• Publicitate

Plecare in UK

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Plecare in UK

Mesajde alex99 » 18 Iul 2012, 19:28

Sint cetatean canadian dar vreau sa ma duc in UK. Vreau sa plec sa-mi caut un job in octombrie 2012. A mai facut cineva asta? Ati plecat cu o viza? Nu stiu cum e acolo dar sper ca e mai bine decit aici!? (5 saptamini concediu in loc de 2 etc....). Am mai mult de 30 de ani, deci WHM visa nu este ceea ce caut. Va rog, un sfat. Sa ma duc sa vad cum e acolo si sa incerc sa gasesc un serviciu si, dupa aceea sa aplic pentru acte, sau sa incerc sa obtin actele inainte de apleca? Apropos, cit timp poate sa stea un cetatean canadian in UK?, tot caut si caut....
alex99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 3 ori

Publicitate

Re: Plecare in UK

Mesajde inahd » 19 Iul 2012, 06:28

alex99 scrie:Sint cetatean canadian dar vreau sa ma duc in UK. Vreau sa plec sa-mi caut un job in octombrie 2012. A mai facut cineva asta? Ati plecat cu o viza? Nu stiu cum e acolo dar sper ca e mai bine decit aici!? (5 saptamini concediu in loc de 2 etc....). Am mai mult de 30 de ani, deci WHM visa nu este ceea ce caut. Va rog, un sfat. Sa ma duc sa vad cum e acolo si sa incerc sa gasesc un serviciu si, dupa aceea sa aplic pentru acte, sau sa incerc sa obtin actele inainte de apleca? Apropos, cit timp poate sa stea un cetatean canadian in UK?, tot caut si caut....

Salut,
Este un user ,Daciana, aici pe site, si iti poate da mai multe info. Din cate am inteles , ea este acum acolo, in Anglia.
ps: eu dupa ce am stat 5 ani acolo, am decis sa vin aici.
Bafta
inahd
Imi place aici si raman...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde Daciana » 19 Iul 2012, 09:27

alex99,

Daca ai sa intri pe topicul meu, ai sa gasesti foarte multe informatii despre UK.

Incerc sa-ti raspund la intrebari:

Ati plecat cu o viza?

Plecarea in UK presupune, practic, o a doua emigrare, dupa Canada. Daca vrei sa vizitezi doar UK, ca cetatean roman nu ai nevoie de viza, poti sa stai acolo ca membru al UE, 3 luni pe an fara sa ai nevoie de viza. Daca doresti sa te stabilesti si sa muncesti in UK, atunci ai nevoie de acceptul oficialitatilor britanice, chiar daca Romania face parte din UE.

Citeste aici:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... a-romania/

Nu stiu cum e acolo dar sper ca e mai bine decit aici!? (5 saptamini concediu in loc de 2 etc....)

Nu stiu daca in UK este mai bine decat in Canada. Eu as zice ca este acelasi tip de societate. Diferentele apar in priviinta configuratiei oraselor, arhitectura, cultura, arta, istorie... Oamenii sunt peste tot la fel, nici mai buni, nici mai rai.

Durata concediului de odihna este mai mare aici, dar depinde de la o companie la alta (asta daca ai norocul sa obtii work permit si sa fi angajat al unei companii). Majoritatea romanilor din UK au self employment, iar concediile si le iau cand si cat doresc, in functie de afacerile pe care le deruleaza aici.

Sa ma duc sa vad cum e acolo si sa incerc sa gasesc un serviciu si, dupa aceea sa aplic pentru acte, sau sa incerc sa obtin actele inainte de apleca?

Poti veni in UK sa vezi cum este, dar ar fi hazardant sa te muti pe meleagurile britanice fara macar sa te informezi privind dreptul de munca si de rezidenta.

Nu prea poti sa te muti in UK "la plesneala". Norocul nu prea iti iese in drum si sa-ti aduca imediat job-ul mult visat, o locuinta acceptabila ca pret (atentie, Londra are cele mai scumpe chirii din Europa, cu mult mai mari decat cele canadiene) sau sa-ti vina imediat actele care iti confera rezidenta (Blue Card, Yellow Card, Work Permit). In ultima perioada am inteles ca timpii de asteptare s-au marit considerabil pentru dobandirea acelor acte eliberate de Home Office.

Nu te angajeaza nimeni fara sa ai documentele necesare, cardurile pe care le-am amintit mai sus. Exista si romani care vin totusi in UK, stau cateva luni pe propria lor cheltuiala pana le parvin toate documentele si apoi isi cauta de lucru. Daca financiar iti permiti lucrul acesta, poti veni macar pentru acomodare cu clima, orasele...

Apropos, cit timp poate sa stea un cetatean canadian in UK?

Un cetatean canadian poate sa stea fara viza tot 3 luni in UK, insa trebuie sa dovedeasca statutul de turist sau self sufficient. Ca cetatean canadian nu ai drept de munca in UK.
"Da-mi lumina din lumina-ti aspra
Sa privesc pe-a stelelor fereastra..."
Daciana
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde alex99 » 19 Iul 2012, 11:27

Multumesc pentru răspunsuri. Mă gindeam ca, daca jur credință reginei, va fi altceva, dar se pare ca nu e nici o sfiriiala.
Citeam pe Internet ca UK va fi obligată sa retragă cerinta de work permit pentru romani si bulgari la sfirsitul lui 2013. Sper ca am citit bine?!
Si totuși e așa mult pina atunci!!
alex99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Radu7777 » 20 Iul 2012, 04:15

alex99 scrie:Mă gindeam ca, daca jur credință reginei, va fi altceva, dar se pare ca nu e nici o sfiriiala.

lol ... asta e tot ce pot sa zic :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde dumdum » 20 Iul 2012, 13:32

ca fost rezident in UK, dupa parerea mea nivelul de trai in Canada este net superior.
sigur ca sunt si avantaje, depinde pentru fiecare ce e mai important.
Singurele avantaje pe care le0as vedea eu ar fi intr-adevar concediul mai mare (25 de zile standard0 si faptul ca esti mult mai bine si mai ieftin conectat de alte capitale europene, poti calatori low cost cam oriunde in Europa.

Poti sa privesti si altfel lucrurile, ia salariul pe care-l ai aici si cauta salarii cu echivalenta 1:1 in Uk sa vezi ce gasesti. Adica daca aici castigi 50,000 CAD sa zicem, eu cred ca ai nevoie de 50,000 GBP ca sa ai un nivel de trai similar in UK.

Preturile sunt tot pe-acolo, insa nivelul salariilor din Canada e in general mai mare.
dumdum

I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua