• Publicitate

Unde e mai bine: America de Nord sau Europa ?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde gore-lm » 07 Ian 2012, 13:25

Firmele germane primesc subventii serioase de la stat , e un fapt bine stiut si nu se ascunde nimeni . Ce nu stie insa toata lumea este faptul ca multe din modelele de lux germane sunt de fapt masini americane , proiectate in America , construite in America , pentru piata Americana in special ...la fel si cele japoneze . De exemplu multe BMW in America au cutie de viteze GM si, incredibil, sunt o idee mai incete la viteza mica decat cele europene insa mai bune la viteze f mari . Sincer , acum cu globalizarea asta e imposibil sa mai pui o eticheta pe multe dintre lucruri . Mercedes proiectat in Europa si America , asamblat in America cu subansamble japoneze , chinezesti romanesti etc ....din ce tara e masina asta ? Loganul mexican....il cheama Nissan . E masina mexicana, japoneza, franceza sau romaneasca ? Indiferent de ce si cum eu unul nu as pune la indoiala superioritatea tehnologica a Americii ...ca nu sunt ei primii la toate ,ca sunt nise unde nu sunt pe primul loc la una sau alta e altceva ....per total insa sunt muuult mai avansati decat restul lumii....parerea mea . Noi romanii habarnisti cum suntem de felul nostru judecam lumea numai dupa masini , telefoane si TV cand in realitate lumea e cu mult mai complexa ....uitati-va de exemplu doar la criza asta ....toata prostimea mondiala murea de grija Americii ca ce se fac saracii americani ca mor de foame , nestiind bineinteles definitia cuvantului sarac in America ( putoare asistata social ) , si uite ca dupa 3 ani America nu s-a prabusit , ba chiar e okay iar cei care-i duceau grija nu mai stiu pe unde sa scoata camasa , incepand cu Londra si terminand cu Beijing . Titlul acestui topic este o intrebare destul de vaga si cu un raspuns extrem de subiectiv ....sunt oameni care o duc ca-n Serai in Kenia si oameni vai de fundul lor in NY . Astia care s-au plimbat mai mult prin lume totusi si nu provin din tari subdezvoltate , englezi , australieni etc zic ca cel mai bine ar fi in US , in sud in special , Texas ...zona aceea , si-ar fi dorit sa ramana acolo ....din pacate nu e f simplu sa te stabilesti in US . Daca esti din Bucuresti si te muti la Regina ai o parere, daca esti din Segarcea si te muti la Vancouver ai cu totul alta parere despre Canada .
gore-lm
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Kyusho » 20 Mar 2012, 08:06

Ne-ai zapacit de tot! Gore-im taty!.....Ai fost si-n New York si-n Canada,in Austria s-n Germania, in Australia si-n Noua Zeelanda....dar nu ne minti nu? adica ai fost pe ''bune''? nu cu goolgle -earth-ul asa-i?Ca locatia lu' matale este tot Galati..dar ce mai conteaza...te felicit!(daca-i adevarat ce ne spui)
Kyusho

Mesajde Radu7777 » 20 Mar 2012, 14:06

gore-lm scrie:Astia care s-au plimbat mai mult prin lume totusi si nu provin din tari subdezvoltate , englezi , australieni etc zic ca cel mai bine ar fi in US , in sud in special , Texas ...zona aceea , si-ar fi dorit sa ramana acolo

indubitabil, am auzit si eu ca bible belt e una din cele mai bengoase regiuni de pe planeta :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde florentyn » 13 Mai 2012, 02:43

Mai bn in Canada decat in Romania :P :P :P
in drum spre Canada
florentyn
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde gore-lm » 05 Aug 2012, 12:40

Kyusho scrie:Ne-ai zapacit de tot! Gore-im taty!.....Ai fost si-n New York si-n Canada,in Austria s-n Germania, in Australia si-n Noua Zeelanda....dar nu ne minti nu? adica ai fost pe ''bune''? nu cu goolgle -earth-ul asa-i?Ca locatia lu' matale este tot Galati..dar ce mai conteaza...te felicit!(daca-i adevarat ce ne spui)

Am fost in tarile mentionate de tine mai sus , cu exceptia US , plus alte cateva tari. Cand locuiesti in Australia si mergi in Romania in vizita vrei nu vrei tre sa vizitezi cel putin 2 tari ...una prin Asia alta prin Europa . De asemenea dpdv al pretului e aproximativ identic indifirent pe ce parte a Pamantului zbori ( poate 2-300 mai mult prin N America insa nu tot timpul anului ). Locatia nu are importanta ...nu ai cum sa alegi altceva decat Europa sau N America .
gore-lm

Mesajde inahd » 06 Aug 2012, 10:14

gore-lm scrie:
Kyusho scrie:Ne-ai zapacit de tot! Gore-im taty!.....Ai fost si-n New York si-n Canada,in Austria s-n Germania, in Australia si-n Noua Zeelanda....dar nu ne minti nu? adica ai fost pe ''bune''? nu cu goolgle -earth-ul asa-i?Ca locatia lu' matale este tot Galati..dar ce mai conteaza...te felicit!(daca-i adevarat ce ne spui)

Am fost in tarile mentionate de tine mai sus , cu exceptia US , plus alte cateva tari. Cand locuiesti in Australia si mergi in Romania in vizita vrei nu vrei tre sa vizitezi cel putin 2 tari ...una prin Asia alta prin Europa . De asemenea dpdv al pretului e aproximativ identic indifirent pe ce parte a Pamantului zbori ( poate 2-300 mai mult prin N America insa nu tot timpul anului ). Locatia nu are importanta ...nu ai cum sa alegi altceva decat Europa sau N America .

Gore-lm..stai in Australia? Daca da, topicul e despre America de Nord vs Europa.
Iar daca calatoresti, dupa cum spui tu, din Australia in Europa....iti poti da seama despre standardul de viata al unei tari, doar privind aeroprtul?
"Am fost in tarile mentionate de tine mai sus , cu exceptia US , plus alte cateva tari."...foarte tare remarca asta. Deci concret pe unde ai fost?

Cat despre afirmatia ca masinile de lux , facute de nemti....nu conteaza unde sunt facute componentele, pentru ca toate sunt facute sub licenta. Sunt anumite criterii pe care un producator trebuie sa le indeplinesca, pana a devenii furnizor de produse pt o anumita companie. Acele criterii sunt foarte ridicate.De exemplu, toate cablurile pt sistemul de franare pentru clasa C (Mercedes) sunt facute la Satu Mare. E vreo problema pt Mercedes, sau tu nu o sa mai cumperi masina daca stii informatia asta?
inahd

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua