• Publicitate

Filipine - o destinatie tentanta?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde Sly » 06 Mar 2012, 15:55

curios scrie:Ajutorul social de la care stat ( Filipne sau Canada - USA ) ? Ca socialul din Canada ti se taie instantaneu daca iesi din Canada in vacanta sau in vizita in tara natala. Adica vrei social canadian ... esti legat de glie si bine monitorizat la granita.

Habar n-am,mi-am dat si eu cu parerea,poate stau pe somaj,poate pe banii parintilor sau poate in alte tari nu sunt monitorizati,am mai spus undeva ca personal nu am luat nici macar un ban ajutor de la nici un stat,fie el roman sau canadian asa ca nu stiu cum functioneaza treaba dar in mod cert trebuie sa existe vreo portita ceva.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 431 ori

Publicitate

Mesajde Keneth » 19 Sep 2013, 22:31

ce preturi au imobiliarele? suntem investitori, am vrea sa cumparam teren si sa construim.
Keneth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Sly » 20 Sep 2013, 08:37

Keneth scrie:ce preturi au imobiliarele? suntem investitori, am vrea sa cumparam teren si sa construim.

Tre' sa te insori cu o filipineza ca sa poti cumpara teren,aia nu-si vand tara asa de usor.Poti sa cumperi un condo ca non-filipinez si exista portite si pentru teren ex' inchiriere pe 50 de ani samd.
Intra pe sulit,craiglist sau olx si iti faci o idee.
Personal te-as sfatui sa cumperi ceva gata construit,sunt destule oferte si daca vrei sa te muti acolo cel mai misto e sa-ti cumperi un resort.
Oricum inainte de toate mergi in vizita sa vezi daca ti se potriveste tara.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Radu7777 » 20 Sep 2013, 23:16

Sly scrie:daca vrei sa te muti acolo cel mai misto e sa-ti cumperi un resort

cât e kilu ? I buy three, and my husband gonna buy three
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Sly » 21 Sep 2013, 09:05

Radu7777 scrie:
Sly scrie:daca vrei sa te muti acolo cel mai misto e sa-ti cumperi un resort

cât e kilu ? I buy three, and my husband gonna buy three

Radica,un vancuverit daca-si vinde casa...isi poate cumpara unul,dar tu...daca aduni banii de saorma de Duminica pentru urmatoarele trei milenii...poate ca iti cumperi si tu ceva,dar la momentul de fata,nici bani de avion nu cred ca reusesti sa aloci fara sa faci nitica foame. :lol:
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde cian » 22 Sep 2013, 20:10

Sly scrie:
Keneth scrie:ce preturi au imobiliarele? suntem investitori, am vrea sa cumparam teren si sa construim.

Tre' sa te insori cu o filipineza ca sa poti cumpara teren,aia nu-si vand tara asa de usor.Poti sa cumperi un condo ca non-filipinez si exista portite si pentru teren ex' inchiriere pe 50 de ani samd.
Intra pe sulit,craiglist sau olx si iti faci o idee.
Personal te-as sfatui sa cumperi ceva gata construit,sunt destule oferte si daca vrei sa te muti acolo cel mai misto e sa-ti cumperi un resort.
Oricum inainte de toate mergi in vizita sa vezi daca ti se potriveste tara.

Daca-i musai te insori si cu o pinay; serios vorbind, e o destinatie tentanta Filipine, filipinezii sunt ca lumea, pasnici in general (dar se pare ca au probleme cu ceva separatisti musulmani ). E insa prea departe si sa faic naveta e cam dificl; dar ca sa te stabilesti acolo, e ok, cu 3-400 dolari /luna traiesti ca un rege intr-o localitate mai mica.Dar trebuie prima data sa vezi cum poti produce banul ACOLO
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua