• Publicitate

Filipine - o destinatie tentanta?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde vasilache » 27 Sep 2013, 11:55

Radu7777 scrie:evadare din sistem, aka statul cu burta la soare ca un parazit, astepand sa vina servitoarea sa-ti aduca berea din fridiger ... viva la revolucion :lol:

dara, si aici intervine logica omului care gandeste ca oaia, mentalitatea conformista cu care am fost toti indopati/indoctrinati de cand ne-am nascut, statul cu burta la soare e evil, munca e bratara de aur, nu conteaza ca toata merge pe plata adapostului (apt/casa/etc.) aflat (intr-un fel sau altul) in posesia baietilor destepti, principalul e ca esti integrat si nu stai cu burta la soare sa-ti aduca altii berea, ce rusinos ar fi..
...
de ce nu te revolta proprietarul blocului in care stai si care isi petrece majoritatea timpului la ski in elvetia si pe coasta de azur pentru ca radel are printzipii si plateste chiria, nu sta cu burta la soare? asta cu ce e mai acceptabil? sau in Canada ti se arunca totusi un brat de fan si e perfect.

Oile placide
S-au asternut la iernat
Privesc nutretul cu multa pofta
Din care vor consuma
Iarna intreaga...
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Publicitate

Mesajde Radu7777 » 27 Sep 2013, 18:45

Sly scrie:Btw,parazit inseamna cand traiesti pe seama altora,nu pe cont propriu...

adica tu daca faci niste clickuri de mouse pe TSX sau BVB se cheama ca traiesti pe cont propriu ... eh, nu-i bai, ne-am obisnuit cu felul tau "personalizat" de a privi lucrurile :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde Radu7777 » 27 Sep 2013, 19:03

vasilache scrie:dara, si aici intervine logica omului care gandeste ca oaia, mentalitatea conformista cu care am fost toti indopati/indoctrinati de cand ne-am nascut, statul cu burta la soare e evil, munca e bratara de aur

vasilico, nu te opreste nimeni să stai cu burta la soare, doamne fer, unde am zis vreodată eu că ar fi ceva gresit ? problema apare cand după ce stai cu burta la soare toată ziua ai pretentia să intri direct de pe plaja cu nisip fin intr-un viloi cu aere conditionate ca-n clipurile lui P. Diddy, cand ajungeti in livingul de 300 scuerfiţi sa mergeti la bar si sa va turnati un Hennessy on the rocks, dupa care sa intrati in garajul cu 2 nivele si sa plecati intr-o cursa pe otostrada intr-un Murciélago (cursa din care sa nu va opreasca nici un nazist pentru depasirea vitezei legale :lol:), si toate astea doar pentru ca parintii vostri n-au folosit prezervativul
acu nu zic că sunteti doar voi care ganditi asa, ca doar nu sunteti singurii idioti de pe planetă care abia supravietuiesc cu 5000 de coco pe luna sau care nu s-ar scula dimineata pentru mai putin de 150k/an ... :lol:
de ce nu te revolta proprietarul blocului in care stai si care isi petrece majoritatea timpului la ski in elvetia si pe coasta de azur pentru ca radel are printzipii si plateste chiria, nu sta cu burta la soare? asta cu ce e mai acceptabil? sau in Canada ti se arunca totusi un brat de fan si e perfect

cand cautam job de concierge am cunoscut un proprietar de bloc (nu cel in care stateam eu) canadian, omul era mai modest decat multi rupti in coor pe care i-am cunoscut in Romania. e drept ca mi-a zis ca idealul lui e sa munceasca cat mai putin, si ca prin urmare sa angajeze un concierge cat mai priceput, dar pana cand a facut-o nu i-a fost rusine sa administreze el personal blocul, cu tot ce presupune asta (inclusiv maturat pe holuri si alte chestii numite "muncă" de care unii de pe-aici fug ca dracu de tămâie)
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde capsunar » 27 Sep 2013, 21:38

vasilache scrie:
Radu7777 scrie:evadare din sistem, aka statul cu burta la soare ca un parazit, astepand sa vina servitoarea sa-ti aduca berea din fridiger ... viva la revolucion :lol:

dara, si aici intervine logica omului care gandeste ca oaia, mentalitatea conformista cu care am fost toti indopati/indoctrinati de cand ne-am nascut, statul cu burta la soare e evil, munca e bratara de aur, nu conteaza ca toata merge pe plata adapostului (apt/casa/etc.) aflat (intr-un fel sau altul) in posesia baietilor destepti, principalul e ca esti integrat si nu stai cu burta la soare sa-ti aduca altii berea, ce rusinos ar fi..
...

parca tu nu stii vorba aia celebra bulgareasca.. Dacat sarac si bolnav mai bine sanatos si bogat

vasilache scrie:de ce nu te revolta proprietarul blocului in care stai si care isi petrece majoritatea timpului la ski in elvetia si pe coasta de azur pentru ca radel are printzipii si plateste chiria, nu sta cu burta la soare? asta cu ce e mai acceptabil? sau in Canada ti se arunca totusi un brat de fan si e perfect.

Ba il revolta. Dar nu se intalnesc si pt ca nu ii vede el crede ca tot poporul munceste ca el.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde vasilache » 28 Sep 2013, 03:20

Sly scrie:..am mai spus undeva ca personal nu am luat nici macar un ban ajutor de la nici un stat,fie el roman sau canadian..

aici nu sunt de acord..doar nu te mandresti cu asta???..fac trimitere la un articol pe care l-am mai citat p'aici, (chiar daca nu e cazul tau), citez:
"Most shockingly, there are many poor Americans who are too proud to accept public assistance in spite of their obvious need for it. Most Russians would regard such a stance as absurd: which part of "free money" don't these poor idiots like—the fact that it's money, or the fact that it's free?"
tot articolul la http://cluborlov.blogspot.ro/2010_08_01_archive.html
...
eu as accepta social daca as fi fara munca in Ca (mai intai as inchide toate conturile si as tine banii la saltea) si n-as avea probleme sa muncesc la negru si sa primesc somaj sau social (m-as simti chiar foarte bine si n-as avea absolut nicio mustrare de constiinta); in societatea capitalista e vorba de care pe care, sunt sigur ca desi vorbeste frumos proprietarul milionar n-ar ezita sa te dea afara daca n-ai platit chiria si nu intereseaza pe nimeni ca din minimum wage nu poti trai omeneste in preafrumoasa Canadah
din acelasi articol:
"But let us not blame the victim. What causes these poor souls to leave money on the table is just this: they have been brainwashed. The mass media, most notably television and advertising, are managed by the well-to-do, and incessantly hammer home the message that hard work and self-sufficiency are virtuous while demonizing the idle and the poor. The same people who have been shipping American jobs to China and to India in order to enhance their profits want it to be generally understood that the resulting misery is entirely the fault of the miserable"
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde Sly » 28 Sep 2013, 06:42

@vasilache,cred ca m-ai inteles gresit,eu l-as accepta cu bratele deschise ajutorul social daca ar fi cazul...
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua