• Publicitate

Elvetia pentru un cetatean canadian

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde Gator » 14 Iun 2012, 13:14

corneliugirlea scrie:...nu ai mortgage de lasat mostenire la urmasi,.

Adica stai in chirie sau la parinti?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 14 Iun 2012, 13:27

gatore, poate unii au terminat de platit mortgageu deja ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde romeoc28 » 14 Iun 2012, 17:26

Gator scrie:
corneliugirlea scrie:...nu ai mortgage de lasat mostenire la urmasi,.

Adica stai in chirie sau la parinti?

Hahahaa,mostenire !!!!!!
Pai macar lasi ceva ,daca spargi banii pe vacante mai poti lasa ceva.Daca o viata intreaga spargi banii pe vacante si la 50 de ani cand ajung unii sa se maturizeze si se gandesc sa-si ia mortgage normal ca lasa mostenire la copii ceva datorii.Am vazut si eu romani prin halberta care au stat vreo 10 ani prin chirii si pe la 40 si ceva ani si-au luat mortgage si unii chiar se plang ca nu au fost cu 5 ani mai destepti.Oriunde ai locui in lumea asta ai nevoie de SPATIUL TAU, numai o parte din romani au avut norocul mura-n- gura sa primeasca ajutoare de la stat prin anii 90 iar ceilalti isi vind halatul ca sa plateasca ratele. In primul rand nu vad mare diferenta sa platesti 1200+cheltuieli pt chirie intr-un townhouse sau 1300+cheltuieli+taxe de proprietate pt o casa .Diferenta de 250 + alte cheltuieli de maintanance mi se par mai nimic la cat se castiga in halberta fata de iuropa.
romeoc28
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde corneliugirlea » 15 Iun 2012, 04:44

Constat cu bucurie ca vechile prieteni nu se destrama niciodata.Asta fiind motivul pentru care i-am raspuns vechiului meu prieten albertan pe acest site prafuit de timp vechime si aceleasi idei sterile pro Canada.M-am reintors in Ro din decembrie anul trecut si toata aventura din groapa de gunoi a emigrantilor mondiali ma lasa rece si nu ma mai intereseaza nimic de acolo decit sa ajut cu eventuale sfaturi prieteni mei inrobiti acolo de necazurile vietii.Nu mai mai intereseaz polemicile si rog si moderatorul sa nu se ofenseze de termenul asta cu groapa de gunoi a emigantilor.La folosit unul din apropiatii mei cind am facut cheful de intoarcere si l-am gasit foarte potrivit cu ceea ce am vazut acolo.In incheiere vreau sa va spun pentru cei de acolo ce va ascundeti dupa degete ca nu e nici un capat de lume sa recunoasteti ca a-ti fost trasi in piept de mirajul canadian care nu mai exista.Din ce am vazut si trait eu(asta e sigur si nu zvon) fluxul pe sensul de intoarcere inapoi e container la container pentru cei ce au si traista in bat linga traista in bat pentru cei nevoiasi.De altfel simtind importanta unui important mot pe k ca Calgary Lufthansa s-a retras de acolo.Gurile rele de aici din Europa spun ca dupa concedierile ce va sa vina de la Nokki vine si rindul BA si KLM.Asa ca cei care nu vor sa ramina sinistrati acolo ar face bine sa-si rezeve un bilet de avion cit mai circula.Va doresc numai bine frati romani si ma uit de pe sezlong la o reclama care cere doar 98euro pentru o excursie la Viena.Voi daca vreti mai puneti un zero in coada transformati in$cad si poate ajungenti pe plaja la un cartel mexican.Am auzit ca sint mai civilizati ca romii.Deh chestie de civilizatie.
corneliugirlea
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde Gator » 15 Iun 2012, 13:32

corneliugirlea scrie:Constat cu bucurie ca vechile prieteni nu se destrama niciodata.Asta fiind motivul pentru care i-am raspuns vechiului meu prieten albertan pe acest site prafuit de timp vechime si aceleasi idei sterile pro Canada.M-am reintors in Ro din decembrie anul trecut si toata aventura din groapa de gunoi a emigrantilor mondiali ma lasa rece si nu ma mai intereseaza nimic de acolo decit sa ajut cu eventuale sfaturi prieteni mei inrobiti acolo de necazurile vietii.Nu mai mai intereseaz polemicile si rog si moderatorul sa nu se ofenseze de termenul asta cu groapa de gunoi a emigantilor.La folosit unul din apropiatii mei cind am facut cheful de intoarcere si l-am gasit foarte potrivit cu ceea ce am vazut acolo.In incheiere vreau sa va spun pentru cei de acolo ce va ascundeti dupa degete ca nu e nici un capat de lume sa recunoasteti ca a-ti fost trasi in piept de mirajul canadian care nu mai exista.Din ce am vazut si trait eu(asta e sigur si nu zvon) fluxul pe sensul de intoarcere inapoi e container la container pentru cei ce au si traista in bat linga traista in bat pentru cei nevoiasi.De altfel simtind importanta unui important mot pe k ca Calgary Lufthansa s-a retras de acolo.Gurile rele de aici din Europa spun ca dupa concedierile ce va sa vina de la Nokki vine si rindul BA si KLM.Asa ca cei care nu vor sa ramina sinistrati acolo ar face bine sa-si rezeve un bilet de avion cit mai circula.Va doresc numai bine frati romani si ma uit de pe sezlong la o reclama care cere doar 98euro pentru o excursie la Viena.Voi daca vreti mai puneti un zero in coada transformati in$cad si poate ajungenti pe plaja la un cartel mexican.Am auzit ca sint mai civilizati ca romii.Deh chestie de civilizatie.

Bine, inteleg ca ai gasit un loc mai bun, brava, tot nu stiu daca stai cu chirie sau la parinti.

PS Fiecare incearca sa move on cum poate, unii cu un servici mai bun, altii cu un oras mai frumos, altii cu o tara. Tu ai gasit o solutie mai buna pt tine. De unde atita ura si batjocura la adresa celor care fac altceva? Daca vrei sa povestesti ce avantaje ai tu de la noua mutare, n-ai decit, deocamdata mistocareala de doi bani ne aminteste de tarisoara draga in care tocmai te-ai intors.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Radu7777 » 15 Iun 2012, 13:45

corneliugirlea scrie:Din ce am vazut si trait eu(asta e sigur si nu zvon) fluxul pe sensul de intoarcere inapoi e container la container pentru cei ce au

egzista si din astia care au daca aici ie o groapa de gunoi ? sau astia au fost mai harnici si au facut OT la cautare prin gunoaie ? :lol:
corneliugirlea scrie:Asa ca cei care nu vor sa ramina sinistrati acolo ar face bine sa-si rezeve un bilet de avion cit mai circula

corect, dar pe ce directie ? am auzit ca zilele astea iuropa duduieste de atata bunastare ...
ah, scuze, am uitat, Elvetia nu ie in iuropa ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua