• Publicitate

Stabilire in Franta

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Stabilire in Franta

Mesajde LisaLutz » 04 Iun 2015, 12:34

Buna ziua,
Exista printre voi cineva care s-a decis sa paraseasca definitiv Québecul si sa se instaleze in Franta? A inceput sa ma tenteze din ce in ce mai mult ideea asta.
Daca stie cineva in ce consta procesul de instalare in Franta pentru un cetatean canadian/roman, m-as bucura sa-mi dea cateva informatii.
Multumesc.
LisaLutz

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Stabilire in Franta

Mesajde Sly » 04 Iun 2015, 13:23

Vezi ca exista un topic "Romani in Franta" deschis de paca06 care se bucura de clima din sudul Frantei de cativa ani buni.
Poti sa-l contactezi si in privat,este foarte cordial si iti raspunde la orice intrebari ai.
Desi cred ca ar fi mai de folos sa fie pe forum discutia.
Bonne chance.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Re: Stabilire in Franta

Mesajde LisaLutz » 06 Iun 2015, 08:05

Buna,
Merci, Sly. Am verificat topicul respectiv, insa deocamdata n-am gasit decat cateva impresii si concluzii personale.
Ce ma intereseaza in realitate sunt informatii concrete de genul : salarii, pret chirie, drept de munca, echivalare diplome (romanesti si canadiene), sanse reale de a obtine un job inainte sau dupa instalarea in Franta, etc.
Mai caut, sunt abia la inceput.
LisaLutz

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua