• Publicitate

CONTRACT DE MUNCĂ Montreal

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: CONTRACT DE MUNCĂ Montreal

Mesajde jean » 21 Iul 2017, 12:08

Este clar specificat pe undeva ca nu poti aplica pentru nici alta forma de viza atata timp esti in Canada cu viza turistica, poate cu exceptia vizei de refugiat. astia au mai multe drepturi decat cetatenii.
Chiar daca se vor elimina vizele pentru romani de la 1 Decembrie, tot turist te numesti.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Publicitate

Mesajde SYD44 » 14 Oct 2017, 12:22

Seara buna la toata lumea.

Ce parere aveti de urmatorul mesaj , mai precis dupa parerea voastra ar insemna sa putem obtine in Canada ,fiind fizic prezenti permisul de munca ??
Tin sa precizez ca repectivul mesaj a fost publicat de catre un avocat cu mare experienta in domeniul imigratiei inscris la ICCRC - CRCIC

Desi, spre deosebire de Uniunea Europeana, aceasta schimbare nu le atribuie romanilor si dreptul de a munci, prezenta fizica in Canada le confera posibilitatea de a intra in contact direct cu angajatorii potentiali, de a se prezenta la interviuri si de a participa la sesiunile organizate de autoritatile provinciale ca preliminarii la emiterea acelor „provincial endorsements”. Desigur acest avantaj nu se limiteaza la Proiectul pilot pentru provincile atlantice, ci ofera posibilitatea pentru toti romanii care cauta de lucru in Canada sa bata efectiv la portile angajatorilor, care, la randul lor, vor trata cu mai multa bunavointa demersurile unui candidat care poate obtine permis de lucru printr-un simplu drum la un punct de frontiera, cu copia unui LMIA in mana.

Chiar daca zice ca : aceasta schimbare nu le atribuie romanilor si dreptul de a munci in acelasi timp zice ca : ci ofera posibilitatea pentru toti romanii care cauta de lucru in Canada sa bata efectiv la portile angajatorilor si continua cu : poate obtine permis de lucru printr-un simplu drum la un punct de frontiera, cu copia unui LMIA in mana.
ceea ce inainte nu era posibil

Ce parere aveti......
eu tind sa cred ca ar fii o posibilitate sa treci de la TURIST la MUNCITOR ANGAJAT ,parerea mea .

Voi ce spuneti .....
SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde suceava » 14 Oct 2017, 14:07

SYD44 scrie:Seara buna la toata lumea.

Ce parere aveti de urmatorul mesaj , mai precis dupa parerea voastra ar insemna sa putem obtine in Canada ,fiind fizic prezenti permisul de munca ??
Tin sa precizez ca repectivul mesaj a fost publicat de catre un avocat cu mare experienta in domeniul imigratiei inscris la ICCRC - CRCIC

Desi, spre deosebire de Uniunea Europeana, aceasta schimbare nu le atribuie romanilor si dreptul de a munci, prezenta fizica in Canada le confera posibilitatea de a intra in contact direct cu angajatorii potentiali, de a se prezenta la interviuri si de a participa la sesiunile organizate de autoritatile provinciale ca preliminarii la emiterea acelor „provincial endorsements”. Desigur acest avantaj nu se limiteaza la Proiectul pilot pentru provincile atlantice, ci ofera posibilitatea pentru toti romanii care cauta de lucru in Canada sa bata efectiv la portile angajatorilor, care, la randul lor, vor trata cu mai multa bunavointa demersurile unui candidat care poate obtine permis de lucru printr-un simplu drum la un punct de frontiera, cu copia unui LMIA in mana.

Chiar daca zice ca : aceasta schimbare nu le atribuie romanilor si dreptul de a munci in acelasi timp zice ca : ci ofera posibilitatea pentru toti romanii care cauta de lucru in Canada sa bata efectiv la portile angajatorilor si continua cu : poate obtine permis de lucru printr-un simplu drum la un punct de frontiera, cu copia unui LMIA in mana.
ceea ce inainte nu era posibil

Ce parere aveti......
eu tind sa cred ca ar fii o posibilitate sa treci de la TURIST la MUNCITOR ANGAJAT ,parerea mea .

Voi ce spuneti .....

Avocatii in general si cei quebecosi in particular se pricep foarte bine in a amagi oamenii, ei stiu foarte bine portitele legislative, ce se poate si ce nu se poate.
Analizand scurt textul ziaristico/avocatesc, se poate intelege orice : "ba da si nu! dar pare sa mearga si da", dupa 1 Decembrie 2017 doar cei ce vor testa pe propria piele si propriul buzunar iti vor putea raspunde.

Ciao mio maccelaio
DCS 12.12
Montréal 01.16
suceava

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 44 ori

Mesajde iulllian » 14 Oct 2017, 14:12

SYD44 scrie:Voi ce spuneti .....

eu spun ca se poate orice.... depinde de cat de mult te stradui si poate de sansa.
... totusi depinde cat de mult in cazul tau ti se potriveste aceasta mutare.
Canada nu e Europa, si nu o sa fie niciodata. Si conteaza cat de mult iti plac schimbarile ...
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde iulllian » 14 Oct 2017, 14:25

Canada e o tara misto, si bine gandita, o societate de consum, are obiceiul sa scoata bani de la potentialii rezidenti care vor sa-si rupa oasele, apoi sa-i cheltuiasca pe cazuri sociale sau refugiati.
cea mai simpla cale de a veni aici si a ramane e sa mergi la scoala- adica sa vii cu viza de studii, nu turist. Asta insemna sa bagi vreo 7-15 mii pe anul de studii(deobicei 1-2 ani). faci o scoala recomandata de provincie, din categoriile cu angajare dupa studii, ai contract de munca si poti aplica pentru rezidenta. Sunt pline scolile de studenti internationali(mai ales america de sud), si din care poate, 20% raman in campul munci, deci in Canada, pentru restul a fost o experienta placuta pe bani buni.
Dar fiecare are dreptul sa-si incerce norocul, poate de mai multe ori(iti imbogatesti doasarul pentru emigrare).
.... randurile de mai sus sunt doar o parere personala, ....
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 40 ori

Mesajde SYD44 » 15 Oct 2017, 05:39

iulllian scrie:
SYD44 scrie:Voi ce spuneti .....

eu spun ca se poate orice.... depinde de cat de mult te stradui si poate de sansa.
... totusi depinde cat de mult in cazul tau ti se potriveste aceasta mutare.
Canada nu e Europa, si nu o sa fie niciodata. Si conteaza cat de mult iti plac schimbarile ...

Schimbarile pentru mine nu sint o problema , vzind ca : de 24 ani sint plecat din Romania , din care 8 ani nu am fost deloc acasa iar restul am petrecut intre Rusia 3 ani ,Turcia 2 ani Grecia 1 an iar restul anilor intre america de sud , Bolivia Peru Cile , Spania Italia un pic Franta poti imagina ca schimbarile pentru mine sint fara importanta.
Ceea ce ma face sa fiu trist sa zic asa este ca , nu am invatat o limba de circulatie internationala tip, engleza sau in cazul Quebec franceza,cu rusa spaniola sau italiana care vorbesc foarte bine nu imi este de ajutor.Dar asta este , mai incerc cu franceza daca reusesc.
SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii