• Publicitate

Viza turistica parinti - rezumat

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Viza turistica parinti - rezumat

Mesajde yme » 04 Dec 2006, 17:23

Buna,

Vreau sa va impartasesc bucuria obtinerii de catre parintii mei a vizei multiple si in acelasi timp sa fac un rezumat al pasilor pe care i-am urmat in acest sens.

Actele pe care le-am trimis din partea noastra au fost:
- invitatie redactata de noi si autentificata la o firma de asigurari (cost 5 dolari) (Nu e nevoie de ea autentificata)
- adeverinta de la servici unde se specifica de cand suntem angajati (contract pe perioada nedeterminata), cat este salariu si ce numar de ore lucram pe saptamana
- copii simple ale cardurilor de rezident

Noi am trimis aceste acte parintilor, (se pot trimite prin e-mail ca si copii scanate si printate in Ro la o imprimanta buna) la care ei au mai adaugat:
- formularul de obtinere a vize (aici ne-am tot gandit ce suma sa trecem la rubrica in care se cer banii cu care vii in Canada si am trecut in final 1500cad pe ambele formulare; iar ca perioada de sedere am trecut 2 luni, chiar daca noi am vrea sa stea cel putin 6 luni)
- cate 2 poze de tip pasaport
- copii simple si netraduse sau autentificate dupa contractul de la apartament, cupoanele de pensie.
- plus cele 2 pasapoarte

Si astea eu fost in final toate actele pe care ei le-au trimis la ambasada. Plicul l-au trimis cu cei de la Pegasus, a costat 360mii lei dus si intors. Pasapoartele s-au intors in 9 zile lucratoare cu viza multipla pe ele, acordata pentru 3 ani.

Sper sa foloseasca ceea ce am scris aici celor care vor sa isi cheme parintii.

Numai bine!

P.S. Ce e cu rosu e adaugat ulterior pentru o mai buna intelegere a procesului!!
yme
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde ratonu » 05 Dec 2006, 16:14

ai specificat pe invitatie perioada in care stau parintii tai? ai cerut viza cu intrari multiple? merci
ratonu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde yme » 05 Dec 2006, 19:49

ratonu scrie:ai specificat pe invitatie perioada in care stau parintii tai? ai cerut viza cu intrari multiple? merci

Am specificat in invitatie doar ca vor sta pe o perioada de 2 luni (am pus 2 luni, chiar daca ei vor sta mai mult, pentru ca am citit tot aici pe forum ca daca spui ca vor sta mai mult de 3 luni ii vor chema la medicale), iar in formulare este o rubrica in care se cere sa se specifice perioada pe care o vor petrece aici si au trecut eu pur si simplu o perioada de 2 luni.

Pe formulare trebuie sa bifeze ce fel de viza vor....simpla sau multipla si in cazul lor ei au bifat multipla.
yme

Mesajde yme » 05 Dec 2006, 19:53

Citind pe forumul de pe www.escapefromromania.net cineva spune ca viza multipla se acorda pana la expirarea unuia din pasapoartele parintilor.

Si uitandu-ma pe data de expirare a pasapoartelor parintilor mei am observat ca intr-adevar pasaportul mamei mele expira in 3 ani jumatate.
yme

Mesajde Patrat » 06 Dec 2006, 13:38

Am si io o intreabre
Daca ai viza multipla 3-5 ani ai dreptu sa intri doar o data pe an in Canada?
Am un prieten care sia adus mama aici in primavara si a mai venit si acum 3 saptamnii si mai mai s-o intoarca inapoi in Romania, noroc ca mama lui era mai in varsta.
Dupa ce a iesit de la emigrare ca acolo au dus-o cica ar fi avut un translator roman si dupa multe explicatii i-au dat voie sa intre.
Am cautat informatii si nu am gasit pe nicaieri,

bafta
De-o fi vreme buna de-o fi vreme rea caine pana la moarte si ce-o fi dupa ia!!!!
Patrat
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde yme » 15 Dec 2006, 17:49

http://www.cic.gc.ca/EnGLIsh/pdf/kits/f ... M5257B.PDF ..... aici gasiti formularul de cerere pentru viza.

Noi l-am completat si parintii doar i-au pus data si s-au semnat.
yme

Următorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii