• Publicitate

Se gandeste cineva la emigrare inapoi in Europa?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde Sly » 21 Dec 2013, 07:10

thief scrie: Dar cum noi ca natie sintem asa de umili probabil ca nici nu sesizam tonul, si il interpretam ca fiind de bine ... "If you are really worried about prejudice, just pretend to be Italian. Nobody will know." ... lol ... so much pentru mandria de a fi roman.

Nu prea vad ce ti se pare umilitor acolo dar ideea de baza ti-am subliniat-o,if you are really worried....eu nu sunt si nu am fost niciodata.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 21 Dec 2013, 11:51

thief scrie:

Articol (inca unul..) foarte umilitor la adresa romanilor si bulgarilor. Dar cum noi ca natie sintem asa de umili probabil ca nici nu sesizam tonul, si il interpretam ca fiind de bine ... "If you are really worried about prejudice, just pretend to be Italian. Nobody will know." ... lol ... so much pentru mandria de a fi roman.

Autorul e cam prost. Accentul romanilor care vorbesc engleza e perceput de localnicii fara antrenament ca rusesc si nu ca italian.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde claire » 21 Dec 2013, 12:48

Sadly, opinion polls do not lie. Few people want you here.

Those of you who end up begging or stealing—and there will inevitably be some—will be featured on the front pages of our newspapers. But in an odd way, this could help you.

So loathsome is the idea of Bulgarian and Romanian immigration to Britons that the reality can only seem pleasant by comparison.

Mie mi-au cazut ochii si pe astea bolduite mai sus. Deci sondajele zic ce zic, putini va vor aici, dar voi veniti aici in masa, chiar daca cersiti si furati si sinteti pe prima pagina a ziarelor din cauza asta, noi va iubim mult si abia asteptam sa va angajam. Cine zice asta? Autorul acestui blog. Mda....ce sa zic indemnul de a veni in uk este destul de special si f putin atragator.
claire
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde thief » 21 Dec 2013, 13:41

Sly scrie:
thief scrie: Dar cum noi ca natie sintem asa de umili probabil ca nici nu sesizam tonul, si il interpretam ca fiind de bine ... "If you are really worried about prejudice, just pretend to be Italian. Nobody will know." ... lol ... so much pentru mandria de a fi roman.

Nu prea vad ce ti se pare umilitor acolo dar ideea de baza ti-am subliniat-o,if you are really worried....eu nu sunt si nu am fost niciodata.

pai nu vezi, fiindcă esti român. Si romanii am văzut ca se bucura când ii bate cineva pe spate si ii lauda ca sunt hard working si smart. Aia ce ai subliniat tu acolo ai inteles tu că e idea de baza?
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 74 ori

Mesajde robert.lihet » 24 Dec 2013, 12:01

Si de ce ar trebui sa ne intereseze parerea unora care cand le-a fost lor bine bine si aveau numai avantaje, ne erau prieteni dar cand a fost sa isi puna curul la bataie pentru "prieteni" s-au facut ca ploua!!?? Si asta nu o data, de mai multe ori. Oare cand o sa invatam noi romanii ca strainii vin sa ia, nu sa dea?
Am inceput sa ma doara in bascheti de opinia nu stiu carui distrus despre romani. Chiar crede cineva pe aici ca este vreo tara in lumea asta care sa reunoasca meritele romanilor si sa serveasca interesele Romaniei? Dupa ce secole si secole nu au avut somn gandidu-se cum sa puna mana pe Romania credeti ca azi au vreun interes sa ne vada linistiti si sa spuna ceva bun despre noi?
Toate articolele astea sunt strigatele de furie si disperare ca desi incearca sa ne vada praf si pulbere, nu le iese deloc. "Tara e praf, pulbere fina/ Ca e mult mai usor sa dai banii pe o ruina". Cand ei traiu in colibe de frunze si bateau vikingii la ei de faceau pe ei, noi calculam circumferinta pamantului si stiam mersul stelelor pe cer.
Prostii par sa se inmulteasca pe cale artificiala/ Ca sunt multi ai dreacu, si n-au nici o boala
robert.lihet

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Gator » 24 Dec 2013, 14:30

robert.lihet scrie:Cand ei traiu in colibe de frunze si bateau vikingii la ei de faceau pe ei, noi calculam circumferinta pamantului si stiam mersul stelelor pe cer.

Cine calcula, dom'ne? Ai uitat faza cu catedralele... Vorba ceia...

Prostii par sa se inmulteasca pe cale artificiala/ Ca sunt multi ai dreacu, si n-au nici o boala
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua