• Publicitate

Elvetia pentru un cetatean canadian

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Elvetia pentru un cetatean canadian

Mesajde linux4ever » 31 Iul 2010, 10:41

Buna,

Cu siguranta sunt multi care s-au intors in Europa din Canada pe diverse motive. M-ar interesa in special cei care s-au intors si s-au stabilit intr-un fel sau altul in Elvetia. Care sunt conditiile impuse pentru un cetatean canadian? Care sunt conditiile obtinerii rezidentei?

Multam.
In and out...
linux4ever
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 31 Iul 2010, 10:52

de ce te intereseaza imigrarea ca cetatean canadian cand e mult mai usor sa emigrezi ca cetatean roman ?
http://www.ch.ch/schweiz/00157/00173/index.html?lang=en
http://www.swissemigration.ch/index.html?lang=en

In prezent, in Elvetia sunt aproximativ 4.000 de romani, majoritatea cu inalta calificare, iar in 2008 au fost folosite doar 17 din cele 1.000 de permise de munca disponibile.
http://www.myjob.ro/articole/ghid-carie ... omani.html

ps : nu pot sa ma abtin sa nu te intreb, s-o stricat gugalu la voi in Alberta ? ca daca nici pe tine nu te duce capu sa-ti gasesti singur informatiile ce pretentii sa mai am de la amarastenii din Romania ...
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde linux4ever » 31 Iul 2010, 12:33

Am pus si eu o simpla intrebare ca sa nu ma pun sa scormonesc pe site-uri. Ultima data cand citisem despre Elvetia, romanii nu aveau drept de lucru decat cu contract de munca si numai in cateva cantoane. Prefer sa emigrez in calitate de catatean canadian decat in calitate de roman. Treburile in AB nu s-au stricat neaparat. Motivul pentru care vreau sa ajung in Elvetia nu are importanta, dar ce e sigur e ca daca doream sa emigraz direct in Elvetia din Romania, nu tinea faza.
In and out...
linux4ever
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Radu7777 » 31 Iul 2010, 13:12

linux4ever scrie:Am pus si eu o simpla intrebare ca sa nu ma pun sa scormonesc pe site-uri.

mda, adica mai bine vii si intrebi pe forum decat sa citesti site-ul guvernului elvetian ... no comment
linux4ever scrie:Ultima data cand citisem despre Elvetia, romanii nu aveau drept de lucru decat cu contract de munca si numai in cateva cantoane.

sa inteleg ca tu nu citesti stirile (din Romania sau din lume) ? a fost un scandal monstru inainte de referendumul ce avea drept subiect daca sa le dea sau nu si cetatenilor ultimilor 2 tari aderate la UE (Bulgaria si Romania) drept de lucru si de libera circulatie cum aveau deja restul membrilor UE, din cauza unor afise cu ciori ale extremei drepte
http://genevalunch.com/blog/2009/02/22/ ... ion-again/
rezultatul referendumului a fost ca acum si romanii si bulgarii au aceleasi drepturi ca restul cetatenilor UE
http://www.euractiv.ro/uniunea-european ... uncii.html
pentru cineva interesat de elvetia nu prea iti faci temele ...
linux4ever scrie:Prefer sa emigrez in calitate de catatean canadian decat in calitate de roman.

cu riscul de a ma repeta, pare mai greu sa emigrezi ca canadian decat ca roman, din cate am vazut pe site-ul guvernului elvetian
linux4ever scrie:Treburile in AB nu s-au stricat neaparat.

eu intrebasem de gugl daca s-a stricat ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde linux4ever » 31 Iul 2010, 14:44

Well, in primul rand nu am cetatenia canadiana INCA. In al doilea rand, nu are rost sa ma pun pe fapte mari din moment ce mai stau inca in Canada o vreme. A treia idee ar fi ca nu vreau sa vand tot in Canada si sa merg in Europa pentru un contract de doi L.E.I. care dureaza 6 luni si dupa aia sa constat ca nu am facut mai nimic. Plus ca nu vreau doar sa lucrez in Elvetia, ci sa stau acolo, pe cat posibil definitiv. De lucru stiam ca e legal, dar e legal cu contract. Altfel pe acolo nu prea cred ca prinzi de lucru. Am sa ma documentez mai mult pe viitor de pe alte forumuri. M-am inscris chiar azi inainte de a posta intrebarea pe aici, pe un forum din Elvetia. Multam pt ajutor.

P.S. gugl asta in AB se numeste google...
In and out...
linux4ever
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde linux4ever » 31 Iul 2010, 14:52

Din articolele pe care mi le-ai dat reiese ceea ce stiam deja de multa vreme: romanii au drept de libera circulatie in UE, inclusiv in Elvetia, ceea ce mi se parea normal. Nu au insa drept de lucru fara contract sau permis de sedere, dar si el se obtine in urma unui contract probabil cu un angajator din Elvetia. Dar sa nu mai lungim polemica ca nu are rost. Asteptam raspunsuri de la romani care vor sa plece in Elvetia din Canada. Pentru mine e mai usor sa emigrez din Canada si nu din Romania.
In and out...
linux4ever
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua