• Publicitate

MAI CONVENABIL la tara in Romania decat in orasele canadiene

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde vasilache » 22 Mar 2014, 13:07

Update Da, asta fu Izraelul, acum inteleg de ce nu mere pretenu' nostru sorro sa locuiasca acolo : D
Intr-o parte a orasului sunt cunostintele lui Sly de pe Bathurst cu perciuni (doar ca in cantitati industriale, plus mai sunt un soi, cu niste caciuli ciudate de blana de nurca/nutrie), in partea ailalta canta muezinul sa cheme arabetzii la rugaciune, printre astia armata israeliana cu pistoale mitraliera si gaze lacrimogene.
Orasul vechi cu Drumul crucii, zidul plangerii si celelalte obiective e un urias bazar, prin care misuna cei mai de sus plus cohorte de turisti pelerini care vin cu sute de autocare. Te sufoca ghizii, comerciantii si toata lumea pusa pe facut niste banutzi. O debandada!
Altfel orasul e interesant daca poti sa faci abstractie de ce-am spus mai sus; o gramada de fetitze soldat, ceva nemaipomenit, de liceu si pistolul automat la brau, oare la cazarma cum o fi, dormitoare separate sau recrutii la gramada, asa sa tot faci armata : D
..
In general cam murdar, mai murdar ca in Romania, nu vezi cosuri de gunoi nicaieri, chistoace, ambalaje, etc. aruncate peste tot.
...
Marea moarta merita vazuta on a day trip, drumul e pitoresc, si e interesant sa faci o baie in mare. Am ajuns pana la Ein Bokek si am stat la un spa la un hotel o zi.
...
In West Bank (Palestina) am trecut prin check point pentru a ajunge la Betleem, am fost si printr-un bazar/piata locala, microbuze ca la Chisinau, un pic mai saracacios decat in Israel
...
In concluzie, desert mult bolovani, de neinteles cui ii trebuie tara asta si de ce se bat de atata vreme p'aici. O usurare cand am ajuns inapoi in Romania :/

---------------------------------------------
..in Israel de miercuri, prima intalnire cu Orientul Mijlociu, de data asta doar patru zile, prima la Marea Moarta, apoi ieri si azi la Ierusalim (plus o calatorie scurta in West Bank, la Betleem)..multe peripetii, in seara asta am vazut ciocniri intre politia israeliana calare si palestinieni la Damascus Gate in vechiul Ierusalim...voi reveni cu poze
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Publicitate

Re: MAI CONVENABIL la tara in Romania decat in orasele canad

Mesajde vasilache » 08 Mai 2014, 00:58

Salutari forumistilor de la Katerini din insorita Grecie - departe de stres, deadlines si alte minuni.
Se implineste un an de la plecarea din Canada si pot sa afirm ca, in mod sigur, folosind cuvintele inegalabilui Peter Gibbons, " .. It is everything I thought it could be.." : D
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde vasilache » 08 Mai 2014, 00:59

Salutari forumistilor de la Katerini din insorita Grecie - departe de stres, deadlines si alte minuni.
Se implineste un an de la plecarea din Canada si pot sa afirm ca, in mod sigur, folosind cuvintele inegalabilui Peter Gibbons, " .. It is everything I thought it could be.." : D
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Tavi » 11 Mai 2014, 19:17

Congrats vasilache!
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Mesajde vasilache » 18 Mai 2014, 01:07

iata ca am apucat sa pun si niste poze de prin ultimele peregrinari (din Izrael si Gretzia ) :

Izraelu aici:

http://mirificulmaramures.blogspot.ro/2014/05/blog-post.html

si Gretzia aici:

http://mirificulmaramures.blogspot.ro/2014/05/grecia-mai-2014.html

..more destinations to come : D
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Re:

Mesajde ciocanasu » 18 Mai 2014, 07:22

vasilache scrie:...
In concluzie, desert mult bolovani, de neinteles cui ii trebuie tara asta si de ce se bat de atata vreme p'aici. O usurare cand am ajuns inapoi in Romania :/

---------------------------------------------

poate un mic search despre ce zic Tora si Talmudul despre evrei in relatia cu alte popoare te va lamuri :wink:
ciocanasu
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 7 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua