• Publicitate

Eliminare vize

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: Eliminare vize

Mesajde blue90210 » 18 Sep 2017, 09:36

Tavi scrie:Este vorba doar de vizele turistice, sedere pana la 90 de zile, fara asigurare medicala, fara drept de munca.

Merci Tavi. Ma gandeam ca este doar asa. Stiu ca pot sa ajung relativ usor acolo, dar doresc sa iau viza de munca si mai departe PR-ul. Trebuie sa bag tare la franceza ca acolo mai pot lua cateva puncte relativ repede.
blue90210
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde blue90210 » 18 Sep 2017, 09:38

geomaticianu scrie:Faza cu viza de rezident permanent a devenit demodata,nu mai e deloc practica,iata un scenariu foarte accesibil:

Iti faci niste poze bine trucate din tara,batut si plin de sange
Mai platesti si un articol in ziarul local si pe internet pe subiectul:un homosexual agresat
Vii cu viza de turist in State
Intri relaxat pe "le chemin irrégulière" Roxham
Te dai drept refugiat,persecutat in tara ta(doar ai si dovezi)
Ai dreptul la un cec in 8 zile lucratoare
Ai asigurata o locuinta
Ai asigurare de sanatate
Ai drept de lucru
Ai ajutor social (din banii lui Capsunaru si Sly)

In plus nimeni nu te deranjeaza,ar fi un act de xenofobie

J'adore Québec

Spui din propria experienta sau doar ai auzit zvonuri ca se poate ajunge asa? :bounce: :bounce: :bounce:
blue90210
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Tavi » 18 Sep 2017, 11:03

blue90210 scrie:
Tavi scrie:Este vorba doar de vizele turistice, sedere pana la 90 de zile, fara asigurare medicala, fara drept de munca.

Merci Tavi. Ma gandeam ca este doar asa. Stiu ca pot sa ajung relativ usor acolo, dar doresc sa iau viza de munca si mai departe PR-ul. Trebuie sa bag tare la franceza ca acolo mai pot lua cateva puncte relativ repede.

Oportunitatea cetatenilor romani care sunt buni profesionisti in domeniul lor de activitate (si care au asadar posibilitatea de a se stabili relativ usor in UE pe joburi in domeniu) de a vizita Canada ca turisti fara batai de cap prea mari este una fantastica, indiferent de decizia finala pe care acestia o vor lua.

De exemplu, in perioada cand era pe rol dosarul meu, la varsta mea de atunci de 24-25 ani, sansele mele de a fi primit o viza turistica erau aproximativ zero. Deci am parcurs un traseu destul de lung, destul de costisitor, venind aici exclusiv dupa diverse relatari (ale guvernului, ale romanilor deja aflati aici, diverse carti pe care le-am citit, etc. - pe atunci nu exista nici youtube, nici facebook, nici skype). La 15 ani de-atunci sunt tot aici, dar mi-ar fi placut sa pot vizita inainte de a zbura incoace. Posibil sa fi facut aceiasi pasi, dar mi-ar fi placut sa pot avea posibilitatea de a vedea inainte de a cumpara.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde bunicul » 18 Sep 2017, 12:27

Dreptul de sedere este pana la 180 de zile. Doar in Romania viza turistica e valabila 90 de zile.
bunicul
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 18 ori

Mesajde astalavistababy » 18 Sep 2017, 15:02

Tavi scrie: Posibil sa fi facut aceiasi pasi, dar mi-ar fi placut sa pot avea posibilitatea de a vedea inainte de a cumpara.

Ce spui tu este f adevarat. Nu este insa cazul pt userul blue... pt ca el spune in postul de deschidere ca tocmai s-a intors de la studii din Canada, deci stie f bine cum e pe aici.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 19 ori

Mesajde Tavi » 18 Sep 2017, 15:13

bunicul scrie:

bunicul scrie:Dreptul de sedere este pana la 180 de zile.

Asa este, 180 de zile.

bunicul scrie:Doar in Romania viza turistica e valabila 90 de zile.

Incorect, mai degraba "doar in Canada viza turistica e valabila 180 de zile"...in USA, tarile europene, cat si multe alte tari libere&democratice e 90 de zile.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii