• Publicitate

Viza turist

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Viza turist

Mesajde Emma28 » 12 Mai 2016, 09:14

As avea si eu o serie de intrebari pentru cei mai experimentati in ceea ce priveste obtinerea vizelor de turist.

As vrea sa-mi invit sora si pe prietenul ei sa ne viziteze in Montreal in vara aceasta, insa procedura pare a fi destul de complicata. Ei locuiesc impreuna in Bucuresti, insa nu au contract de inchiriere pentru apartamentul in care stau, si nici conturi comune sau facturi care sa vina la acea adresa. Practic, ei nu au nimic care sa dovedeasca faptul ca locuiesc impreuna. Pana si adresele lor din buletine sunt diferite.

Din cate am vazut, pentru a aplica impreuna, trebuie sa completeze formularul IMM5409 (declaratia oficiala d'union de fait), si sa aduca ceva dovezi, iar eu sa le fac o invitatie pentru amandoi.

In conditiile in care ei nu pot demonstra faptul ca locuiesc impreuna, cum credeti ca ar fi mai bine sa procedeze: sa aplice impreuna pentru viza de turist, sau separat? In ceea ce priveste adresa de domiciliu, sa treaca adresele din buletine sau adresa reala unde locuiesc, chiar daca nu au contract de inchiriere?

Va multumesc mult pentru atentie si sprijin!
D2 - feb 2014
IUC - mar 2014
AM1 - iun 2014
AM2 - aug 2015
IV - sept 2015
Emma28
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 59 ori
I s-a multumit: 39 ori

Publicitate

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii