• Publicitate

Sunt in cautarea unui job in Dubai

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Re: Dubai

Mesajde seaDog » 11 Feb 2010, 09:32

Warren scrie:Si eu locuiesc in Abu Dhabi. Nu sunt de acord cu tot ce zici tu despre tara asta! E o tara sigura, prietenoasa, dar in nici un caz nu e ieftina. Benzina e ieftina, dar nu traiesti cu benzina !
Exista birocratie si aici, se face mare caz ca nu sunt taxe pe salarii si pe profitul firmei...se compenseaza cu multe alte taxe pe care le platesti pe orice! (15$ sa iti tina o hartie pt 1 ora, in aeroport, amenzi date aiurea, etc). Mancarea in hypermarket e mai ieftina daca e produsa local sau in tari apropiate. Daca e importata e f scumpa! Sa iesi in oras, in stil european/american...costa...alcoolul in restaurante e f scump, la fel cluburile de noapte! Intrarea intr-un club de 2 stele este 35 USD...in cluburi de lux 150 USD intrarea... chiar si mai sus! Chiriile in Dubai erau astronomice pana in 2008, acum doar Abu Dhabi mai rezista, in Dubai s-au prabusit!
Cel mai important, acum in Dubai nu mai angajeaza nimeni, toti fug in Abu Dhabi daca pot...daca nu, acasa!
Viata sociala e f dificil de construit, pt ca toti sunt aici temporar si prieteniile se leaga f greu, daca nu deloc....
Ce e bun, e ca poti castiga un salariu mai bun ca in tara de bastina, nu platesti impozite pe el si daca esti atent cu cheltuielile si cu tentatiile, poti strange niste bani....insa majoritatea nu strang nici un ban cat stau aici, s-au facut niste sondaje interesante legate de acest aspect ! Despre arabi...e plin de arabi aici si sunt foarte prezenti, poate te-ai referit la localnici....ei intr-adevar, nu fac mare lucru, ei doar detin tot, controleaza tot si iau deciziile mari! Sunt foarte amabili si din ce in ce mai educati! (generatiile tinere)
Cam atat, am sa mai scriu daca e interesata lumea!

Warren te rog daca ai informatii despre domeniu maritim-yacht,etc.site-uri sau agentii din zona,astept un [email protected]-Thank You
just_fancy
seaDog
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Menumorut » 25 Feb 2010, 23:35

Cum va descurcati cu "caldura"?
Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Warren » 24 Apr 2010, 09:52

Menumorut scrie:Cum va descurcati cu "caldura"?

E foarte cald, intr-adevar. Joi, 22 aprilie, erau 47 de grade la termometrul masinii :) (temperatura exterioara) Oriunde te duci, ai aer conditionat, nu se poate trai fara, te sufoci in 10 minute :) Din Mai pana in Septembrie, e si foarte umed...de la 70% la 90% umiditate... adica faci 5 pasi afara si esti ud leoarca...e si asta o senzatie interesanta.
Din Septembrie, scade umiditatea considerabil si vremea devine asemanatoare verilor din Romania... iar in Ianuarie cea mai scazuta temp e 12 grade, noaptea (indienii si localnicii umbla seara cu caciuli si fular, e amuzant)

Pt Seadog: Imi pare rau, nu cunosc pe nimeni care lucreaza in "maritime business" dar stiu ca Dubai Ports World e o companie care merge pe profit chiar si in timpurile astea de criza. Nu vreau sa te dezamagesc, dar din cauza crizei e destul de dificil de prins un loc de munca in tara asta. Tendinta e de pierdere a job-urilor, nu de creare....
A wise man once said nothing.
Warren
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Menumorut » 08 Mai 2010, 22:23

Pfiuuhaa!

Mai bun frigul canadez!
Imagine
GO HABS!
Menumorut
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde thief » 10 Mai 2010, 04:34

Warren scrie:...se compenseaza cu multe alte taxe pe care le platesti pe orice! (15$ sa iti tina o hartie pt 1 ora, in aeroport, amenzi date aiurea, etc). ... Sa iesi in oras, in stil european/american...costa...alcoolul in restaurante e f scump, la fel cluburile de noapte! Intrarea intr-un club de 2 stele este 35 USD...in cluburi de lux 150 USD intrarea... chiar si mai sus! ...
Viata sociala e f dificil de construit, pt ca toti sunt aici temporar si prieteniile se leaga f greu, daca nu deloc....

Partea cu amenzile, tell me about it .... m-am mutat si eu de doua luni in UAE si am luat 5750 AED in amenzi intr-o luna jumate ... 6 amenzi in A-D, 3 in Dubai.

Chestia cu 15$ sa-ti tina o hirtie la aeroport am remarcat-o si eu, e aiurea de tot. De acord cu tine in rest. Cu mentiunea ca in DXB chiriile sint mai ieftine dar ai mai nou taxa de 5% din chirie ca housing tax, nu stiu daca stiai; eu nu am aflat de asta decit dupa prima luna cind mi-a venit factura dewa.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde Warren » 18 Iul 2010, 09:20

thief scrie:
Warren scrie:...se compenseaza cu multe alte taxe pe care le platesti pe orice! (15$ sa iti tina o hartie pt 1 ora, in aeroport, amenzi date aiurea, etc). ... Sa iesi in oras, in stil european/american...costa...alcoolul in restaurante e f scump, la fel cluburile de noapte! Intrarea intr-un club de 2 stele este 35 USD...in cluburi de lux 150 USD intrarea... chiar si mai sus! ...

Partea cu amenzile, tell me about it .... m-am mutat si eu de doua luni in UAE si am luat 5750 AED in amenzi intr-o luna jumate ... 6 amenzi in A-D, 3 in Dubai.

Chestia cu 15$ sa-ti tina o hirtie la aeroport am remarcat-o si eu, e aiurea de tot. De acord cu tine in rest. Cu mentiunea ca in DXB chiriile sint mai ieftine dar ai mai nou taxa de 5% din chirie ca housing tax, nu stiu daca stiai; eu nu am aflat de asta decit dupa prima luna cind mi-a venit factura dewa.

Ai verificat contractul, e inclusa racirea in el, o platesti tu? Daca e asa, vei cheltui intr-un an cam 15% din chiria anuala pe taxe si racire !
Warren
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua