• Publicitate

CONTRACT DE MUNCĂ Montreal

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

CONTRACT DE MUNCĂ Montreal

Mesajde SYD44 » 21 Iul 2017, 10:48

Bună ziua.
Am o întrebare dacă cineva a trecut prin această situație și mă poate lamuri și pe mine. Am 44 ani vreau să vin în Canada --Montreal, cu contract de muncă, am angajator ( prieten din copilărie) am diplomă de măcelar unicul lucru care îmi lipsește este limba franceză după cum mi-a spus avocatul care trebuie să se ocupe de dosar. Acum după ce nu mai este nevoie de viză vroiam să știu dacă mai este nevoie să știu limba sau nu. Ţin să precizez că am fost în Canada de 2 ori până acum în ultimi 5 ani ca turist.

Inviato dal mio ASUS_Z010D utilizzando Tapatalk
SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: CONTRACT DE MUNCĂ Montreal

Mesajde jean » 21 Iul 2017, 11:13

Eliminarea vizelor nu inseamna acordarea dreptului de munca aici, in primul rand. In al doilea rand daca vii cu contract valabil de munca nu iti trebuie test de limba franceza insa acel contract sa fie legal ceea ce nu prea cred ca este in cazul tau. Poate gresesc eu. Daca mergi aici: http://www.cic.gc.ca/english/work/permit.asp vei gasi procedurile legale.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde SYD44 » 21 Iul 2017, 11:27

Eliminarea vizelor nu înseamnă acordarea dreptului la muncă, până aici am înțeles perfect,nu îmi trebuie test de limbă franceză și asta am înțeles ce nu înțeleg din mesaj este, ACEL CONTRACT SĂ FIE LEGAL CEEA CE NU ESTE ÎN CAZUL MEU .

SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde SYD44 » 21 Iul 2017, 11:34

jean scrie:Eliminarea vizelor nu inseamna acordarea dreptului de munca aici, in primul rand. In al doilea rand daca vii cu contract valabil de munca nu iti trebuie test de limba franceza insa acel contract sa fie legal ceea ce nu prea cred ca este in cazul tau. Poate gresesc eu. Daca mergi aici: http://www.cic.gc.ca/english/work/permit.asp vei gasi procedurile legale.
Adică după părerea ta trebuie să am un contract legal și nu am nevoie de test de limbă franceză? Asta vrei să zici
Normal contractu o să fie legal făcut de un avocat din Ottawa care este membru la ICCRC - CRCIC deci o persoană autorizată pentru așa ceva

SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde jean » 21 Iul 2017, 11:45

Pentru ca o companie sa angajeze un strain trebuie sa justifice ca a cautat candidati in Canada si nu a gasit. Va trebui apoi sa aplice pentru Labour Market Impact Assessment (LMIA) si sa plateasca $1200 (sau pe acolo pe undeva). Daca acum cativa ani asta se obtinea destul de usor, acum conditiile sunt mult mai restrictive pentru ca unele companii au abuzat sistemul.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 109 ori
I s-a multumit: 154 ori

Mesajde SYD44 » 21 Iul 2017, 11:57

jean scrie:Pentru ca o companie sa angajeze un strain trebuie sa justifice ca a cautat candidati in Canada si nu a gasit. Va trebui apoi sa aplice pentru Labour Market Impact Assessment (LMIA) si sa plateasca $1200 (sau pe acolo pe undeva). Daca acum cativa ani asta se obtinea destul de usor, acum conditiile sunt mult mai restrictive pentru ca unele companii au abuzat sistemul.
Am înțeles, toate aceste lucruri le știam de mult dar credeam că între timp s-a schimbat ceva,nici avocatul nu îmi răspunde la mail, poate este în concediu nu știu.tot ce ai scris mai sus cum am scris știam de mult, sperăm să se schimbe ceva cel puțin din punct de vedere al limbii franceze, am văzut pe cineva care scria pe forum că : dacă putea să transforme viză de turist în permis de muncă, cineva a răspuns că da cu condiția să aibă pe cineva care să îl angajeze. Ceea ce nu prea cred. Trebuia să vin de mult în Canada dar limba franceză care nu prea o înghit ma reține

SYD44
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii