• Publicitate

Ramas bun, Daciana!

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Ramas bun, Daciana!

Mesajde George-din-Constan(t)za » 16 Iun 2009, 19:37

Daciana :Povestea mea canadiana este deja la final. In curand voi parasi Canada si ma voi restabili in vestul european.

Ce am realizat in Canada? Ce am "pierdut" venind aici?
Realizarile personale nu au nimic spectaculos, nimic picat din cer, nimic obtinut fara efort... Imi amintesc emotiile primului interviu de angajare, munca asidua de afirmare profesionala, examenele care mi-au chinuit noptile de nesomn... Si imi mai amintesc si bucuriile imense ale fiecarui rasarit de soare alaturi de familia mea.

Fara indoiala, nimic nu se obtine usor nicaieri in lume. Exista o spirala a vietii pe care o urmam fara sa vrem - bucurii, necazuri, realizari la job... Viata e viata si ne straduim sa o traim in luminile incandescente ale unui trai decent, normal, armonios. Nimic extravagant, nimic "invelit" in poleiala luxului mondenitatii... pur si simplu o viata normala petrecuta intr-o tara normala - Canada.

N-am crezut ca nu-mi pot gasi cuvintele acum, la final, cand voi pleca din Canada. Credeam ca imi va fi usor sa zic: gata, a venit clipa mult asteptata sa ma relochez intr-o alta tara in care am mai trait 4 ani si care imi place enorm. Si uite ca ma napadesc nostalgiile si caut sa-mi potrivesc cuvintele printre emotiile ce le simt acum la sfarsitul povestii mele canadiene.

Pentru mine va fi un nou inceput, mi s-au oferit noi oportunitati pe alte meleaguri si nu vreau sa le pierd, mai ales ca am mai trait acolo. Dar uite ca nu-mi este usor sa-mi iau ramas bun de la Canada. Fiecare tara isi are specificul ei, frumusetea ei - cu bune si rele - si tot ce-mi ramane este sa inmagazinez tot ce am acumulat aici si sa merg mai departe mult mai "bogata" decat am venit. Canada este pentru mine o lectie de viata, o "fila" din albumul vietii mele, alaturi de altele.

Ma puteti scuza ca va scriu atat de alambicat si confuz? Puteti intelege cate imagini mi se deruleaza prin minte acum - sosirea la aeroport cu cate o valiza in mana, plini de sperante ca orice emigrant, splendoarea Niagarei, maretia lui CNTower, croaziera printre cele 1000 de Insule?...

Este timpul sa imi iau ramas bun de la userii acestui forum si sa va doresc vise implinite pe taram canadian si sa va bucurati de viata pentru ca merita traita. Sunt sigura ca stiati si voi un lucru esential - totul depinde de proiectia fiecaruia asupra vietii, fapt pentru care sa aveti parte de cat mai multe "culori" pastelate in "tabloul" intamplarilor voastre.

Pacat..... :( mare pacat. Faptul ca te-ai gindit sa iti iei ramas bun de la forumisti este o mare pierdere pentru acest forum pentru ca ai fost una dintre cele mai elegante si rafinate prezente.
Sa ai si tu parte de multa bafta pe tarimul britanic si poate cine stie mai arunci o geana si pe aici pe acest forum si ne spui cam cum sta sistemul medical prin partile acelea :)

Acum iar o sa ma iau de Radu si filipineza lui ,aia cu drog dealerii :lol:
"If you believe in dreams...then you will sleep all your life time"
George-din-Constan(t)za
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Rom » 16 Iun 2009, 19:49

Mi-a dat o idee buna . Cand termina nevasta studiile imi fac si eu valiza . Dar eu spre deosebire de Daciana o sa tin legatura cu Suca si Nentu Marin .
Rom

Mesajde Sly » 16 Iun 2009, 19:55

Bafta multa Daciana dar sper sa mai scrii cate un feedback pe aici.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde sailor » 16 Iun 2009, 20:54

FERICITO!!!!!
sa traiti bine ... in CA
sailor

A multumit: 9 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde George-din-Constan(t)za » 16 Iun 2009, 20:55

Rom scrie:Mi-a dat o idee buna . Cand termina nevasta studiile imi fac si eu valiza . Dar eu spre deosebire de Daciana o sa tin legatura cu Suca si Nentu Marin .

Poi atuncea fa cum iti spun eu.In momentul cind ti-ai definitivat valiza intri pe forum si iti yei good bye.Eu o sa te implor sa ramii iar a doua zi deschizi un topic in care te reintorci triumfator.Vezi sa ai in mina stinga ceapa iar in dreapta prazul :!:
"If you believe in dreams...then you will sleep all your life time"
George-din-Constan(t)za

Mesajde Radu7777 » 16 Iun 2009, 21:33

drum bun daciana, si ai grija pe unde pui pasaportul canadian ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua