• Publicitate

Viza turistica parinti - rezumat

Variante, formulare, acte necesare, costuri, informatii si discutii

Moderator: sorro

Răspunde

Re: Viza turistica parinti - rezumat

Mesajde rond » 12 Dec 2014, 14:33

Salut, ce stiti despre faptul daca invitatia trebuie facuta de ambii comuna sau separata in cazul in care o invit pe mama si doar sotul lucreaza de 1 an,eu am lucrat un an dar acum sunt in concediu de maternitate!Si documentele ca terenurile pe care le detine mama si contractul pe casa trebuie tredus?Si inca ceva ce document sa trimitem ca dovada ca primeste pensia daca mamei i se da ches si fara nici un bon?Multumesc anticipat!!!
rond
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde elenamitro » 15 Mai 2015, 14:25

Salutare,
Soacrei mele i-a fost refuzata viza de 2 ori. Prima data nu pusese dovezi de venit etc. deci se justifica. A doua oara au spus ca nu i-a convins pt ca (au bifat situatiile): calatoriile anterioare (nu a iesit niciodata din tara si nu a mai avut pasaport niciodata in viata ei), legaturile familiale in Canada si in Romania (asta e absurt pt ca in cerere sunt trecute toate rudele); bunurile mobile si situatia financiara: aici am citit intr-un document depus pe situl lor in martie ca trebuie extras de cont pe ultimele 3 luni , ea pusese doar o dovada cu cat are in cont in momentul respectiv, dar a atasat si cuponul de pensie. Si adauga ca nu a dovedit ca are destule resurse financiare pt calatorie. Am realizat ca banii pe care ii avea in cont (vreo 1300$) s-au gandit ca ii da numai pe bilet. Noi am pus un fluturas de salariu de-al meu.
In concluzie, va cer ajutorul si parerile, ce putem sa facem, sa adaugam, sa schimbam? Am pus si scrisoare de la noi cum ca avem resurse sa o intretinem.
Merci anticipat!
CSQ 12.04.2011
D2 20 mai 2011
AM 16 ian. Tm
IV 7 martie 2012
Din 31.05 in Mtl
elenamitro
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 7 ori

Mesajde Gator » 18 Mai 2015, 10:36

elenamitro scrie:Salutare,
Soacrei mele i-a fost refuzata viza de 2 ori. Prima data nu pusese dovezi de venit etc. deci se justifica. A doua oara au spus ca nu i-a convins pt ca (au bifat situatiile): calatoriile anterioare (nu a iesit niciodata din tara si nu a mai avut pasaport niciodata in viata ei), legaturile familiale in Canada si in Romania (asta e absurt pt ca in cerere sunt trecute toate rudele); bunurile mobile si situatia financiara: aici am citit intr-un document depus pe situl lor in martie ca trebuie extras de cont pe ultimele 3 luni , ea pusese doar o dovada cu cat are in cont in momentul respectiv, dar a atasat si cuponul de pensie. Si adauga ca nu a dovedit ca are destule resurse financiare pt calatorie. Am realizat ca banii pe care ii avea in cont (vreo 1300$) s-au gandit ca ii da numai pe bilet. Noi am pus un fluturas de salariu de-al meu.
In concluzie, va cer ajutorul si parerile, ce putem sa facem, sa adaugam, sa schimbam? Am pus si scrisoare de la noi cum ca avem resurse sa o intretinem.
Merci anticipat!

Pai scrii o invitatie in care te angajezi sa suporti toate cheltuielile de calatorie, de cazare, si alte cheltuieli. Un fluturas nu ajunge, pune assessmentul de la CRA pe 2014 si vreo 3-4 pays tubs.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde nikolici » 05 Iun 2015, 13:55

Noi am primit de 7 ori refuz de a lungul ultimilor 3 ani. Nu stim ce acte sa mai punem sau unde sa ne plangem. Muncim, avem bani si noi si mama, avem doi copii mici...Le am cerut sa ne explice motivele refuzului si nu vor. Suntem foarte dezamagiti si cu garda jos jos. Ne a spus cineva de o firma care este vizavi de ambasada care s ar ocupa cu vize si alte chestii gen dosare de emigrare. Stie cineva de ei?
DCS:14.09.2010
CSQ POSTA:04.09.2011
D2:09.09.2011
AM:27.03.2012
IV:22.05.2012
nikolici

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Claudia1986 » 05 Iun 2015, 15:10

Draga nikolici...vreau sa ti impartasesc experienta mea cu privire la viza turistica..in data de 5 mai am trimis dosarul la bucuresti la vsf global...acel centru ce se ocupa de obtinerea vizei...am primit pasaportul acasa fara viza bineinteles si cu urmatoarele motive:ca nu am suficiente resurse financiare ...ca nu mi pot justifica scopul calatorie mele...legaturile mele in Canada si istoricul calatoriilor.....am facut in total adica in ultimi 5 ani ...5 concedii in tari diferite pe care le am trecut acolo...dar nu stiu cum vroiau ei sa le demonstrez istoricul calatoriilor...adeverinta de la locul de munca am pus...etc...am trimis a doua oara si am primit viza...dar am pus si biletele de avion dus -intors....mentionez ca nu am rude in Canada...am trimis o invitatie de la un prieten doar atat..am cumparat biletele de la agentia paravion cu compania lufthansa ...mi sa spus de o doamna de la agentie ca in caz de refuz de viza...compania lufthansa returneaza bani inapoi ....m am bazat pe cele spunse de ea si mi am facut curaj sa mi cumpar biletele inainte sa mi dea viza...si cred ca asta a fost si schimbarea in dosarul meu...ce am mai pus in plus este o scrisoare in care le am explicat ca nu pot justifica calatoriile mele in celelalte tari deoarece am calatorit in tari din uniunea europeana unde nu este necesar pasaportul doar cartea de identitate si nu se aplica stampile de intrare sau iesire din tara intrucat Romania a aderat la UE in ianuaria 2007 si aplica Reg 562.Asta le-am scris deoarece ei in primul refuz de viza mi au spus sa le justific istoricul calatoriilor.iti urez succes
Claudia1986
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori

Mesajde nikolici » 06 Iun 2015, 08:20

Multumesc Claudia. A doua oara cand ai aplicat ai facut o tot prin firma respectiva sau ai depus singura? La noi este diferita situatia ca noi suntem rezidenti plus invitam o biata mama care vrea sa ne vada dupa un amar de ani pt. 2 luni...Suntem foarte foarte dezamagiti.
DCS:14.09.2010
CSQ POSTA:04.09.2011
D2:09.09.2011
AM:27.03.2012
IV:22.05.2012
nikolici

A multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Temporar in Canada: viza turistica, permis de munca, studii