• Publicitate

Unde e mai bine: America de Nord sau Europa ?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Unde e mai bine: America de Nord sau Europa ?

Mesajde scorpion77 » 29 Noi 2009, 12:10

as vrea sa pun o intrebare celor care stiu ce inseamna Canada :daca ar fi stiut acum cativa ani despre intrarea Ro in comunitatea europeana cu tot ceea ce implica aceasta( libera circulatie,posibilitatea deschiderii unui bussines,bilete avion low cost,etc) ar mai fi plecat asa "departe"?
scorpion77
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde hyldegardd » 02 Dec 2009, 16:53

Cum unde e mai bine??? In Romanica logic nu?
hyldegardd
Imi place aici si raman...

Mesajde mga70 » 02 Dec 2009, 17:09

Eu m-am intors recent in Canada dupa un contract cu posibilitate de prelungire in Franta, in niste conditii exceptionale, si nu regret un singur minut. Vrusesem doar sa "gust" sa vad ce inseamna UE... si ... nu mai continui...ca sa nu ma baneze careva...dar sunt fericit ca sunt inapoi acasa in Canada.
mga70

Mesajde galben » 02 Dec 2009, 17:39

Categoric nu as fi ales Canada. Am venit aici, doar pentru ca la acel moment, era singura optiune lelgala pentru noi, de a scapa din Romania.
galben
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde dnc2000ro » 02 Dec 2009, 18:40

mga70 scrie:Eu m-am intors recent in Canada dupa un contract cu posibilitate de prelungire in Franta, in niste conditii exceptionale, si nu regret un singur minut. Vrusesem doar sa "gust" sa vad ce inseamna UE... si ... nu mai continui...ca sa nu ma baneze careva...dar sunt fericit ca sunt inapoi acasa in Canada.

mga, poti sa detaliezi un pic ce ti-a/nu ti-a placut in Franta si de ce nu regreti ca te-ai intors in Canada? Si eu sper sa nu te baneze careva :wink:
Sunt multi care, de cand Ro e membra UE, s-au intors in EU (exclus Ro) sau isi doresc sa isi incerce sansa acolo. Ar fi extraordinar daca ne-ai impartasi experientele tale, oricare ar fi, bune, rele.
Mersi.

PS. Daca mai sunt si altii care au trecut deja prin acest test si care au experienta celor doua continente, as aprecia cateva ganduri despre experiantele lor. Deocamdata parca tsunami si eugenpascale (or mai fi si altii, sper sa se manifeste) au plecat in EU si par ca se simt bine.

PPS sa incercam sa nu luam avertismente sau "ban-uri" pe acest topic :D
dnc2000ro
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Re: Unde e mai bine: America de Nord sau Europa ?

Mesajde Etu » 02 Dec 2009, 20:30

scorpion77 scrie:as vrea sa pun o intrebare celor care stiu ce inseamna Canada :daca ar fi stiut acum cativa ani despre intrarea Ro in comunitatea europeana cu tot ceea ce implica aceasta ar mai fi plecat asa "departe"?

DA :wink:
Etu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua