• Publicitate

Plecare in UK

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde Sly » 24 Iul 2012, 09:56

dumdum scrie:@sly: de ex eu pot sa-mi aranjez cu angajatorul in Canada concediu fara plata cam cat ma tine buzunarul sa-mi iau in fiecare an. Daca aleg sa fac asta. Dar sigur ca e frumos sa incepi direct cu 5 saptamani libere, nimeni nu zice contrariul

N-a zis nimeni ca nu poti sa-ti iei liber in Canada...in Europa insa concediul ala e si platit.
Oricum e o aberatie sa tot batem campii pe aici cu a cui e "mai lunga"...e mai bine acolo unde tie ti-e bine iar unuia poate sa-i fie bine in Burma altuia in Canada.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Publicitate

Mesajde yogyog » 24 Iul 2012, 10:09

dumdum scrie:
Sly scrie:
dumdum scrie:Singurele avantaje pe care le0as vedea eu ar fi intr-adevar concediul mai mare (25 de zile standard0

Pai ce avantaj mai mare decat asta vrei?
In Europa in general ajungi pana pe la 2 luni de concediu pe an...personal prefer sa fac mai putini bani si sa pot sa-i cheltuiesc decat sa fac o multime de bani si sa ajung sa-mi pun intrebarea daca chiar exista viata inainte de moarte.
Stiu ca pentru majoritatea de pe aici sa stie ca au o casa in care cu mult noroc apuca sa si ia cina inainte sa mearga la culcare merita sa mearga la munca de dimineata pana seara insa pentru mine munca este un mijloc de a atinge diverse scopuri,nu scopul.

@yogyog: Asa e, berea e o exceptie, te pui in cap intr-adevar mai ieftin in UK decat in Canada :). Dar restul, cum ar fi chiriile sau pretul la case, daca iei in calcul 1:1 esti pe-acolo. La fel facturi de utilitati sau transport. In fine, nu zic ca e un calcul perfect si aplicabil in orice situatie.

@sly: de ex eu pot sa-mi aranjez cu angajatorul in Canada concediu fara plata cam cat ma tine buzunarul sa-mi iau in fiecare an. Daca aleg sa fac asta. Dar sigur ca e frumos sa incepi direct cu 5 saptamani libere, nimeni nu zice contrariul

e pai vezi, pt mine berea e cea mai importanta. ca sa nu zic ca si mancarea de la Tesco e mai eftina si parca n-are gust asa de plastic ca asta din Canada :P
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Radu7777 » 24 Iul 2012, 14:09

dumdum scrie:@sly: de ex eu pot sa-mi aranjez cu angajatorul in Canada concediu fara plata cam cat ma tine buzunarul sa-mi iau in fiecare an.

la fel si eu ... Sly banuiesc ca se referea la concediu platit (de altii) ;)
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde alex99 » 04 Aug 2012, 21:17

"Skilled workers

If you have been offered a skilled job in the UK and your prospective employer is willing to sponsor you, you can apply to come or remain here to do that job."
Acesta e un citat din:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... n/working/.

Ma invirt in jurul cozii si pe cuvint ca nu inteleg. Daca vreau sa emigrez in UK am nevoie de employer in UK. Si totusi, cind trimiti job applications in UK, te intreaba daca ai drept de munca. Deci, nu am employer pentru ca nu am drept de munca si nu pot emigra pentru ca nu am employer. Cu alte cuvinte, nu vad nici o sansa de a ajunge in UK.
Daciana spunea ca trebuie sa emigrezi a 2a oara. OK. Dar ce ma fac de UK employer, ca fara el nu pot depune actele?
alex99
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Radu7777 » 05 Aug 2012, 00:55

Sly scrie:e mai bine acolo unde tie ti-e bine iar unuia poate sa-i fie bine in Burma altuia in Canada.

si altuia in Philippines ... :lol:
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Daciana » 10 Aug 2012, 11:15

Alex,

Au fost si cazuri de romani care au gasit angajatori britanici ce s-au ocupat ei de actele necesare pentru drept de munca. Insa, multi angajatori nu vor sa se lege la cap daca nu-i doare si cer sa-ti faci singur actele la Home Office.

Ce trebuie sa faci tu, in cazul in care nu ai gasit un angajator care sa-ti asigure un loc de munca: nu ai decat sa vii in UK, sa aplici pentru self-employment, Work Permit sau Student Visa (cu drept de munca part-time), si sa dispui de ceva bani pentru supravietuire in UK, pe toata perioada cat se proceseaza actele tale de catre Home Office (acum dureaza mult mai mult, cateva luni bune, pentru ca sunt multe aplicatii si se fac verificari). Nimeni nu te angajeaza in UK daca nu ai actele necesare.

In situatia in care ai gasit un angajator din UK, interesat de a-ti da un job, angajatorul aplica pentru tine la Home Office pentru drept de munca, plus ca trebuie sa faca dovada ca pentru job-ul pe care ti-l va da tie nu a gasit pe nimeni pe teritoriul UK pentru a ocupa acel job. Cam complicat dar nu imposibil.
"Da-mi lumina din lumina-ti aspra
Sa privesc pe-a stelelor fereastra..."
Daciana
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua