Switch to full style
Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

La revedere Toronto !

29 Apr 2016, 18:51

Tocmai am facut un calcul, am stat 5 ani si 10 luni in Toronto. A fost o experienta interesanta de viata, dar n-am luat niciodata in serios Canada pentru restul vietii.
De 3 saptamani respir aerul Europei, aer care mi-a lipsit atat de mult ( chiar daca am fost in vizita in fiecare an ).

Vesti proste pentru partizanii Canadei :

1 Nu se uita nimeni urat la tine daca le spui ca ai pasaport romanesc ( pe cel canadian nici nu l-am folosit ).
2 Absolut toata scoala este recunoscuta si daca esti bine pregatit pe domeniul tau, jobul vine relativ repede si la calificarea aferenta .
3 Londra e peste Toronto la aproape toate capitolele.
4 Desi sunt foarte multi oameni intr-o suprafata mica, atmosfera e mai calma decat prin Totonto sau Montreal.
5 Europa are substanta , istoria de mii de ani se simte si in mentalitatea generala.

Canada a reprezentat prin anii 2000 o mai buna oportunitate pentru romani, dar acum situatia s-a inversat :bounce: .

Re: La revedere Toronto !

29 Apr 2016, 23:36

Bafta multa.

30 Apr 2016, 00:45

pana eduard scrie:Tocmai am facut un calcul, am stat 5 ani si 10 luni in Toronto. A fost o experienta interesanta de viata, dar n-am luat niciodata in serios Canada pentru restul vietii.
De 3 saptamani respir aerul Europei, aer care mi-a lipsit atat de mult ( chiar daca am fost in vizita in fiecare an ).

1 Nu se uita nimeni urat la tine daca le spui ca ai pasaport romanesc ( pe cel canadian nici nu l-am folosit ).
2 Absolut toata scoala este recunoscuta si daca esti bine pregatit pe domeniul tau, jobul vine relativ repede si la calificarea aferenta .
4 Desi sunt foarte multi oameni intr-o suprafata mica, atmosfera e mai calma decat prin Totonto sau Montreal.
5 Europa are substanta , istoria de mii de ani se simte si in mentalitatea generala.

Canada a reprezentat prin anii 2000 o mai buna oportunitate pentru romani, dar acum situatia s-a inversat :bounce: .

Bravo, felicitari.
Nu-mi spui nimic nou, am verificat personal.. eu am venit exact in 2000.. :)
Londra e mult peste To si la costul vietii.. asa ca watch out..

30 Apr 2016, 11:11

Abia de am revenit de cateva saptamani din London si curand iar ma duc devine un second home
Si totusi sa fim un pic corecti multi englezi pleaca din Londra din cauza scorurilor mari la chirii si infuzia de emigranti dar din iunie dupa referendum se va rezolva si asta .Nu mai e cea fost cand am trait pentru cativa ani acolo sincer nu as dorii sa traiesc acolo la batraneti dar daca esti tinerel este altceva.Mancarea si baurura net mai ieftin decat in Canada ,nu se compara Transportul este jale in schimb scump si prost ,chiriile o aberatie.Vizitat Brighton foarte misto ,Manchster .Liverpool much better then London for living
Oricum fata de Toronto nu se compara ,plus ca ai Europa aproape si ieftin de circulat ,nu bataia de joc din Canada unde un zbor de o ora din Montreal la Toronto costa cat un one way Montreal -London
Pe ansamblu London peste Toronto la cam toate dar depinde si de fiecare individ in parte ce cauta in viata .
ps sa nu uit oamenii sunt foarte amabili nu se chinuie nimeni sa zambeasca fortat ,asta ma surprins foarte placut plus ca baieti singuri isi gasesc usor prietene ,feminismul acolo nu este asa de puternic ca si in Canada

30 Apr 2016, 13:25

capsunar scrie:
pana eduard scrie:Tocmai am facut un calcul, am stat 5 ani si 10 luni in Toronto. A fost o experienta interesanta de viata, dar n-am luat niciodata in serios Canada pentru restul vietii.

Bravo, felicitari.
Nu-mi spui nimic nou, am verificat personal.. eu am venit exact in 2000.. :)
Londra e mult peste To si la costul vietii.. asa ca watch out..

Chiria e scumpa, mincarea e relativ okay. Problemele or sa apara in momentul in care descoperi ca nu poti deduce nimic de la taxe, gen gradinita copilului etc. Dar daca ai salariu baban Londra e okay. Io cu cit aveam nu ma descurcam prea bine...

30 Apr 2016, 13:54

Sly scrie:Bafta multa.

Multumesc, la fel!
Răspunde