• Publicitate

Filipine - o destinatie tentanta?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde capsunar » 28 Sep 2013, 18:20

vasilache scrie:
Sly scrie:..am mai spus undeva ca personal nu am luat nici macar un ban ajutor de la nici un stat,fie el roman sau canadian..

aici nu sunt de acord..doar nu te mandresti cu asta???..fac trimitere la un articol pe care l-am mai citat p'aici, (chiar daca nu e cazul tau), citez:
"Most shockingly, there are many poor Americans who are too proud to accept public assistance in spite of their obvious need for it. Most Russians would regard such a stance as absurd: which part of "free money" don't these poor idiots like—the fact that it's money, or the fact that it's free?"
tot articolul la http://cluborlov.blogspot.ro/2010_08_01_archive.html
...
eu as accepta social daca as fi fara munca in Ca (mai intai as inchide toate conturile si as tine banii la saltea) si n-as avea probleme sa muncesc la negru si sa primesc somaj sau social (m-as simti chiar foarte bine si n-as avea absolut nicio mustrare de constiinta); in societatea capitalista e vorba de care pe care, sunt sigur ca desi vorbeste frumos proprietarul milionar n-ar ezita sa te dea afara daca n-ai platit chiria si nu intereseaza pe nimeni ca din minimum wage nu poti trai omeneste in preafrumoasa Canadah
din acelasi articol:
"But let us not blame the victim. What causes these poor souls to leave money on the table is just this: they have been brainwashed. The mass media, most notably television and advertising, are managed by the well-to-do, and incessantly hammer home the message that hard work and self-sufficiency are virtuous while demonizing the idle and the poor. The same people who have been shipping American jobs to China and to India in order to enhance their profits want it to be generally understood that the resulting misery is entirely the fault of the miserable"

Nu prea sant de acord cu faptul ca banii sant free. EI este o asigurare iar plata poate fi vazuta ca despagubire. Cu ajutorul social, e mai complicat dar eu as considera ca primesc bani free de la stat abia dupa ce banii luati de la stat o sa depaseasca taxele platite de mine. Asta e aproape imposibil in BC
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua