• Publicitate

Se gandeste cineva la emigrare inapoi in Europa?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Se gandeste cineva la emigrare inapoi in Europa?

Mesajde paysvirtuel » 11 Sep 2010, 22:50

Buna...

Sunt in Canada de 3 ani si un pic. Am emigrat in Quebec-city in 2007 pe care il ador ca oras. Am stat acolo 4 luni si nu am apucat sa stau mai mult caci fusesem acceptata la masterat in Ottawa, unde am ramas de atunci (mai mult fizic sa spun asa). Pentru ca cu gandul, sufletul, si spiritul tare am ramas in Europa, mai exact in Franta, care mi-a cucerit inima (dar unde era greu la vremea aceea sa ma mut), si care m-a si adus in Canada sa spun asa. In 2005 am vizitat zona vestica a Frantei, cu orasul Saint-Malo, a carui oras geaman pe acest continent e Quebec-city.

Anyway, am incercat sa ma simt ca acasa, dar nu ma identific cu mai nimic aci and continue to feel that "this place is many things, but nothing in particular" si doare, deep inside, doare ca nu ma simt acasa, si de la un timp nu ma mai gandesc decat sa o iau de la capat in Franta.
Mai e cineva cu dor de duca inapoi in Europa? Mai exista si altii care simt ca spiritual si cultural nu isi gasesc linistea sufleteasca aci? Sau sunt singura?

Merci..si numai bine.

***Think deeply, read wisely, and travel extensively..."I still think the world is mistaken about a great many things" (George Eliot)***
paysvirtuel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 12 Sep 2010, 04:43

o gramada : Sly, dnc2000 (el a scapat deja din iadul canadian si a ajuns in paradisul francez), robert.lihet, galben si compania. e ciudat ca nu-i cunosti, pentru cineva inscris in 2006 ...
ps : nu pot sa nu remarc abundenta doritorilor de intoarcere in Europa in Germania, Austria, Olanda, Danemarca, Finlanda, Suedia, Norvegia (majoritatea tari cu un nivel de trai mai ridicat decat Franta) ... a, gata, mi-am amintit, astea sunt culturi individualiste ... :D
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde paysvirtuel » 12 Sep 2010, 05:21

Tare esti ironic, Radu...te-a adus Canada in modul (ca sa nu spun halul asta) asta, sau asa erai tu ironic din Europa? de unde ai venit.
paysvirtuel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde galben » 12 Sep 2010, 09:37

Da, noi. Si nu doar noi ... sunt foarte multi ( cunoscuti de noi ), care vor sa plece in Europa . Practic, ne-am muta in orice tara civilizata din Europa, numai sa ne vedem scapati de aici.
Noi am inteles destul de repede cum stau lucrurile, cam din a 2 a luna de Canada ( vad ca ai inteles si tu ), motiv pentru care nu am investit nici un dolar in scoli , cursuri canadiene.
galben
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde dany_s » 12 Sep 2010, 09:53

e deja luat biletul de avion cu directia Montpellier. Stau la Angelina pana e gata casa, am gasit teren la numai 2 strazi de ea si 3 de Johnny si dnc. Sper sa fie gata pana in ianuarie ca nu mai suport sa nu am prieteni fiind toti individualisti, sa nu ies la iarba verde cu nimeni, ca-s individualisti, si sa nu ma cultivez cu un teatru sau balet aici in colonie. Dupa 4 ani de sclavie in care am mancat numai cartofi cu orez si m-am chinuit cu sistemul de telecomunicatii antic stand in casa de carton presat ascultand vecinii cum se chinuie si ei cu telefonul (tre sa vorbesti tare, asa de proaste sunt liniile si servicile telefonice), in sfarsit am acum pasaportul pe care-l asteptam si pot sa plec.
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde galben » 12 Sep 2010, 11:02

dany_s scrie:e deja luat biletul de avion cu directia Montpellier.

Valizelel sunt pregatite inca de acum 4 ani, incheiati ... Sunt asezate strategic langa frigider : de cate ori deschid frigiderul, le vad si ma sufestionez ca momentul plecarii e aproape...valizele's gata. Asa am supravietuit pana acum ; astept doar momentul oportun :(
galben
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua