• Publicitate

Mexico - o destinatie favorita?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mexico - o destinatie favorita?

Mesajde Sly » 01 Dec 2013, 22:01

Mexico este o destinatie favorita a celor care vor sa plece spre meleaguri mai calde si unde viata este mai ieftina.
Mass-media,ca de obicei in cautare de senzational a zugravit mexico ca pe o zona de razboi unde e foarte periculos sa mergi.
Insa conform articolului asta se pare ca e mai probabil sa fii rapit in Canada decat in Mexico.
Imagine
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde claire » 03 Dec 2013, 14:58

Anul trecut (2012) in Mexico au avut loc 105,682 de rapiri, din care numai 1317 au fost raportate. De frica de repercusiuni sau pt ca victimele stiu ca politia nu face nimic find total neeficienta sau chiar corupta.
Majoritatea rapirilor sint legate de gangurile de droguri.
Milioane de victime de diverse fapte criminale considera raportarea la politie o pierdere de vreme.
Conform unui studiu din 2011 politia a anchetat numai 4.5% din crime.
Chiar cind sint prinsi criminalii sint rareori condamnati.
Din aprox 4000 de disparitii in 2012 numai 20% au fost raportate.
Din toate cazurile de omucideri de anul trecut 98% ramin nerezolvate.
In prezent rata totala a faptelor criminale este la 34%, cea mai ridicata din istorie.
In articol mai e si o hartuca interesanta unde se simt mexicanii in nesiguranta.

Toate astea traduse liber de aici:
http://qz.com/131408/99-of-the-more-tha ... nreported/

In plus din experienta mea personala, cum iesi din resort cam dai de probleme de apa curenta mai peste, budele sint nasoale si apa la robinete abia curge.

Deasemeni au fost exemple de canadieni ucisi acolo care locuiau sau faceau afaceri, sau numai batuti un pic de politia locala, sau numai intimidati si taxati de niste sume de bani ca sa fie lasti in pace. Ca vestic vei fi intotdeauna vizat si considerat bogat si e posibil ca vreun amarit sa vrea sa-ti faca rau.

Cit despre cit de ieftin este, nu mi s-a parut deloc. Pretul ca peste tot este functie de locatie, conditii, securitate, posibilitati de distractie etc si ce este mai acatarii costa bine mersi.
claire
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde Sly » 04 Dec 2013, 09:46

Personal am avut experiente foarte placute in Mexic si nu vorbesc de resorturi dar probabil ca fiecare percepe lucrurile diferit.
In Playa del Carmen nu am vazut nici un wc fara apa sau murdar,ce-i drept nu le-am testat pe toate iar despre preturi,nu spun decat ca o sticla de tequillla buna era sub 10 dolari iar un dinner in doi cu fructe de mare era pe la 35 dolari ca sa nu mai vorbesc de tacos care erau sub 1 dolar bucata.Costco e ca aici,de fapt ca in state caci se vorbeste spaniola. :lol:
Preturile sunt mult mai mici in zonele care nu sunt turistice.Matusa-mea isi petrece iernile de vreo 3-4 ani incoace in Manzanillo si o costa in jur de 1000/luna si sta intr-un condo mai misto decat asta unde sta aici.E adevarat ca imparte chiria cu o prietena cu care merge dar chiar si asa este mai ieftin decat sa traiasca aici si e soare si frumos.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde capsunar » 04 Dec 2013, 10:51

claire scrie:Anul trecut (2012) in Mexico au avut loc 105,682 de rapiri, din care numai 1317 au fost raportate. De frica de repercusiuni sau pt ca victimele stiu ca politia nu face nimic find total neeficienta sau chiar corupta.
Majoritatea rapirilor sint legate de gangurile de droguri.
Milioane de victime de diverse fapte criminale considera raportarea la politie o pierdere de vreme.
Conform unui studiu din 2011 politia a anchetat numai 4.5% din crime.
Chiar cind sint prinsi criminalii sint rareori condamnati.
Din aprox 4000 de disparitii in 2012 numai 20% au fost raportate.
Din toate cazurile de omucideri de anul trecut 98% ramin nerezolvate.
In prezent rata totala a faptelor criminale este la 34%, cea mai ridicata din istorie.
In articol mai e si o hartuca interesanta unde se simt mexicanii in nesiguranta.

Toate astea traduse liber de aici:
http://qz.com/131408/99-of-the-more-tha ... nreported/

In plus din experienta mea personala, cum iesi din resort cam dai de probleme de apa curenta mai peste, budele sint nasoale si apa la robinete abia curge.

Deasemeni au fost exemple de canadieni ucisi acolo care locuiau sau faceau afaceri, sau numai batuti un pic de politia locala, sau numai intimidati si taxati de niste sume de bani ca sa fie lasti in pace. Ca vestic vei fi intotdeauna vizat si considerat bogat si e posibil ca vreun amarit sa vrea sa-ti faca rau.

Cit despre cit de ieftin este, nu mi s-a parut deloc. Pretul ca peste tot este functie de locatie, conditii, securitate, posibilitati de distractie etc si ce este mai acatarii costa bine mersi.

Asta cu raportat vs neraportat mi se pare o gogomanie tare.. mai ales cand vine cu
` au avut loc 105,682 de rapiri, din care numai 1317 au fost raportate`

De unde stie ca nu erau 105,784 ? Ca doar din moment ce nu sant raportate nu le contabilizeaza nimeni. Mai corect ar fi ceva de genul pt fiecare rapire raportata exista cca alte 90 neraportate.

Cand citesti chestiile astea trebuie sa te gandesti ca exista si interes propagandistic de la .gov.ca pt ca fiecare din cei care se cara de tot da o gaura sistemului canadez de cca 1 milion in medie pt ca scoate bani din Ca si ii investeste in alta economie. (valabil si pt gov.us)
Si pasarile migratoare care traiesc <6 luni in sud sant o plaga pt gov.ca pt ca sug OAS-ul si il cheltuie in sud.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde claire » 06 Dec 2013, 13:28

capsunar scrie:Asta cu raportat vs neraportat mi se pare o gogomanie tare.. mai ales cand vine cu
` au avut loc 105,682 de rapiri, din care numai 1317 au fost raportate`

De unde stie ca nu erau 105,784 ? Ca doar din moment ce nu sant raportate nu le contabilizeaza nimeni. Mai corect ar fi ceva de genul pt fiecare rapire raportata exista cca alte 90 neraportate.

Cand citesti chestiile astea trebuie sa te gandesti ca exista si interes propagandistic de la .gov.ca pt ca fiecare din cei care se cara de tot da o gaura sistemului canadez de cca 1 milion in medie pt ca scoate bani din Ca si ii investeste in alta economie. (valabil si pt gov.us)
Si pasarile migratoare care traiesc <6 luni in sud sant o plaga pt gov.ca pt ca sug OAS-ul si il cheltuie in sud.

Daca ai deschide si chiar ai citi linkul pus de mine mai sus ai putea afla care este sursa acestor cifre. Ea , sursa, este INEGI, nu gouv.ca si nici gouv.us, ci chiar gouv.mexic, adica autoritatea lor in statistica. Deci partea cu interesele agenturilor straine care vor raul cade.

De unde ai scos cifra aia de 1 milion, nu zic ca nu e adevarata, dar m- ar interesa cum ai facut socotelile, sau sursa de unde ai luat-o.

Bun, sa zicem ca luam in discutie cifrele alea de mai sus, sa zicem ca 100000+ este inexact, ca poate au gresit, cu 10, 15%, hai sa zicem chiar cu 50%. Crezi ca 50000 de rapiri este totusi mai mult decit 1000, hai sa zicem 2000 de rapiri, ca deh cifrele sint aiurea cica? (remarca te rog ca iti dau 50% mai putine rapiri mexicane si 100% mai multe rapiri canadiene :lol: ) Inca o mica observatie, rapirile din Canada, ca si din alte tari vestice, sint in proportie majora ale unor copii de catre proprii lor parinti, in cazuri de divorturi urite. In tari gen Mexic, ele sint legate mai mult de carteluri, afaceri de droguri. Deci, sincer acum, unde crezi tu ca ai mai mari sanse sa fii rapit, in Canada sau in Mexic? Care este feelingul tau personal aici? :lol:
claire

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde Sly » 06 Dec 2013, 20:28

@claire
Capsunarul are dreptate,atata vreme cat vorbim despre chestii neraportate sunt doar parerile cuiva,indiferent ca e guvernul mexican,un blogger sau CIA,nu au cum sa aiba date exacte.
In rest de acord cu ce spui tu,rapirile si crimele sunt legate de carteluri si de traficul de droguri iar daca nu esti traficant sau implicat in vreun fel in droguri,sansele sunt foarte bune sa fii ignorat.
Oricum,daca ai fost in Mexico,tu personal cum te-ai simtit?Ti s-a parut ca esti intr-un continuu pericol?
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua