• Publicitate

Canada & Romania = Potrivire perfecta !

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Unde te simti " acasa " ?

Romania
28
48%
Canada
30
52%

Voturi totale : 58

Mesajde xplaur » 08 Feb 2013, 14:40

@ SteaDeMare: Fi atent la ce schema am gasit eu la un moment dat: slujba in State, din aprilie pana in noiembrie (soferie, mecanica, etc....chestii dintr-astea), biletul de avion dus-intors, chiria si seviciile platite de angajator, salariul net intre 2200-3200$ lunar...nu e totul 100% roz, dar cand tragi linie e chiar OK! 8 luni la munca, 4 luni la relaxare, dar cum toate lucrurile au si o parte....nefasta...eu eram insurat la momentul respectiv, nevasta ma ameninta ca nu ma mai lasa de capul meu (ori plecam impreuna, ori nu mai plec nici eu)..... si uite asa am ajuns in Canada :P .
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde vasilache » 08 Feb 2013, 20:09

spinu ionel scrie:
SteaDeMare scrie:
spinu ionel scrie:Asa am procedat si eu,odata in Canada alta in Romania pina am ramas de tot in tara si nu a trcut decit vreo 15 ani de atunci.

Sa intelegem ca ai ramas in romanica ?! de tot ? trist ! foarte trist , dar daca ASTA te face FERICIT...esti mai realizat decat multi care-si au trupul in Canada si sufletu" in Ro :)

Da, am ramas in Romania si nu imi pare rau nici o clipa.Am reusit sa ma realizez aici si sa mi formez o familie frumoasa si ma gindesc citeodata sa revin in Canada doar in vizita......................................

dany_s scrie:Mie mi se pare mult prea mare bataia de cap in cazul in care nu ai aici unde sa iti mentii o adresa permanenta si sa poti sa-ti lasi lucrurile, mobile etc. Sa te apuci sa te muti la fiecare 6 luni si sa platesti la un depozit sa-ti tii bunurile mi se pare aberant.

Eventual faci treaba asta o data ca sa te mai lamuresti cum sta treaba dar nu o vad ca pe un mod de viata daca nu, cum am zis, sa ai aici ceva prieteni buni / familie unde sa-ti mentii o adresa si ideal si un job la care poti lucra de oriunde.

Foarte corect ce zici tu, intradevar pentru unii ar fi greu ( stiu pe unii care si-au luat Plasma de au introdus-o in apartment pe diagonala :wink: / desigur e greu de lasat undeva la preteni ) iar altii s-au apucat de cumparat 5 metri cubi de lemne ( adica un apartament sau chiar o casa / prin Canada ) ceea ce ar fi si mai greu de transportat sau lasat in urma...dar eu "din pacate" , NU ma aflu printre cei enumarati mai sus.... eu traiesc " liber " si cand spun LIBER ma refer ca NU ma astepta vreo " tanti bine coafata" cu rata la casa, masina , piscina 8) pentru ca POT trai si fara un TV de 2 metri patrati....si fara sa ma plimb in "mergedes" :wink: ,,..ceea ,ce este = cu vorba aia romaneasca : " ce-i pe mine si-n valiza " :P , in concluzie pot lucra 10 luni pe n si 2 sa le petrec oriunde in lumea asta larga :wink:

Desigur ca sa poti face asta trebuie sa te incadrezi in anumiti " ternemi " si sa respecti anumite " conditii " 8)

Multa sanatate si bunastare ! Si nu uitati , fericirea NU este " ceva material " nu se cumpara cu VISA....

mai, eu as vrea totusi sa pastrez visa, si mai am si vreo doua mastercarduri, dar nu stiu cum sa fac, m-as duce in Romania pe o perioada mai lunga si nu cred ca ma lasa astia (de la banca) sa le pastrez daca nu pastrez aici adresa stabila, cum sa fac?
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde Gator » 09 Feb 2013, 20:12

SteaDeMare scrie:Si nu uitati , fericirea NU este " ceva material " nu se cumpara cu VISA....

Fericirea e compusa din lucruri marunte: o vilutza, un iachtuletz, doua-trei mashinutze, o mica mostenire...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde SteaDeMare » 04 Oct 2013, 13:45

Gator scrie:
SteaDeMare scrie:Si nu uitati , fericirea NU este " ceva material " nu se cumpara cu VISA....

Fericirea e compusa din lucruri marunte: o vilutza, un iachtuletz, doua-trei mashinutze, o mica mostenire...

eu raman tot la ideea mea... :P dar daca pe tine te fac fericite cele sus mentionate...mult succes !!! si vezi cum faci, nu te apuca de mnca , n ai sa ajugi NICIODATA bogat...muncind ! ok ? joaca la lotto, fura ceva de undeva, dar nu te pune cu munca.. bine ?! prin munca in cel mai bun caz, poti avea o conditie fizca buna, sau eu stiu, o colega de birou " atractiva " ( dar tot pentru sef o sa fie atractiva , nu pentru tine , muncitor de rand ) ! K ?

hai succese cat mai multe !!!

vasilache scrie:

mai, eu as vrea totusi sa pastrez visa, si mai am si vreo doua mastercarduri, dar nu stiu cum sa fac, m-as duce in Romania pe o perioada mai lunga si nu cred ca ma lasa astia (de la banca) sa le pastrez daca nu pastrez aici adresa stabila, cum sa fac?

salutare ,

depinde de tine ce tip de Viza ai, dar vezi cut stai in Ro, sau n afara Canadei, NU depasi cele 6 luni maxime...daca doresti sa ti pastrezi Viza...asta pana ti scoti pasaportul Canadaian ( cu cetatenia aferenta ) apoi...poti cere Viza de Romania :)) daca vrei sa stai " o perioada mai lunga " , ce o fi insemnand pentru tine...mai lunga..pentru mine e suficient o vacanta de 3 luni, maxim 4.....deci ma incadrez cu " succes " in cele 6 oferite de guvern !

xplaur scrie:@ SteaDeMare: Fi atent la ce schema am gasit eu la un moment dat: slujba in State, din aprilie pana in noiembrie (soferie, mecanica, etc....chestii dintr-astea), biletul de avion dus-intors, chiria si seviciile platite de angajator, salariul net intre 2200-3200$ lunar...nu e totul 100% roz, dar cand tragi linie e chiar OK! 8 luni la munca, 4 luni la relaxare, dar cum toate lucrurile au si o parte....nefasta...eu eram insurat la momentul respectiv, nevasta ma ameninta ca nu ma mai lasa de capul meu (ori plecam impreuna, ori nu mai plec nici eu)..... si uite asa am ajuns in Canada :P .

hihihi, ce as mai putea spune , stii melodia aia " femeia te ridica / femeia te doboara !!! dar lasa ca nu-i va este " rau " nici in Canada, am dreptate ?! :)

spinu ionel scrie:
SteaDeMare scrie:
spinu ionel scrie:Asa am procedat si eu,odata in Canada alta in Romania pina am ramas de tot in tara si nu a trcut decit vreo 15 ani de atunci.

Sa intelegem ca ai ramas in romanica ?! de tot ? trist ! foarte trist , dar daca ASTA te face FERICIT...esti mai realizat decat multi care-si au trupul in Canada si sufletu" in Ro :)

Da, am ramas in Romania si nu imi pare rau nici o clipa.Am reusit sa ma realizez aici si sa mi formez o familie frumoasa si ma gindesc citeodata sa revin in Canada doar in vizita......................................

dany_s scrie:Mie mi se pare mult prea mare bataia de cap in cazul in care nu ai aici unde sa iti mentii o adresa permanenta si sa poti sa-ti lasi lucrurile, mobile etc. Sa te apuci sa te muti la fiecare 6 luni si sa platesti la un depozit sa-ti tii bunurile mi se pare aberant.

Eventual faci treaba asta o data ca sa te mai lamuresti cum sta treaba dar nu o vad ca pe un mod de viata daca nu, cum am zis, sa ai aici ceva prieteni buni / familie unde sa-ti mentii o adresa si ideal si un job la care poti lucra de oriunde.

Foarte corect ce zici tu, intradevar pentru unii ar fi greu ( stiu pe unii care si-au luat Plasma de au introdus-o in apartment pe diagonala :wink: / desigur e greu de lasat undeva la preteni ) iar altii s-au apucat de cumparat 5 metri cubi de lemne ( adica un apartament sau chiar o casa / prin Canada ) ceea ce ar fi si mai greu de transportat sau lasat in urma...dar eu "din pacate" , NU ma aflu printre cei enumarati mai sus.... eu traiesc " liber " si cand spun LIBER ma refer ca NU ma astepta vreo " tanti bine coafata" cu rata la casa, masina , piscina 8) pentru ca POT trai si fara un TV de 2 metri patrati....si fara sa ma plimb in "mergedes" :wink: ,,..ceea ,ce este = cu vorba aia romaneasca : " ce-i pe mine si-n valiza " :P , in concluzie pot lucra 10 luni pe n si 2 sa le petrec oriunde in lumea asta larga :wink:

Desigur ca sa poti face asta trebuie sa te incadrezi in anumiti " ternemi " si sa respecti anumite " conditii " 8)

Multa sanatate si bunastare ! Si nu uitati , fericirea NU este " ceva material " nu se cumpara cu VISA....

so..ai dat reply dar n ai mai scris NIMIC nou...poate ti a dat error sau ceva..asteptam vesti noi si de la tine !

mult succes in Ro !! daca acolo esti fericit , asta conteaza cel mai mult !!!
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 66 ori
I s-a multumit: 63 ori

Re: Canada & Romania = Potrivire perfecta !

Mesajde capsunar » 04 Oct 2013, 22:45

SteaDeMare scrie:........

Stiu pe cineva care a facut chestia descrisa de tine, lucra pe internet. Daca te duci in perioadele potrivite si profitzi de ce au mai bun de oferit ambele locatzii e f misto. Doar ca trebuie ceva finantze (2 case, 2 masini etc)
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Gator » 05 Oct 2013, 11:44

SteaDeMare scrie:
Gator scrie:

eu raman tot la ideea mea... :P dar daca pe tine te fac fericite cele sus mentionate...mult succes !!! si vezi cum faci, nu te apuca de mnca , n ai sa ajugi NICIODATA bogat...muncind ! ok ? joaca la lotto, fura ceva de undeva, dar nu te pune cu munca.. bine ?! prin munca in cel mai bun caz, poti avea o conditie fizca buna, sau eu stiu, o colega de birou " atractiva " ( dar tot pentru sef o sa fie atractiva , nu pentru tine , muncitor de rand ) ! K ?

Te bagasi in seama? Era un banc.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua