• Publicitate

CONTRACT DE MUNCĂ Montreal

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: CONTRACT DE MUNCĂ Montreal

Mesajde SYD44 » 15 Oct 2017, 07:18

iulllian scrie:Canada e o tara misto, si bine gandita, o societate de consum, are obiceiul sa scoata bani de la potentialii rezidenti care vor sa-si rupa oasele, apoi sa-i cheltuiasca pe cazuri sociale sau refugiati.
cea mai simpla cale de a veni aici si a ramane e sa mergi la scoala- adica sa vii cu viza de studii, nu turist. Asta insemna sa bagi vreo 7-15 mii pe anul de studii(deobicei 1-2 ani). faci o scoala recomandata de provincie, din categoriile cu angajare dupa studii, ai contract de munca si poti aplica pentru rezidenta. Sunt pline scolile de studenti internationali(mai ales america de sud), si din care poate, 20% raman in campul munci, deci in Canada, pentru restul a fost o experienta placuta pe bani buni.
Dar fiecare are dreptul sa-si incerce norocul, poate de mai multe ori(iti imbogatesti doasarul pentru emigrare).
.... randurile de mai sus sunt doar o parere personala, ....

Sincer sa zic la scoala nu eram stralucit,am trecut ca gisca prin apa , nu este pentru mine.
Dar asta nu inseamna ca nu am invatat perfect limba rusa si garantez ca nu este asa usor,turca asta fara sa fac 1 minut de scoala , nu zic italiana sau spniola sa zicem ca sint usoare,inrudite cu limba romina , limbi latine.
Concluzie nu este o idee buna pentru mine,mai ales ca nu am 25 ani......
SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde SYD44 » 15 Oct 2017, 07:24

Am mai gasit scris pe site-ul avocatului urmatoarele.POATE PE CINEVA INTERESEAZA SI NU STIE

In incheiere doresc sa reamintesc ca cetatenii romani nu vor mai avea nevoie de vize de vizitator pentru a intra in Canada dupa 1 decembrie 2017. Ca si ceilalti cetateni ai unor tari pentru care nu exista obligativitatea vizei de intrare, ei vor avea insa nevoie de autorizatii electronice ETA (Electronic Travel Authorization) care se elibereaza on-line in cateva minute, costa 7 dolari si sunt valabile pe 5 ani atunci cand calatoresc pe calea aerului; nu li se va cere vreo autorizatie la punctele de frontiera terestre.

......
SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde bhl8 » 15 Oct 2017, 09:47

SYD44 scrie:Am mai gasit scris pe site-ul avocatului urmatoarele.POATE PE CINEVA INTERESEAZA SI NU STIE

In incheiere doresc sa reamintesc ca cetatenii romani nu vor mai avea nevoie de vize de vizitator pentru a intra in Canada dupa 1 decembrie 2017. Ca si ceilalti cetateni ai unor tari pentru care nu exista obligativitatea vizei de intrare, ei vor avea insa nevoie de autorizatii electronice ETA (Electronic Travel Authorization) care se elibereaza on-line in cateva minute, costa 7 dolari si sunt valabile pe 5 ani atunci cand calatoresc pe calea aerului; nu li se va cere vreo autorizatie la punctele de frontiera terestre.

......

:) aplicatia este valabila 5 ani, dar tu nu poti sta mai mult de 6 luni pe an aici. Asa am facut unui preten care a incercat o intoarcere aici si a luat o intoarcere inapoi in RO ( dupa o noapte in aeroport in Calgary)
bhl8
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 9 ori

Mesajde SYD44 » 15 Oct 2017, 11:20

bhl8 scrie:
SYD44 scrie:Am mai gasit scris pe site-ul avocatului urmatoarele.POATE PE CINEVA INTERESEAZA SI NU STIE

......

:) aplicatia este valabila 5 ani, dar tu nu poti sta mai mult de 6 luni pe an aici. Asa am facut unui preten care a incercat o intoarcere aici si a luat o intoarcere inapoi in RO ( dupa o noapte in aeroport in Calgary)

Aha .... bine de stiut ,este important lucrul acesta :salute: :salute: :salute:
SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde iulllian » 15 Oct 2017, 22:04

daca tot te intereseaza subiectul Canada, ar trebui sa incepi altfel cu pusul problemei.
1. fa-ti o analiza completa a ceea ce stii sa faci, si sa poti dovedi asta profesional, prin niste diplome, atestari.
2. vezi ce dovezi poti aduna in ceea ce priveste istoricul in campul muncii, acte de la angajator.
3. fa-ti o analiza concreta a limbilor pe care le vorbesti, si ar fi bine sa dai testul de limba engleza-ielts.
4. uitate pe site-urile oficiale ale fiecarei provincii canadiene si vezi care sunt conditiile de emigrare.
asa poti vedea clar unde ai sanse mai mari de emigrare si ce trebuie sa mai completezi la ce-ti lipseste.

... cat despre viza de turist si pescuitul joburilor dupa e mai greu, mai ales ca multi angajatori in Canada angajeaza part-time, sau ca prestator de servicii fara contract de munca ci doar cu plata pe cec(nu ai numar social nu poti primi cec, nu ai cont bancar sa-ti ei banii, nu ai drept de munca ca esti turist), ...un cerc vicios, care nu te ajuta sa ramai daca nu ai un contract full time de munca.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 45 ori

Mesajde DonTavo » 16 Oct 2017, 10:50

Iuliane, iti pietzi timpul aiurea.... va gasi destule joburi de genul viewtopic.php?f=54&t=305587 ;), ca de altfel manjoritatea celor care ajung in Ca visand ca vor fi competitivi.... In alta ordine de idei, daca tot am scris, profit de ocazie sa te intreb cum o mai duci.... Imi poti raspunde in privat sa nu mai animam lumea pe aici :D
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 30 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii