• Publicitate

Canada & Romania = Potrivire perfecta !

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Unde te simti " acasa " ?

Romania
28
48%
Canada
30
52%

Voturi totale : 58

Canada & Romania = Potrivire perfecta !

Mesajde SteaDeMare » 30 Sep 2012, 12:39

Salutare ,

Ma gandesc la varianta de a locui cateva luni pe an in Montreal... restul acasa in Ro.... face cineva chestia asta ?! sa zicem 6 , poate 8 luni in Montreal.. rstul in ro.

Dupa ultimile oferte la biletele catre ro ( 850$ = un dus intors Montreal / Bucuresti ) n-ar fi prea exagerat. ( doar ca revenirea era la 3 luni maxim de la plecare , iar daca vrei sa amani intoarerea 250$ fiecare modificare ) .

Este cineva care face treaba asta ? ( locuieste simultan in 2 tari ? ) care ar fi avantajele / dezavantajele ?

Din cate observ locuri de munca s-ar gasi in Montreal ( n-ar fi o tragedie pierderea locului de munca avut acum / oricum viata montrealeza te ogliba la multispecialitati si nimeni nu-ti garanteaza pastrarea aceluiasi loc de munca... o viata ).

O " problema " sa-i zic asa , ar fi in gasirea unei locuinte la revenirea in Montreal ( dar pt asta se pot prelua contracte care sunt deja in deruulare , cu 6 sau mai multe luni pana la incheiere ).

Ce alte chestii ar trebui sa mai am in vedere ?! de care sa tin cont ?! si care ar fi perioadele in care ar fi indicat sa fii " lipsa " din Montreal ?

Cum se contabilizeaza financiar lunile in care esti absent din Ca ? pur si simplu " zero" incasari = zero cheltuieli = zero impozit .

Unde s-ar putea lasa bagajele in lunile in care lipsesti din Montreal ? ( la biletele cumparate in oferte nu ai posibilitatea de a lua decat 2 valize + oricum nu merita carate dus-intors )

Sunteti bineveniti in a aduce in discutie orice aspect referitor la acest subiect , merci.

P.S. Pentru cei care se intreaba DE CE-AS mai pleca in Ro , le spun de acum ,ca m-as mai duce sa-mi rezolv cateva treburi ramase aiurea in urma plecarii / sa mi vizitez parintii / sa mi rezolv probleme medicale / sa-mi satisfac poftele culinare ( cu mancare tradinitionala , sanatoasa , naturala ) +++

+ Consider cateva luni pe an traite in Ro un bun " motiv " , sau o buna " lectie ", necesar de luat ,care ajuta in comparatie cu civilizata existenta in Montreal ( ca romanu" uita repede CE viata se duce in ro.... si incepe sa vorbeasca de rau Canada )
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 04 Oct 2012, 18:54

Nu sunt destule optiuni in poll-ul tau,eu ma simt acasa si aici si probabil (zic probabil pentru ca inca nu am fost in Ro de cand am venit aici) si in Ro tot acasa m-as simti.
Personal tot asta planuiesc,sa stau 7-8 luni pe an in Canada iar restul undeva in tarile calde,inca nu m-am hotarat unde dar short list este Mexico,Tailanda,Filipine,Costa Rica si chiar Florida.
Romania am scos-o din discutie pentru ca nu ne potrivim la clima,e vara si iarna in acelasi timp ca si in Canada iar vara imi place aici asa ca nu vad de ce as pleca.
Matusa-mea de vreo cativa ani "ierneaza" in Manzanillo,Mexico si e foarte incantata de orasel,poate am sa merg si eu in Ianuarie-Februarie sa vad cum sta treaba pe acolo.
O alta varianta ar fi Spania,Italia sau sudul Frantei.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde spinu ionel » 21 Ian 2013, 17:28

Asa am procedat si eu,odata in Canada alta in Romania pina am ramas de tot in tara si nu a trcut decit vreo 15 ani de atunci.
spinu ionel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde dany_s » 23 Ian 2013, 09:26

Mie mi se pare mult prea mare bataia de cap in cazul in care nu ai aici unde sa iti mentii o adresa permanenta si sa poti sa-ti lasi lucrurile, mobile etc. Sa te apuci sa te muti la fiecare 6 luni si sa platesti la un depozit sa-ti tii bunurile mi se pare aberant.

Eventual faci treaba asta o data ca sa te mai lamuresti cum sta treaba dar nu o vad ca pe un mod de viata daca nu, cum am zis, sa ai aici ceva prieteni buni/familie unde sa-ti mentii o adresa si ideal si un job la care poti lucra de oriunde.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde yogyog » 23 Ian 2013, 19:30

dany_s scrie:Mie mi se pare mult prea mare bataia de cap in cazul in care nu ai aici unde sa iti mentii o adresa permanenta si sa poti sa-ti lasi lucrurile, mobile etc. Sa te apuci sa te muti la fiecare 6 luni si sa platesti la un depozit sa-ti tii bunurile mi se pare aberant.

Eventual faci treaba asta o data ca sa te mai lamuresti cum sta treaba dar nu o vad ca pe un mod de viata daca nu, cum am zis, sa ai aici ceva prieteni buni/familie unde sa-ti mentii o adresa si ideal si un job la care poti lucra de oriunde.

io am un coleg la serviciu, ce e drept mai spre pensionare, care asta face. vara sta in Canada si iarna se intr-o tara i unde atuncea e vara. faza e ca am io impresia ca ambele case-s ale lui si nu mai trebe sa mute stuff.
yogyog
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde SteaDeMare » 23 Ian 2013, 22:02

spinu ionel scrie:Asa am procedat si eu,odata in Canada alta in Romania pina am ramas de tot in tara si nu a trcut decit vreo 15 ani de atunci.

Sa intelegem ca ai ramas in romanica ?! de tot ? trist ! foarte trist , dar daca ASTA te face FERICIT...esti mai realizat decat multi care-si au trupul in Canada si sufletu" in Ro :)

......................................

dany_s scrie:Mie mi se pare mult prea mare bataia de cap in cazul in care nu ai aici unde sa iti mentii o adresa permanenta si sa poti sa-ti lasi lucrurile, mobile etc. Sa te apuci sa te muti la fiecare 6 luni si sa platesti la un depozit sa-ti tii bunurile mi se pare aberant.

Eventual faci treaba asta o data ca sa te mai lamuresti cum sta treaba dar nu o vad ca pe un mod de viata daca nu, cum am zis, sa ai aici ceva prieteni buni / familie unde sa-ti mentii o adresa si ideal si un job la care poti lucra de oriunde.

Foarte corect ce zici tu, intradevar pentru unii ar fi greu ( stiu pe unii care si-au luat Plasma de au introdus-o in apartment pe diagonala :wink: / desigur e greu de lasat undeva la preteni ) iar altii s-au apucat de cumparat 5 metri cubi de lemne ( adica un apartament sau chiar o casa / prin Canada ) ceea ce ar fi si mai greu de transportat sau lasat in urma...dar eu "din pacate" , NU ma aflu printre cei enumarati mai sus.... eu traiesc " liber " si cand spun LIBER ma refer ca NU ma astepta vreo " tanti bine coafata" cu rata la casa, masina , piscina 8) pentru ca POT trai si fara un TV de 2 metri patrati....si fara sa ma plimb in "mergedes" :wink: ,,..ceea ,ce este = cu vorba aia romaneasca : " ce-i pe mine si-n valiza " :P , in concluzie pot lucra 10 luni pe n si 2 sa le petrec oriunde in lumea asta larga :wink:

Desigur ca sa poti face asta trebuie sa te incadrezi in anumiti " ternemi " si sa respecti anumite " conditii " 8)

Multa sanatate si bunastare ! Si nu uitati , fericirea NU este " ceva material " nu se cumpara cu VISA....
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua