• Publicitate

Unde e mai bine: America de Nord sau Europa ?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde Dominique » 26 Feb 2010, 15:18

Mai fratilor, e treaba fiecaruia ce ii place sa vada. Problema e daca iti permiti sa mergi.

Plajele nu-s la fel. Exista un top al plajelor in lume. Plaja de la Bavaro de exemplu este printre primele 10 din lume.

Berto cand mergi in sud nu inseamna doar mersul la plaja ci si vizitat orase,locuri superbe pe care sudul le ofera. Credeam ca stii asta. Asta se aplica oriunde vei merge fie ca e Grecia, Puerta Vallarta,Playa Pesquero, Myrtle sau Wasaga Beach :)
Uite un combo fain ca idee de vacanta: stai la Virginia Beach si in acelasi timp sa vizitezi si Washington DC pe indelete.
Daca nu apreciezi o plaja, nu merita intr-adevar sa te dai de ceasul mortii sa ajungi in locurile cele mai faine din lume.
Daca nu-ti plac "museele" si te plictisesti in 6 ore la Paris nu merita sa mergi acolo.
Depinde de fiecare.

Comisaro, daca vrei vorbim de muzee go for it, dar nu aici, pentru ca e off topic :)
Dominique
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 26 Feb 2010, 15:28

Dominique scrie:Cat despre intrarea Romaniei in UE, nu pot sa spun decat atat. O alta forma de ocupatie. Grecii recent au dat un semn de alarma cand au spus ca daca nu primesc ajutor financiar de la UE, prefera sa iasa din aceasta "organizatie", renunta la moneda Euro si trec inapoi la drahmele lor. Au dat de inteles ca ceva pute si se pot lipsi de UE.

Ocupatia cui de catre cine ? Nu cred ca stau nemtii sau francezii cu burta la soare in timp ce grecii sclavagesc pentru ei, sa fim seriosi. Deocamdata Franta si Germania sunt motoarele Europei, grecii sunt niste freaca menta care au masluit rapoartele economice, ca altfel nu pupau ei euro, sa zica merci daca nu-i dau altii afara inainte sa iasa ei.
Daca e cineva care are dreptul sa fie nemultumit de UE atunci sigur astia nu-s grecii. Si nici italienii, spaniolii sau portughezii. Porcii europei, adica
http://www.theglobeandmail.com/report-o ... le1405259/
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Dominique » 26 Feb 2010, 16:04

iionela1987 scrie:
Dominique scrie:Cat despre intrarea Romaniei in UE, nu pot sa spun decat atat. O alta forma de ocupatie. Grecii recent au dat un semn de alarma cand au spus ca daca nu primesc ajutor financiar de la UE, prefera sa iasa din aceasta "organizatie", renunta la moneda Euro si trec inapoi la drahmele lor. Au dat de inteles ca ceva pute si se pot lipsi de UE.

Ocupatia cui de catre cine ? Nu cred ca stau nemtii sau francezii cu burta la soare in timp ce grecii sclavagesc pentru ei, sa fim seriosi. Deocamdata Franta si Germania sunt motoarele Europei, grecii sunt niste freaca menta care au masluit rapoartele economice, ca altfel nu pupau ei euro, sa zica merci daca nu-i dau altii afara inainte sa iasa ei.
Daca e cineva care are dreptul sa fie nemultumit de UE atunci sigur astia nu-s grecii. Si nici italienii, spaniolii sau portughezii. Porcii europei, adica
http://www.theglobeandmail.com/report-o ... le1405259/

Grecii, dupa cate stiu eu le-au readus aminte nemtilor faza din timpul celor de-al doilea razboi mondial cand nazistii le-au laut aurul din visterie.
Cu alte cuvine, acum e pay back time.

Cand ma refer la ocupatie, ma referea la faptul ca nu fiecare tara e dispusa sa fie condusa si directionata de la centru. Grecii or fi un pic mai mandrii ca altii. Expansiunea e clara. E o expansiune economica unde produsele vestice invadeaza piata in defavoarea economiilor locale.

Oricum, imprumutul asa cum l-au primit grecii e ca un pay back cash pe care ei niciodata nu vor avea de gand sa-l plateasca europenilor si nici nu se vor stradui sa il plateasca ( pentru ca oricum nu pot).
Initial UE si Germania au spus ca nu vor sa dea grecilor acest imprumut. Mai apoi cand grecii au inceput sa spuna ca vor sa iasa din UE si au vehiculat chestia cu nazistii si aurul furat....au dat-o pe invers ca sa-i sa nu dea idei si altora :)
Pentru ca atunci, adio putere UE, fiecare tarisoara, precum e si Romania, vor vedea ca pot trai mai bine de sine statatoare fara a li se impune un regulament intr-un sistem european unde ei vesnic vor fi "lumea a treia a Europei"
Dominique

Mesajde fidelguevarra » 01 Mar 2010, 14:42

Niciunde. Stati in Romania, calendarul mayan e pe sfarsite, a inceput cu Chile si Haiti.
E timpul sa stingem lumina. :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=DEZfikZX ... re=related

Omul cu Sobolani - SA NU ASTEPTI NIMIC
fidelguevarra

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde fitz_ » 09 Mar 2010, 14:18

Din tarile din evropa pe care le-as prefera oricand canadei ar fi Ciucalat Land (elvetia) si tarile unde comunismu cu fata umana e la putere (Danemarca, Suedia).

Referitor la rasismu din europa: prin 2000 am fost in vizita in Germania la un fost coleg, am stat o sapt. Printre altele cand am vizitat Dresda am avut ghinionu sa prind o manifestatie de aasta anti Auslanderi :D.
Eream la o bere si... avem pe lana mine cativa paki, care si-au cam luato. Avantaju: fiind blond si blue eyes adica cu sange arian am scapat de pocneala ( suparatii aia pe viata nici macar nu s-au uitat la noi )

Dar ca si clasificare USA > Evropa> Canada
fitz_

Mesajde Radu7777 » 09 Mar 2010, 15:07

fitz_ scrie:Dar ca si clasificare USA > Evropa> Canada

Indubitabil :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum