• Publicitate

NEXT to Canada?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

NEXT to Canada?

USA
17
18%
Alta provincie
7
7%
Europa de vest
23
24%
Romania
20
21%
loco(aici ramin)
28
29%

Voturi totale : 95

Mesajde maya » 30 Aug 2009, 23:28

n-am mai intrat de foarte multa vreme aici, dar am ceva prieteni pe forumul asta si am aruncat o privire azi.
Si ce-mi vad ochii?

Un ins, pe care nu-l cunosc si probabil n-o sa am placerea vreodatam zice ca:
Daca tu dupa ce vii in Canada te gindesti sa emigrezi dinnou in Australia sau Noua Zeelanda iti spun eu ca nu esti intreg la cap sau esti un aventuier.

Ei bine, dupa aproape 10 ani de Canada noi am plecat in Australia. Si zau ca nu ma simt mai intr-o doaga din cauza asta si nici aventura n-a fost la fel de mare ca atunci cand am venit in Canada. Stiu ca o sa ziceti ca nici un nebun nu "simte" ca-i nebun, dar n-o sa ma supar. N-am nici un regret ca am facut-o si in afara de faptul ca-mi lipsesc prietenii n-am de ce ma plange.

As sugera (desi n-am pretentia ca cineva sa dea curs sugestiei, dupa cum merg lucrurile pe forumul asta) sa incercati sa generalizati mai putin.

Fiecare are parte de exact ce merita chiar daca impresia personala e alta.
maya
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 31 Aug 2009, 03:19

maya scrie:As sugera (desi n-am pretentia ca cineva sa dea curs sugestiei, dupa cum merg lucrurile pe forumul asta) sa incercati sa generalizati mai putin.

n-ai cu cine, nu vezi ca toti le stie pe toate ? pentru unii (gen pee57) Canada suge, europa ruleaza, pentru dyanna e invers, pentru galben toti suntem niste sclavi, pentru Sly cei care fac copii o fac doar din interes ... ca romanii, ce mai. ui ar dă best, smartăst, and so on
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde P57 » 31 Aug 2009, 11:43

Bai, nu ma mai enervati cu "le stie pe toate".

Placerea mea este sa calatoresc si sa inteleg oamenii si locurile.
De asta poate multora li se pare ca le stiu pe toate.

In asta am investit,asta imi place sa fac.

Asa cum unii din voi sint morti dupa masini, case, pariuri,sau naiba stie ce alta chestie, asa o am si eu pe asta.
P57
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde eyeofthehawk » 31 Aug 2009, 14:07

P57 scrie:Bai, nu ma mai enervati cu "le stie pe toate".

Asa cum unii din voi sint morti dupa masini, case, pariuri,sau naiba stie ce alta chestie, asa o am si eu pe asta.

Toate bune si frumoase dar tot nu am inteles ce ai cu Australia sau Noua Zeelanda.

De ce cineva "nu este intreg la cap" daca vrea sa emigreze in Australia sau Noua Zeelanda si reciproca "este intreg la cap" daca vrea sa emigreze "dinnou" in USA, Europa de vest sau Romania(hai sa scoatem Romania de aici ca acolo nu mai emigrezi, doar te intorci pur si simplu)?

Sincer nu inteleg.
eyeofthehawk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde P57 » 31 Aug 2009, 21:07

eyeofthehawk scrie:
P57 scrie:Bai, nu ma mai enervati cu "le stie pe toate".

Toate bune si frumoase dar tot nu am inteles ce ai cu Australia sau Noua Zeelanda.

De ce cineva "nu este intreg la cap" daca vrea sa emigreze in Australia sau Noua Zeelanda si reciproca "este intreg la cap" daca vrea sa emigreze "dinnou" in USA, Europa de vest sau Romania(hai sa scoatem Romania de aici ca acolo nu mai emigrezi, doar te intorci pur si simplu)?

Sincer nu inteleg.

N-am absolut nimic cu cineva care ar vrea sa ajunga acolo.
Din prietenii pe care-i am aici si lumea pe care am cunoscut-o, n-am auzit pe nimeni ca ar fi interesat de tarile astea.

Daca tu vrei sa ajungi acolo, imi cer sincer scuze ca nu le-am trecut in poll.
OK?
P57

I s-a multumit: 1 data

Mesajde eyeofthehawk » 01 Sep 2009, 10:39

P57 scrie:N-am absolut nimic cu cineva care ar vrea sa ajunga acolo.
Din prietenii pe care-i am aici si lumea pe care am cunoscut-o, n-am auzit pe nimeni ca ar fi interesat de tarile astea.

Daca tu vrei sa ajungi acolo, imi cer sincer scuze ca nu le-am trecut in poll.
OK?

Nu este nevoie de scuze, mi s-a parut ca esti impotriva acestor doua tari si nu am inteles de ce.

Eu ma simt bine unde sint, nu sint interesat, dar poate altii sint si nu este bine sa omiti doua tari importante din cele citava tarile unde se accepta imigranti economici.
eyeofthehawk
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Anterior

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua