• Publicitate

MAI CONVENABIL la tara in Romania decat in orasele canadiene

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Re: Re:

Mesajde vasilache » 19 Mai 2014, 00:50

ciocanasu scrie:poate un mic search despre ce zic Tora si Talmudul despre evrei in relatia cu alte popoare te va lamuri :wink:

apai religiile astea is toate la fel, fiecare se crede mai cu coarne; intreaba catolicii, musulmanii, etc. ... am niste veri baptisti absolut convinsi ca numai ei au dreptate si ca numai baptist fiind vei ajune in rai : D, asa ca...interesant ca sunt de formare profesionala pe partea reala, adica lucreaza in domenii care au legatura cu stiinta, cum reconciliaza asta cu religia numai ei stiu. : P
..
problema e alta, gandirea in sabloane si incercarea de integrare fara a cerceta lumea in care traim..un lucru extraordinar mi se pare ca majoritatea coplesitoare a boborului (indiferent de apartenenta religioasa), habar n-are ce si cum e cu sistemul financiar modern, ce sunt banii in ziua de astazi, cine-i face, in ce scop. etc. ... :/
se pare ca exista o legatura foarte stransa intre comunitatea/etnia/populatia evreiasca si acest mecanism de generare a banilor, pe care majoritatea pur si simplu il accepta..de ce asa usor si fara sa incerce o modificare, o schimbare, it's beyond me...o explicatie ar fi ca acceptam realitatea in care traim fara sa punem prea multe intrebari, dar totusi cand ceva stinks to high heaven si afecteaza intreaga lume intr-o masura coplesitoare, te-ai gandi ca totusi lumea ar trebui sa se trezeasca, nu?
sau sunt multi, dar prosti... :/
poate auzim si un punct de vedere al unui membru al comunitatii evreiesti cum e cu banii astia (sorro, se aude?) : D
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 28 ori

Publicitate

Re: MAI CONVENABIL la tara in Romania decat in orasele canad

Mesajde vasilache » 22 Mai 2014, 05:31

in alta ordine de idei, vine vara!!!
peste o saptamana incepe tiff-ul la cluj si peste vreo trei campionatul mondial in brazilia, deci este cu ce umple timpul.
ma gandeam sa ma mut o perioada la Timisoara dupa;
desi parca si Croatia imi face cu ochiul ;)
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde vasilache » 01 Iun 2014, 02:49

a treia zi de TIFF...am vazut deja un film sud african (inumber number), unul coreean (Suspectul), unul japonez (Takashi Miike - Scutul de paie) , unul neozeelandez (Ce-am avut mai de pret - era si regizorul in sala, la capat a raspuns la intrebari) si unul american (Adulter,mie mi-a placut, desi majoritatea bombaneau dupa film ca s-au fraierit venind la un film animat :D . Asta a fost si cel mai artistic).
...
Ca de obicei, multe filme 'educative' cu si despre poponauti, de asemenea nelipsitele filme 'educative' cu referire la Holocaust (astia n-au inteles ca macar la festivaluri nu vrem sa fim educati?), noroc cu imdb ca se poate citi un preview inainte, cand am citit gay, sau evrei/Holocaust le-am taiat de pe lista.
Noroc ca mai raman suficiente, ai de unde alege, filme bune (de pe intreg mapamondul, e fantastic sa poti explora cinematic diferite culturi si dupa aia sa ai si ocazia sa discuti cu oameni veniti de atat de departe cum a fost tipul asta de aseara din Noua Zeelanda) care din pacate nu vor ajunge main stream pentru ca nu sprijina poponautismul si nu se refera la aia cu Holocaustul.
...
Azi optez pentu un film mexican (Suntem Mari Pepa), unul din Guatemala (Colivia de aur) si unul iranian (Cainele). So many good movies, so little time!
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde vasilache » 04 Iun 2014, 01:05

Doua filme vazute la TIFF recomand, The lunchbox (2013) - film indian si The priest's Children (2013) - film croat.
...
Astea doua se pot lua si de pe net, nu trebuie venit pana la Cluj :/
...
vasilache
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Anterior

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua