• Publicitate

Mexico - o destinatie favorita?

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Mesajde capsunar » 06 Dec 2013, 21:27

claire scrie:
capsunar scrie:Asta cu raportat vs neraportat mi se pare o gogomanie tare.. mai ales cand vine cu
` au avut loc 105,682 de rapiri, din care numai 1317 au fost raportate`

De unde stie ca nu erau 105,784 ? Ca doar din moment ce nu sant raportate nu le contabilizeaza nimeni. Mai corect ar fi ceva de genul pt fiecare rapire raportata exista cca alte 90 neraportate.

Cand citesti chestiile astea trebuie sa te gandesti ca exista si interes propagandistic de la .gov.ca pt ca fiecare din cei care se cara de tot da o gaura sistemului canadez de cca 1 milion in medie pt ca scoate bani din Ca si ii investeste in alta economie. (valabil si pt gov.us)
Si pasarile migratoare care traiesc <6 luni in sud sant o plaga pt gov.ca pt ca sug OAS-ul si il cheltuie in sud.

Daca ai deschide si chiar ai citi linkul pus de mine mai sus ai putea afla care este sursa acestor cifre. Ea , sursa, este INEGI, nu gouv.ca si nici gouv.us, ci chiar gouv.mexic, adica autoritatea lor in statistica. Deci partea cu interesele agenturilor straine care vor raul cade.

De unde ai scos cifra aia de 1 milion, nu zic ca nu e adevarata, dar m- ar interesa cum ai facut socotelile, sau sursa de unde ai luat-o.

Bun, sa zicem ca luam in discutie cifrele alea de mai sus, sa zicem ca 100000+ este inexact, ca poate au gresit, cu 10, 15%, hai sa zicem chiar cu 50%. Crezi ca 50000 de rapiri este totusi mai mult decit 1000, hai sa zicem 2000 de rapiri, ca deh cifrele sint aiurea cica? (remarca te rog ca iti dau 50% mai putine rapiri mexicane si 100% mai multe rapiri canadiene :lol: ) Inca o mica observatie, rapirile din Canada, ca si din alte tari vestice, sint in proportie majora ale unor copii de catre proprii lor parinti, in cazuri de divorturi urite. In tari gen Mexic, ele sint legate mai mult de carteluri, afaceri de droguri. Deci, sincer acum, unde crezi tu ca ai mai mari sanse sa fii rapit, in Canada sau in Mexic? Care este feelingul tau personal aici? :lol:

Sa o luam pe rand..
Neraportat insemna .. neraportat adica nu poate fi contabilizat. Nu conteaza cine scrie.. e o gogomanie daca nu ai surse concrete.

Vorbind de rapiri este un singur model in care potzi sa pici si anume daca te rapeste pe tine sau cineva din familie sa ceara o rascumparare. Habar nu am care e situatzia la astea dar stiu canadezi care s-au mutat in Mexic si nu erau de loc ingrijoratzi. Pe urma probabilitatea depinde de zona pe unde umblu. Am fost de capul meu prin Mexic, e drept doar prin cancun dar cu autobuzu comunal am mancat la restaurant, mers la magazinele locale etc. Pot sa-ti zic ca la mine in Vanc pe Hastings ma simt mai in nesigurantza.
https://www.youtube.com/watch?v=jVoXC-HLK7w

Nu pot sa-ti dau sursa de unde am venit cu `milionul` da in realitate e mai mult.
Ca sa-ti mai dau niste `bits`, in Vancouver/To cam oricine si-a platit casa si o vinde ca sa se care in sud cam e milionar. Pt baby-boomers media la mortgage e sub 200K, procentual cca 75% sant proprietari (cu mortgage sau fara). Daca faci socoteala sant sute de mii de milioane...care pot fi folosite numai asa si care pot sa-si ia zborul. Ai senzatia ca .gov nu stie?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Publicitate

Mesajde cloverfield » 07 Dec 2013, 18:13

claire scrie: Inca o mica observatie, rapirile din Canada, ca si din alte tari vestice, sint in proportie majora ale unor copii de catre proprii lor parinti, in cazuri de divorturi urite. In tari gen Mexic, ele sint legate mai mult de carteluri, afaceri de droguri. Deci, sincer acum, unde crezi tu ca ai mai mari sanse sa fii rapit, in Canada sau in Mexic? Care este feelingul tau personal aici? :lol:

Pai daca ne luam dupa logica ta, nu ar trebui sa ai nici o treaba cu rapirile, atat timp cat nu ai legatura cu afacerile de droguri. Eu unul m-am simtit MULT mai in siguranta in Mexic (si nu am stat numai la resort-uri) decat in orasele mari din US. Canada din punctul meu de vedere e relativ safe, atat timp cat eviti anumite zone dupa miezul noptii (cum e cam peste tot in vest).
my name is famous, but my face is unknown
cloverfield
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde tabarnacos » 08 Dec 2013, 20:48

nu cred ca playa del carmen sau cancun inseamna mexic, la fel cum varadero nu inseamna cuba. dar atita timp cit pe autostrada in playa del carmen la punctele de control erau politai cu puscoace serioase, nu cred ca erau de decor. zonele turistice intotdeauna sint "protejate" ca sa zic asa... eu unu ma gindesc daca ecuadorul o fi vreun nou "spot"...
tabarnacos
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde claire » 08 Dec 2013, 22:22

Sly scrie:@claire
Capsunarul are dreptate,atata vreme cat vorbim despre chestii neraportate sunt doar parerile cuiva,indiferent ca e guvernul mexican,un blogger sau CIA,nu au cum sa aiba date exacte.
In rest de acord cu ce spui tu,rapirile si crimele sunt legate de carteluri si de traficul de droguri iar daca nu esti traficant sau implicat in vreun fel in droguri,sansele sunt foarte bune sa fii ignorat.
Oricum,daca ai fost in Mexico,tu personal cum te-ai simtit?Ti s-a parut ca esti intr-un continuu pericol?

Capsunaru nu are dreptate. Daca aceste rapiri nu sint raportate la politie asta nu inseamna ca data e scoasa din burta ci ea este raportata in cadrul unor studii, sondaje, cu care orice institut de statistica lucreaza, oriunde in lume. Metodologia este explicata in studii, ca si marjele de eroare. Statistica este stiinta nu bla bla si exista responsabilitate, obligativitate etica in acest domeniu, chiar si in Mexic.

Acestea fiind spuse, eu iubesc Mexico f mult. Mi-am petrecut majoritatea vacantelor sudice acolo, Yucatan, (pe linga) playa del carmen. Nu am fost niciodata in cuba, am fost doar odata in dominicana si odata in jamaica, in rest numai in mexic.

Experientele de vacanta acolo au fost f bune, ca pt all inclusive. Asta nu m-a impiedicat sa nu remarc punctele de control ale armatei de pe autostrada spre tulum, inarmati pina in dinti cu armament destul de greu si f la vedere. Odata busul in care eram in drum spre playa a fost oprit de catre armata si, da, nu te simti prea bine in momentele alea. De indata ce iesi de pe Quinta avenida si o iei in sus pina dai de walmartul local, vraja si sclipiciul turistic scad simtitor. M-am simtit in pericol? Da si nu, depinde de loc, pe linga hoteluri e ok, prin zone mai departate, in lumea reala eram mai alerti. Ma voi mai duce in vacanta acolo? Da. Retragere acolo? Nu cred.

Apropos, maxico destintie favorita pt ce? Vacanta, (semi) retragere, mutare definitiva acolo?
claire
Imi place aici si raman...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

Mesajde Sly » 08 Dec 2013, 22:42

claire scrie:Apropos, maxico destintie favorita pt ce? Vacanta, (semi) retragere, mutare definitiva acolo?

Pentru toate trei,depinde fiecare ce cauta.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde claire » 09 Dec 2013, 00:35

tabarnacos scrie:nu cred ca playa del carmen sau cancun inseamna mexic, la fel cum varadero nu inseamna cuba. dar atita timp cit pe autostrada in playa del carmen la punctele de control erau politai cu puscoace serioase, nu cred ca erau de decor. zonele turistice intotdeauna sint "protejate" ca sa zic asa... eu unu ma gindesc daca ecuadorul o fi vreun nou "spot"...

Uite ca a mai sesizat cineva puscoacele alea....
De acord ca playa, cancun, acapulco, puerto vallarta nu reprezinta neaparat adevaratul mexic. Mie mi-e teama ca adevaratul mexic este mai urit decit cel turistic. Ah, ce tara frumoasa, ce peisaje, ce istorie, ce clima, ce plaje. Daca undeva se potriveste zicala cu pacat ca e locuita, atunci este mexic. Adica ma refer la toata povestea asta cu drogurile. Defapt mexico este acum, in unele zone, cum era columbia acum ceva timp.
claire

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 16 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua