• Publicitate

Plecare in UK

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde yogyog » 21 Iul 2012, 12:22

dumdum scrie:ca fost rezident in UK, dupa parerea mea nivelul de trai in Canada este net superior.
sigur ca sunt si avantaje, depinde pentru fiecare ce e mai important.
Singurele avantaje pe care le0as vedea eu ar fi intr-adevar concediul mai mare (25 de zile standard0 si faptul ca esti mult mai bine si mai ieftin conectat de alte capitale europene, poti calatori low cost cam oriunde in Europa.

Poti sa privesti si altfel lucrurile, ia salariul pe care-l ai aici si cauta salarii cu echivalenta 1:1 in Uk sa vezi ce gasesti. Adica daca aici castigi 50,000 CAD sa zicem, eu cred ca ai nevoie de 50,000 GBP ca sa ai un nivel de trai similar in UK.

Preturile sunt tot pe-acolo, insa nivelul salariilor din Canada e in general mai mare.

daca o bericica la bodega in Anglia te costa pana in 3 coco britanici, in Ca aceeasi bere e mai pe la 7 coco canadezi.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 21 Iul 2012, 12:48

[quote="dumdum"]
Singurele avantaje pe care le0as vedea eu ar fi intr-adevar concediul mai mare (25 de zile standard0 quote]
Pai ce avantaj mai mare decat asta vrei?
In Europa in general ajungi pana pe la 2 luni de concediu pe an...personal prefer sa fac mai putini bani si sa pot sa-i cheltuiesc decat sa fac o multime de bani si sa ajung sa-mi pun intrebarea daca chiar exista viata inainte de moarte.
Stiu ca pentru majoritatea de pe aici sa stie ca au o casa in care cu mult noroc apuca sa si ia cina inainte sa mearga la culcare merita sa mearga la munca de dimineata pana seara insa pentru mine munca este un mijloc de a atinge diverse scopuri,nu scopul.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde turcu » 21 Iul 2012, 15:50

turcu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde turcu » 21 Iul 2012, 15:58

turcu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde rikkyy » 21 Iul 2012, 19:40

Radu7777 scrie:
alex99 scrie:Mă gindeam ca, daca jur credință reginei, va fi altceva, dar se pare ca nu e nici o sfiriiala.

lol ... asta e tot ce pot sa zic :lol:

Faci mare confuzie. Ai jurat credinta monarhiei canadiene, nu celei britanice.
rikkyy
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde dumdum » 24 Iul 2012, 08:43

Sly scrie:
dumdum scrie:Singurele avantaje pe care le0as vedea eu ar fi intr-adevar concediul mai mare (25 de zile standard0

Pai ce avantaj mai mare decat asta vrei?
In Europa in general ajungi pana pe la 2 luni de concediu pe an...personal prefer sa fac mai putini bani si sa pot sa-i cheltuiesc decat sa fac o multime de bani si sa ajung sa-mi pun intrebarea daca chiar exista viata inainte de moarte.
Stiu ca pentru majoritatea de pe aici sa stie ca au o casa in care cu mult noroc apuca sa si ia cina inainte sa mearga la culcare merita sa mearga la munca de dimineata pana seara insa pentru mine munca este un mijloc de a atinge diverse scopuri,nu scopul.

@yogyog: Asa e, berea e o exceptie, te pui in cap intr-adevar mai ieftin in UK decat in Canada :). Dar restul, cum ar fi chiriile sau pretul la case, daca iei in calcul 1:1 esti pe-acolo. La fel facturi de utilitati sau transport. In fine, nu zic ca e un calcul perfect si aplicabil in orice situatie.

@sly: de ex eu pot sa-mi aranjez cu angajatorul in Canada concediu fara plata cam cat ma tine buzunarul sa-mi iau in fiecare an. Daca aleg sa fac asta. Dar sigur ca e frumos sa incepi direct cu 5 saptamani libere, nimeni nu zice contrariul
dumdum
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 2 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua