• Publicitate

MAI CONVENABIL la tara in Romania decat in orasele canadiene

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde iulvis » 19 Mar 2014, 07:31

vasilache scrie:si iata ca am ajuns si la Cluj de ceva vreme...

diferentele astea insa (trebuie sa o spun) sunt de forma, nu de fond..
nu poti emite foarte multe pretentii cand cele mai de succes afaceri par a fi covrigariile si magazinele de haine second hand...
tot al doilea clujan pe strada cu covrigul aferent :D - la fel ca si la Chisinau, sau la Iasi, aici predomina dieta bazata pe carbohidrati (un dialog auzit la Kaufland e elocvent, cat sunt rosiile? intreaba doamna, domnul ii raspunde, la care doamna, bine lasa, hai sa luam o paine)
:D

Ai mare dreptate.
Microsoft, Oracle etc. isi fac si ei sedii unde este putere mare de cumparare - adica la Chisinau.
Romanii astia din Cluj nu am bani decat de paine si cartofi, rosiile sunt SF, asa , pentru ei.
Frumoasa treaba asta cu "fratii din Basarabia" - cum platesc romanii astia mancatori de paine si cartofi bani ca voi sa faceti facultati aici si apoi sa aratati cat de "evoluati" ati devenit voi, moldovenii astia cu limba voastra moldoveneasca.

RUSINE, RUSINE SA-TI FIE !
iulvis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde iulvis » 19 Mar 2014, 07:34

vasilache scrie:si iata ca am ajuns si la Cluj de ceva vreme...

diferentele astea insa (trebuie sa o spun) sunt de forma, nu de fond..
nu poti emite foarte multe pretentii cand cele mai de succes afaceri par a fi covrigariile
tot al doilea clujan pe strada cu covrigul aferent :D - la fel ca si la Chisinau, sau la Iasi, aici predomina dieta bazata pe carbohidrati (un dialog auzit la Kaufland e elocvent, cat sunt rosiile? intreaba doamna, domnul ii raspunde, la care doamna, bine lasa, hai sa luam o paine)
:D

Ai mare dreptate.
SE VEDE CA AI O APLECARE SPECIALA SPRE MANCAT.
Probabil din cauza asta singurele afaceri pe care le-ai vazut in Cluj sunt covrigariile.
Pe de alta parte , din cate stiu eu, astia cu fast food-urile sunt pe cale sa dea faliment in Canada din cauza dietelor "fine" pe care le urmeaza mai ales emigrantii ca tine, pe care experienta canadiana i-a "slefuit" si au inteles ce inseamna o dieta bazata pe fructe si legume la KFC sau Burger King.
:D :D

O simpla cautare pe net ti-ar fi aratat adevarata fata a Clujului.

http://www.forbes.ro/Forbes-40-cele-mai ... _8247.html
iulvis
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Gator » 20 Mar 2014, 11:09

Sly scrie:Fac o paranteza aici pentru ca tocmai vorbeam cu prietenul meu mai devreme si ne amuzam cum chestiile pentru care eram suparati pe vremea lui Ceasca gen soia,nici o masa fara peste,iaurtul traditional/grecesc,si care practic ne-au scos in strada in 89,acum sunt mega fitze....heathy choices. :lol:
Ironic,nu-i asa?

Din putul gindirii prietenului tau?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Sly » 20 Mar 2014, 11:28

Gator scrie:
Sly scrie:Fac o paranteza aici pentru ca tocmai vorbeam cu prietenul meu mai devreme si ne amuzam cum chestiile pentru care eram suparati pe vremea lui Ceasca gen soia,nici o masa fara peste,iaurtul traditional/grecesc,si care practic ne-au scos in strada in 89,acum sunt mega fitze....heathy choices. :lol:
Ironic,nu-i asa?

Bine,stim cu totii ca healty choices astea nu-s pentru toti,nu se asteapta nimeni sa te auda pe tine gatore cum savurezi un skinny soy latte si un soyburger. :lol: :lol: :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde togo » 20 Mar 2014, 16:25

Sly scrie:
Gator scrie:
Ironic,nu-i asa?

Bine,stim cu totii ca healty choices astea nu-s pentru toti,nu se asteapta nimeni sa te auda pe tine gatore cum savurezi un skinny soy latte si un soyburger. :lol: :lol: :lol:

...precis ca e si la moda soya in Alberta
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde Gator » 21 Mar 2014, 12:30

Sly scrie:
Gator scrie:
Ironic,nu-i asa?

Te faci ca nu pricepi, ai iesit tu in strada de suparare pe iaurt si peste? Zici ca alimentatia lui ceasca era healthy? Asta inainte sau dupa o bataie pe la cozi?
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua