• Publicitate

Canada & Romania = Potrivire perfecta !

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Unde te simti " acasa " ?

Romania
28
48%
Canada
30
52%

Voturi totale : 58

Re: Canada & Romania = Potrivire perfecta !

Mesajde realistul72 » 30 Ian 2013, 09:02

Eu zic totusi sa va interesati daca se poate sa va plateasca ajutor social si daca stati cateva luni in in afara canadei.
Ca in baza ajutorului social din Romania.........acum aveti si voi alte standarde la stat degeaba, nu?

Stau degeaba, dar pe ceva bani, nu asa......pe nimic.

Banuiesc ca nu aveti un job stabil care sa va lege de Canada, nici alte chestii care sa va lege - GEN FAMILIE, COPII ETC- daca vreti sa faceti chestia asta si nici pensionari nu sunteti - sau sunteti :D

SUCCESE...........LA VISE, MAI ALES ALEA DIN TARILE CALDE........EU DACA TOT VISATI V-AS PROPUNE SA VISATI LA AUSTRALIA PE TIMPUL IERNII .........CA ESTE INVERS CU CLIMA DECAT Canada. ESTE LA FIX.

LA CE LE STA CAPUL LA UNII.............. :shock: :?: :!:
realistul72
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Publicitate

Mesajde dany_s » 31 Ian 2013, 14:23

realistul72 scrie:Eu zic totusi sa va interesati daca se poate sa va plateasca ajutor social si daca stati cateva luni in in afara canadei.
Ca in baza ajutorului social din Romania.........acum aveti si voi alte standarde la stat degeaba, nu?

:

Asta da incurajare. Fraudati baietzi sistemu daca se poate.
Cu Credinta imi doresc, Patria sa o slujesc!
dany_s
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 4 ori

Mesajde SteaDeMare » 01 Feb 2013, 09:05

realistul72 scrie:Eu zic totusi sa va interesati daca se poate sa va plateasca ajutor social si daca stati cateva luni in in afara canadei.

Banuiesc ca nu aveti un job stabil care sa va lege de Canada, nici alte chestii care sa va lege - GEN FAMILIE, COPII ETC- daca vreti sa faceti chestia asta si nici pensionari nu sunteti - sau sunteti :D

SUCCESE...........LA VISE, MAI ALES ALEA DIN TARILE CALDE........EU DACA TOT VISATI V-AS PROPUNE SA VISATI LA AUSTRALIA PE TIMPUL IERNII .........CA ESTE INVERS CU CLIMA DECAT Canada. ESTE LA FIX.

LA CE LE STA CAPUL LA UNII.............. :shock: :?: :!:

:P :P :P mesajul tau suna prea " realist " , sau mai exact suna...un pic invidios la " posibilitatile " altora de a-si trai viata ! :wink:

Cum fiecare are in viata sa, diferite " prioritati " , si vede in ele un scop in viata , daca NU cunosti persoanele implicate in acest topic, nu stii DACa sau DE cand lucreza si DACA au stat vreodata pe Aj Social...e bine sa NU arunci cu pietre, ca s-ar putea sa ti se intoarca inapoi ! fii pregatit !!!

Asta asa pentru curiozitatea TA ( de om REALIST ) eu cel putin , ca despre mine era vorba ( ca exemplu de " a trai viata " ) lucrez de la 17 ani , N am beneficiat NICIODATA de aj social in nici o tara pe unde am trait sa zic asa...so...schimbati tinta , ok ? informeaza te si mai ...vorbim ! ( am lucrat pana la 12 ore pe zi atunci cand a fost nevoie, fara concedii medicale sau alte beneficii de la stat , k ? so..relax NU ti-am incarcat eu impoitul pe venit , NU ai muncit nici macar o ora pentru mine, dar desigur ai muncit si ai sa mai muncesti..pentru altii pe care-i blamezi :P )

So....mai relax cu invidia , si daca nu ai nimic de spus la subiect ( decat sa arunci cu pietre ) cauta ti alt topic, ok ? no ofence !

Apropo de ce aberai pe acolo...nu , nu sunt pensionar , desi am de gand sa " ma retrag din campul muncii " undeva pe la 35 de ani...calculand dupa majoritatea celor care muncesc pana la 65, si care NU mai apuca sa se odihneasca 5 ani...eu sunt pentru " strategia " - o zi municta = o zi de relaxare !!! :wink: ..so...daca socotesc cati ani de munca am pana acum... nu mi-ar ajunge cei ramasi de trait pentru a ma odihni si buca de viata cu adevarat ! si inca o parere personala....de-ar munci toti cat am am muncit eu....tare mare ar fi diferenta ! dar de unde...

Si inca ceva tot pt tine , sa stii ca nu mi face bine soarele ,din Australia mai ales...so...decat pe o plaja insorita, mai bine la o umbra deasa cu o bere rece pentru companie :oops:

P.S> E bine sa mai fii si "Visator"....nu-i rau deloc sa fii "Realist" doar ca unele Realitati cu siguranta iti vor face rau !!! so..chill out...

. ***********

dany_s scrie:

:

Asta da incurajare. Fraudati baietzi sistemu daca se poate.

Dany-s stii ceva ce noi nu stim poate ? vreo modalitate mai noua ?! NU fii rusinos, povesteste ne ! Lamureste-ne ! :lol:

Sa-l tranformam din Realist ..in .. Invidios ! :twisted: sau deja este , sorry !

Spor la munca si prosperitate !
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 90 ori
I s-a multumit: 70 ori

Mesajde realistul72 » 02 Feb 2013, 12:31

SteaDeMare scrie:
Sa-l tranformam din Realist ..in .. Invidios ! :twisted: sau deja este , sorry !

Nu prea mi-e clar - de ce sa fiu invidios?

Cred ca iei prea in serios discutiile de pe forumul asta.
Aici multi intra pentru realaxare.........stai calm si nu pune la suflet eventualele ironii.

SUCCES
realistul72
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde SteaDeMare » 04 Feb 2013, 07:34

realistul72 scrie:
SteaDeMare scrie:

Nu prea mi-e clar - de ce sa fiu invidios?

Cred ca iei prea in serios discutiile de pe forumul asta.
Aici multi intra pentru realaxare.........stai calm si nu pune la suflet eventualele ironii.

SUCCES

:lol: te asigur ca sunt foarte calm & relaxat :wink: merci de sfat , apreciez,

Daca unii confunda site-u-rile intre ele....e treaba lor, eu am luat in serios discutiile de pe acest minunat site, cu info de pe aici am reusit sa emigrez, alaturi de persoane active " pozitiv" mi-a fost usor sa inteleg acest proces de emigrare si acomodare , so...NU MI spune mie " relax " :P :P ( acum chiar am glumit / chiar ma bucur cand mai descopar cate " un glumetz ", ca pe bune am observat in Canada majritatea romanilor sunt niste oameni Foarte Seriosi ) 8)

P.S. Pentru facut bascalie exista : bascalie.ro ...have fun !
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 90 ori
I s-a multumit: 70 ori

Mesajde spinu ionel » 07 Feb 2013, 16:02

SteaDeMare scrie:
spinu ionel scrie:Asa am procedat si eu,odata in Canada alta in Romania pina am ramas de tot in tara si nu a trcut decit vreo 15 ani de atunci.

Sa intelegem ca ai ramas in romanica ?! de tot ? trist ! foarte trist , dar daca ASTA te face FERICIT...esti mai realizat decat multi care-si au trupul in Canada si sufletu" in Ro :)

Da, am ramas in Romania si nu imi pare rau nici o clipa.Am reusit sa ma realizez aici si sa mi formez o familie frumoasa si ma gindesc citeodata sa revin in Canada doar in vizita......................................

dany_s scrie:Mie mi se pare mult prea mare bataia de cap in cazul in care nu ai aici unde sa iti mentii o adresa permanenta si sa poti sa-ti lasi lucrurile, mobile etc. Sa te apuci sa te muti la fiecare 6 luni si sa platesti la un depozit sa-ti tii bunurile mi se pare aberant.

Eventual faci treaba asta o data ca sa te mai lamuresti cum sta treaba dar nu o vad ca pe un mod de viata daca nu, cum am zis, sa ai aici ceva prieteni buni / familie unde sa-ti mentii o adresa si ideal si un job la care poti lucra de oriunde.

Foarte corect ce zici tu, intradevar pentru unii ar fi greu ( stiu pe unii care si-au luat Plasma de au introdus-o in apartment pe diagonala :wink: / desigur e greu de lasat undeva la preteni ) iar altii s-au apucat de cumparat 5 metri cubi de lemne ( adica un apartament sau chiar o casa / prin Canada ) ceea ce ar fi si mai greu de transportat sau lasat in urma...dar eu "din pacate" , NU ma aflu printre cei enumarati mai sus.... eu traiesc " liber " si cand spun LIBER ma refer ca NU ma astepta vreo " tanti bine coafata" cu rata la casa, masina , piscina 8) pentru ca POT trai si fara un TV de 2 metri patrati....si fara sa ma plimb in "mergedes" :wink: ,,..ceea ,ce este = cu vorba aia romaneasca : " ce-i pe mine si-n valiza " :P , in concluzie pot lucra 10 luni pe n si 2 sa le petrec oriunde in lumea asta larga :wink:

Desigur ca sa poti face asta trebuie sa te incadrezi in anumiti " ternemi " si sa respecti anumite " conditii " 8)

Multa sanatate si bunastare ! Si nu uitati , fericirea NU este " ceva material " nu se cumpara cu VISA....
spinu ionel
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua