• Publicitate

Filipine - o destinatie tentanta?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde Sly » 23 Sep 2013, 09:37

thief scrie:In filipine odata ce esti casatorit nu mai poti divorta niciodata, stiai asta ...

Intr-adevar poti doar sa te separi,dupa cum am mai spus...sunt foarte catolici,oricum eventual poti si sa divortezi doar ca e foarte complicat si costa.
Dar daca tot vrei sa divortezi,de ce sa o faci acolo,esti cetatean roman si canadian,poti sa divortezi in ambele tari,divortul nu e necesar sa fie facut acolo unde s-a facut casatoria.
[/quote]
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 149 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 23 Sep 2013, 09:40

thief scrie:ce ai mai facut de anu trecut din februarie? te-ai mai dus inapoi? te muti pina la urma?

Din pacate anul asta am avut parte de niste surprize care mi-au cam dat peste cap planurile de calatorie.
De mutat definitiv am sa pot doar in momentul in care venitul pasiv o sa-mi permit sa traiesc fara sa am nevoie sa muncesc.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde cian » 23 Sep 2013, 10:10

Sly scrie:
cian scrie:
Daca-i musai te insori si cu o pinay; serios vorbind, e o destinatie tentanta Filipine, filipinezii sunt ca lumea, pasnici in general (dar se pare ca au probleme cu ceva separatisti musulmani ). E insa prea departe si sa faic naveta e cam dificl; dar ca sa te stabilesti acolo, e ok, cu 3-400 dolari /luna traiesti ca un rege intr-o localitate mai mica.Dar trebuie prima data sa vezi cum poti produce banul ACOLO

Cu 400 traiesti bine poate doar la tara si doar daca adopti un stil de viata similar cu al nativilor,la oras,si nu vorbesc de Manila neaparat dar in Cebu sau Davao,ca sa ai un nivel de viata similar cu cel de aici ai nevoie cam de 1500/luna...poate chiar ceva mai mult caci daca nu muncesti ai toata ziua la dispozitie ca sa cheltuiesti. :)
Musulmanii sunt doar prin Mindanao si chiar si acolo sunt prin jungla,Davao este cel mai safe oras din Asia.
De produs bani acolo ca strain...cam greu,poate cu un resort sau un restaurant daca esti facut pt. asa ceva,ideal este daca poti sa lucrezi remote,chestii gen web development,software,consultanta...atunci chiar esti boier.

Asta este, tot Cuba e baza,lol; e la 3 ore de Montreal, vorbesc spaniola,nu sunt musulmani (deocamdata, pina moare Castro si vor aparea libanezii) cu 500 poti trai bine daca nu ai chirie de platit si poti sa produci 1000 pe luna fara sa te omori prea tare
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Mesajde thief » 23 Sep 2013, 10:26

cian scrie:
E drept ca eu vorbesc din auzite, de la un roman insurat cu o filipineza si care de fapt vorbea de 200 pe luna, eu am pus alte 200 de la mine, roman car imi spunea ca 200de dolari platesc chiria la o casa cu femeia de serviciu inclusa in pret.Probabil ca se referea la un orasel mai mic, nu Manila sau zonele foarte turistice unde totul e mai scump

Pai uite, eu am dus o viata de "expat" vreo 13 ani pina acuma. Am fost in mai multe locuri exotice, de ex. in Papua Noua Guinee, sau in Africa, China, etc .. Cum zice si sly, daca vrei sa traiesti ca localnicii e ieftin dar in nici-un caz nu se poate numi ca traiesti "ca un rege". daca vrei sa traiesti macar la un standard ca in - sa zicem, Canada sau Romania - vei cheltui probabil tot ca in Canada sau Romania, sau probabil mai mult.

Am cunoscut multi vestici care au ales sa traiasca in Asia si Africa la un loc, si in acelasi mod cu locanicii, si nici vorba sa fie "regi". cei care traiesc bine acolo sint expatii care lucreaza pt. firme internationale, care au salariu vestic + allowances si alte beneficii. daca reusesti sa ai afacerea ta cum au romanii de care zice sly resortul, probabil ca e ok, dar iti trebuie experienta si in mod sigur iti trebuie suport local puternic. Dar probabil ca romanii aia fac net citeva mii pe luna, nu 3-400 sute.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde Sly » 23 Sep 2013, 12:41

thief scrie:. daca vrei sa traiesti macar la un standard ca in - sa zicem, Canada sau Romania - vei cheltui probabil tot ca in Canada sau Romania, sau probabil mai mult.
.

Aici nu sunt de acord,te costa mai putin sa traiesti la un nivel bun,in Filipine fata de Canada.
Chirie -800-1200
Maid full time-100+mancare
Utilitati cam 150
Mancarea cam 2-300
Distractiile,in functie de cat iti place sa te chefuiesti insa tot e mult mai ieftin decat aici,mai mult de 4-5000 de pesos nu am platit niciodata,asta in conditiile in care tu platesti nota si pentru amicii localnici cu care iesi...esti ca italianul in Romania. :lol:
Altfel,la o iesire in 2,mai mult de 1500-200 n-ai cum sa dai ceea ce e vreo 30-40 coco.
Tot ce am enumerat aici se refera la standarde occidentale,bugetul poate scadea serios daca faci compromisuri...la fel cum poate si sa creasca exponential daca iti place sa te spargi in figuri.
Insa la un buget de 1500/luna mie personal nu mi-ar lipsi nimic din ceea ce am aici.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde thief » 25 Sep 2013, 03:25

Sly scrie:Insa la un buget de 1500/luna mie personal nu mi-ar lipsi nimic din ceea ce am aici.

In esenta cam asta spuneam si eu. deci vorbim totusi de 1,500$, nu de 3-400. Si asta pt. a trai fara sa-ti lipseasca nimic, ceea ce absolut ok, dar nu de a trai "ca un rege".

Plus mai sint si altele, de ex. cheltuielile pt. 2 masini (iti va trebui o masina si pt. your significant other, indiferent ce nationalitate e, si mai ales daca e filipineza!), asigurarile medicale private, membership la fitness, haine, household items, etc .. (o pereche de Nike te costa acolo mai mult decit in Canada, ca doar n-o sa te incalti in tenisi Zji-Chong-Yuai), samd .. Plus banii de concediu ca cel putin o data pe an o sa pleci undeva ... ai sa vezi ca daca faci o medie pe an mai adaugi citeva sute pe luna la aia 1,500 de baza.

Si aspectul cel mai important e scoala copiilor, scoala privata e 8-15k $/an (nu stiu in filipine, dar cam peste tot in lume e asa), deci peste 1,000 pe luna. ca nu-ti dai copiii la scoala de stat in tarile astea. Ok, tu nu ai copii, dar majoritatea au sau vor avea, deci asta e un aspect major.

Oricum, ce voiam sa spun e ca asta o parere falsa ca in tarile exotice din lumea a 3a traiesti ca un rege pe bani putini, nu-i chiar asa. Altfel, e clar ca e frumos, si eu m-asi muta acolo oricind, dar considerind aspectele practice ... pe final depinde in ce parte iti inclina balanta, spre romantism sau pragmatism. In mod sigur e ok pt. pensie cind ti-ai cam incheiat conturile cu viata, traiesti de la o luna la alta, dar cind estiin faza activa si mai ai ceva planuri in viata e altfel.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua