.
Bafta
Aurelia Sirbu
Moderator Studii si formare profesionala
Moderator Studii si formare profesionala

A multumit: 81 ori
I s-a multumit: 103 ori

Mesajde rux13 » 28 Feb 2016, 17:14

Eu am aplicat la master in 2003. M-am dus la universitate - Concordia - cu diplomele in original si traducerile autentificate facute in Romania. A fost suficient.
Cel mai bine du-te si vorbeste la facultate sau da un telefon.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde suceava » 28 Feb 2016, 22:16

Daca tot este proaspat topicul, fara a devia foarte mult de la subiect adresez urm. intrebari celor in masura sa-mi raspunda.
Intentionam sa facem evaluarea comparativa a studiilor, suntem deja ajunsi in Canada :
- traducerile diplomelor/foi matricole putem sa le facem in Romania si cineva din Ro sa ni le trimita prin posta aici in Canada?
Este obligatorie trecerea apoi cu aceste traduceri si pe la vreun traducator local din Montreal pentru a-si pune si el ceva stampile pe traducerea celui din Romania (bineinteles contra cost)?
- intentionam sa legalizam actele la un notar din Romania, putem sa evitam "conform cu originalul" pus de consulat ? Intreb asta pentru ca am auzit dintr-o sursa locala cum ca nu s-ar accepta acte legalizate notarial desi site-ul spune ca se accepta.

Scuze de off-topic.
DCS 12.12
Montréal 01.16
suceava
Imi place aici si raman...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde SandraRotaru » 05 Mar 2016, 10:57

Merci de raspuns, baieti!
Cred ca m-am lamurit intre timp. sper sa fie bine.
Pentru cine are nevoie pe viitor, in general asa se procedeaza: (dar nu ezitati sa contactati fac, just to make sure)
1. Copii legalizate. DACA duplicatele traduse de mine reflecta skill-urile necesare pt a participa la programul lor (fac/master/etc),
2. primesc o "invitatie conditionata", conditia fiind ca Univ la care am fost inainte (in RO), sa trimita "originalele". De ce ghilimele? pt ca univ din Ro trimite doar o foaie in plus, indicand faptul ca acea serie de copii pe care le-ai facut sunt bune, si da, ai termiant la ei intre anii X-Y. Aici daca ai terminat ai terminat, fac Ro nu are voie sa puna mana pe originale de acum, fiind ale tale. Nu pot sa le trimita; asta ar insemna sa aplice in locul tau. Doar pun intr-un plic parafa/scrisoarea peste copii si le trimit fizic.
Nota: procesul din partea univ din Ro pentru a trimite aceste copii semnate si de ei, costa ~ 250 dei (evident difera de la caz la caz)
3. Se primeste din Canada invitatia neconditionata, versiuena finala, care atesta ca le poti urma cursurile
4. Urmeaza procesul de viza de studii. - va adaug info daca vreti in functie de cum imi merge si mie ;)

PS: @Suceava, daca aflii ceva tine-ma la curent. Ma intereseaza si versiunea ta dar stiu prea putine. Minimul de info momentan este ca dureaza vreo luna echivalarea (sau cel putin partea cu supralegalizarea) pt ca ei nu recunosc modul nostru de a supralegaliza documente (google - faptul ca nu recunosc ideea de Apostila / nu fac parte din conf de la Haga). Fapt pt care te plimbi pe la Centrul Nat Rom de Echivalare a Diplomelor (CNRED), apoi pe la notari, Ministerul Afacerilor Externe (MAE), etc... in final avand diplomele supralegalizate se poate incepe procesul de echivalare la o firma care are autorizatie sa faca asta. Era un post pe forum, dar nu am timp acum. Sapa ca exista si era bine documentat mi se pare. Bafta si RABDARE! :)
SandraRotaru

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde suceava » 18 Iun 2016, 12:41

SandraRotaru scrie:Merci de raspuns, baieti!
Cred ca m-am lamurit intre timp. sper sa fie bine.
Pentru cine are nevoie pe viitor, in general asa se procedeaza: (dar nu ezitati sa contactati fac, just to make sure)
1. Copii legalizate. DACA duplicatele traduse de mine reflecta skill-urile necesare pt a participa la programul lor (fac/master/etc),
2. primesc o "invitatie conditionata", conditia fiind ca Univ la care am fost inainte (in RO), sa trimita "originalele". De ce ghilimele? pt ca univ din Ro trimite doar o foaie in plus, indicand faptul ca acea serie de copii pe care le-ai facut sunt bune, si da, ai termiant la ei intre anii X-Y. Aici daca ai terminat ai terminat, fac Ro nu are voie sa puna mana pe originale de acum, fiind ale tale. Nu pot sa le trimita; asta ar insemna sa aplice in locul tau. Doar pun intr-un plic parafa/scrisoarea peste copii si le trimit fizic.
Nota: procesul din partea univ din Ro pentru a trimite aceste copii semnate si de ei, costa ~ 250 dei (evident difera de la caz la caz)
3. Se primeste din Canada invitatia neconditionata, versiuena finala, care atesta ca le poti urma cursurile
4. Urmeaza procesul de viza de studii. - va adaug info daca vreti in functie de cum imi merge si mie ;)

PS: @Suceava, daca aflii ceva tine-ma la curent. Ma intereseaza si versiunea ta dar stiu prea putine. Minimul de info momentan este ca dureaza vreo luna echivalarea (sau cel putin partea cu supralegalizarea) pt ca ei nu recunosc modul nostru de a supralegaliza documente (google - faptul ca nu recunosc ideea de Apostila / nu fac parte din conf de la Haga). Fapt pt care te plimbi pe la Centrul Nat Rom de Echivalare a Diplomelor (CNRED), apoi pe la notari, Ministerul Afacerilor Externe (MAE), etc... in final avand diplomele supralegalizate se poate incepe procesul de echivalare la o firma care are autorizatie sa faca asta. Era un post pe forum, dar nu am timp acum. Sapa ca exista si era bine documentat mi se pare. Bafta si RABDARE! :)

Am primit evaluarea comparativa facuta de MIDI, transmise prin posta copii legalizate conform cu originalul de la Consulat 23$ per document (fara apostile &stuff), traducerile le-am facut in Romania, nu a mai fost necesar sa mai merg si pe aici pe la traducatori sa mai pun si alte stampile.
DCS 12.12
Montréal 01.16
suceava

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 46 ori

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii