• Publicitate

Vize Canada / SUA "la pachet"

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Vize Canada / SUA "la pachet"

Mesajde Yankee » 08 Mai 2017, 07:29

Salut!

Am urmatoarea situatie: eu sunt rezident permanent in Canada, ma voi muta in Montreal din august. Sotia mea este cetatean canadian. Amandoi stam momentan in Romania.
Stiu ca in decembrie se scot vizele de turist, iar eu vreau sa imi chem parintii sa ma viziteze; si daca parintii iau viza pentru State, sa facem si o plimbare in NY de Craciun.

Din ce am citit, exista urmatoarea restrictie pentru romanii care vor veni prin ETA: nu au voie sa se plimbe intre State si Canada decat daca au vize pentru ambele tari.

Deci am doua variante:

1. Parintii sa aplice pentru ambele vize de turist acum, pentru ca pare mai safe sa ai vize si sa te poti plimba fara restrictii.
2. Sa vina in decembrie fara viza doar in Canada si pentru ca dovedesc ca s-au intors, sunt sanse mici sa aiba surprize atunci cand cer vize pentru SUA/Canada la anul.

Mie personal varianta 1 mi se pare riscanta, pentru ca trebuie sa demonstreze la doua ambasade ca nu vor sa ramana nici in State nici in Canada. Mai ales ca situatia lor financiara nu e excelenta, dar le putem plati noi o mare parte din excursie.
Varianta 2 mi se pare mai safe pentru ca demonstreaza deja ca nu raman in Canada, dar trebuie sa mai asteptam un an ca sa vina in urmatoarea excursie.

Voi ce ma sfatuiti?

Mersi!
Yankee

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Vize Canada / SUA "la pachet"

Mesajde holger » 08 Mai 2017, 09:11

Salut,

La momentul actual,

https://www.Canada.ca/en/immigration-re ... izens.html

eu inteleg ca daca au viza de state nu mai nevoie de viza pt Canada pt calatorie cu avion.

De la 1 decembrie daca au viza de state nu o sa fie nevoie nici pt excursii cu masina (daca asa te gandeai sa iesi).

Eu as cere pt ei viza de state, ca oricum o sa fie nevoie, si dupa 1 dec uitete cum actualizeaza cic si o sa iei varianta cea mai usoara, cu un pic ne noroc o sa fii deja in compliance.
DCS 14.02.2014
CSQp 29.09.2015
D2 20.01.2016
IUC 27.02.2016
AM 11.07.2016
IV 21.12.2016
V 24.01.2017
holger
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 34 ori

Mesajde Yankee » 08 Mai 2017, 09:25

Deci de la 1 decembrie, avand viza de State, ne putem plimba cu masina / avionul intre State / Canada (de mai multe ori in aceeasi perioada) fara restrictii sau probleme?

Mersi!
Yankee

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Isostar » 08 Mai 2017, 11:06

Yankee scrie:Deci de la 1 decembrie, avand viza de State, ne putem plimba cu masina / avionul intre State / Canada (de mai multe ori in aceeasi perioada) fara restrictii sau probleme?

Mersi!

Nope, depinde de tipul de viza pe care il primeste pentru USA. Poate fi o viza pe 1 an cu o singura intrare sua poate sa fie viza pe 10 ani cu multiple intrari.
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde sorro » 08 Mai 2017, 12:19

Isostar scrie:
Yankee scrie:Deci de la 1 decembrie, avand viza de State, ne putem plimba cu masina / avionul intre State / Canada (de mai multe ori in aceeasi perioada) fara restrictii sau probleme?

Mersi!

Nope, depinde de tipul de viza pe care il primeste pentru USA. Poate fi o viza pe 1 an cu o singura intrare sua poate sa fie viza pe 10 ani cu multiple intrari.

Chiar și cu vize cu o singură intrare, există posibilități de intrare multiplă Canada - USA în anumite condiții. Chestia asta se numește ”re-entry” sau ”automatic revalidation”.

Uite informațiile oficiale de la CIC (Canada) și respectiv DHS (SUA):
http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre ... 527&top=15
https://travel.state.gov/content/visas/ ... ation.html
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Lovender » 12 Mai 2017, 10:14

holger scrie:Salut,

La momentul actual,

https://www.Canada.ca/en/immigration-re ... izens.html

eu inteleg ca daca au viza de state nu mai nevoie de viza pt Canada pt calatorie cu avion.

Te referi la un zbor cu layover in aeroport canadian?
Lovender
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii