• Publicitate

Dupa 4 ani de Canada - am vrea o noua schimbare

Locul de discutie pentru cei care se gandesc sa continue calatoria, Canada nefiind pentru ei ultima statie. Destinatia lor: Europa, USA, Australia, Noua Zeelanda, inapoi in Romania, sau oriunde altundeva. Joburi, acte, locuinta, transport bunuri personale, informatii juridice, samd. Atentie: aceasta rubrica NU este destinata discutiilor pro/contra Canada, topicele lansate fiind sterse sau mutate in rubrica potrivita!
Răspunde

Dupa 4 ani de Canada - am vrea o noua schimbare

Mesajde Chip&Dale » 06 Iul 2008, 18:45

Am ajuns la Montreal acum 4 ani. Veneam dintr-o Romanie unde eram vesnic nemultumiti, unde toate pareau ca merg prost, unde politica si politicienii ne dezgustau. Procesul de emigrare a mers destul de repede (in special gratie acestui forum - din pacate am constatat ca mesajele noastre vechi au fost sterse, la fel ca si vechiul nostru user cu care ne-am facut multi prieteni la vremea aceea - asa ca a trebuit sa fac acest nou cont) si astfel am crezut ca am facut afacerea vietii noastre ajungand in Canada. In vara lui 2004 ne-am cumparat o masina la mana a 2a si am inceput sa ne plimbam prin QC si Ontario in timp ce simultan trimiteam aplicatii pentru joburi. Din fericire domeniul nostru este cautat si nu trebuie echivalari (informatica-programatori) asa ca am gasit relativ usor de lucru in Montreal - in toamna lui 2004 lucram deja amandoi in domeniu si castigam aproximativ $90,000/familie, fara sa fi trebuit sa ne castigam experienta canadiana facand joburi de supravietuire. Schimbarea fata de veniturile din Romania era considerabila. Au urmat vacantele la Caraibe, schimbarea masinii de ocazie cu 2 masini noi, schimbarea apartamentului cu unul situat mai aproape de servicii. Intr-un cuvant totul parea sa mearga struna si nu trecea zi in care sa nu ne felicitam pentru alegerea facuta.

Una din primele probleme a fost cand sotul meu a trebuit sa mearga la spital - de urgenta. A asteptat cateva ore si in cele din urma a fost vazut de un cadru medical. I s-a spus ca trebuiesc facute investigatii si ca va fi pus pe o lista de asteptare pentru analize. Procedura cu lista de asteptare ne era cunoscuta din Romania, si acolo am avut alegerea de a fie plati si fi serviti imediat fie de a astepta dupa plata CAS si a astepta o luna sau mai mult. Am intrebat asadar cat costa sa faca imediat analizele. Ni s-a spus ca nu se poate, ca trebuie asteptat, ca sunt si altii care asteapta, si ca in general asa se procedeaza in Canada, ca nu sunt suficiente spitale, medici samd. Am intrebat care pot fi consecintele amanarii analizelor si ni s-a spus ca in general totul e OK. Am insistat si ni s-a spus ca intr-adevar exista riscul ca in cazul in care boala e avansata sa conduca la un tratament mai complex si cu sanse mici de refacere, dar ca nu se poate face nimic pana la analize. Scurt pe doi, l-am pus intr-un avion si si-a facut analizele in Romania. Si bine a facut intrucat s-a dovedit ca boala se instalase si ca cu orice zi de intarziere a tratamentului sansele unei refaceri se diminuau. A luat rezultatele analizelor si a revenit in Canada. Supriza, i s-a spus ca analizele din Romania nu sunt valabile si ca trebuie sa astepte dupa cele de aici. Am intrebat si am aflat ca pana si masina care face investigatiile respective este aceeasi in Canada si Romania si deci nu exista niciun motiv ca medicul canadian sa nu poata intrepreta rezultatele analizelor din Romania. Deci a urmat un nou drum in Romania, unde s-a internat si unde a fost tratat cu succes. Costurile interventiilor au fost platite in cea mai mare parte tot de CAS. Acest prim dus rece ne-a facut sa ne gandim pentru prima oara daca am facut bine venind aici.

Alta dezamagire este casa canadiana. Efectiv nu ne-am putut hotari nici pana in ziua de astazi sa ne indatoram pentru o casa construita in felul cum sunt casele din Canada. Nu ne-a venit sa credem cand am vazut cablurile trase prin gauri date direct in barnele de sustinere - si multe altele de aceeasi factura. Sa platim 25-40 de ani pentru asa o constructie ni s-a parut o mare prostie. Amandoi am studiat si lucrat in Europa si am vazut ca niciunde nu se construieste ca in Canada (cu exceptia US unde lucrurile stau la fel).

O alta problema este sistemul de taxe si raportarea veniturilor la cheltuielile zilnice. In mediul profesional in care suntem acum sunt foarte multi oameni care castiga si peste $100,000/an dar care sunt vesnic la limita cu banii. Sistemul nordamerican este astfel construit incat daca esti un angajat sa nu poti strange bani, ramanand astfel in permanenta dependent de o slujba. De asemenea, desi intre timp castigam aproximativ $135,000/familie brut - net nu stam cu mult mai bine cumparativ cu cand castigam $90,000 - enorm de multi bani se duc la taxe.

Iarna contribuie si ea la lista nemultumirilor. In primul an am admirat amandoi cu gura cascata cat de eficienti sunt cei care strang zapada. Dar in anii urmatori am realizat ca desi eficienti - stransul zapezii este foarte costisitor, si ca se face din banii nostri si nu pe buzunarul firmelor. In conditiile in care carburantul devine tot mai scump iernile vor destabiliza si mai tare economia locala canadiana, si asa fragila. Stand aici ne e teama ca vom sfarsi muncind iarna pentru curatatul zapezii.

Alta problema este lipsa relatiilor dintre oameni. E adevarat ca lumea isi zambeste, ca sunt sanse ca cel din fata ta sa iti tina usa deschisa, dar cu asta se termina amabilitatile. Relatiile dintre oameni, incepand de la acel "buna ziua ce mai faci bine multumesc dar tu si eu bine sa ai o zi buna" si terminand cu relatiile cu colegii de serviciu sunt parca rezultatul unei macabre piese de teatru. Traind aici ai zilnic sentimentul acelui deja vu, in care esti intrebat ceva asteptandu-se insa un raspuns predeterminat de la care daca te distantezi nu da bine.

Ultima chestiune dar nicidecum in ultimul rand in ordinea importantei: toata lumea pare sa fie de acord ca in Canada problema nr. 1 este lipsa de timp. La inceput credeam ca este o figura de stil dar in timp s-a dovedit adevarat. Nu reusim nici acum sa intelegem de ce avem atat de putin timp comparat cu viata noastra din Romania. Muncim tot 8h/zi, drumul casa-servici ne ia cam tot atata timp, vorba aceea facturile le platim online si nu stand la coada ca in Romania dar cum-necum nu avem parca niciodata timp de nimic. Toata viata parca pare ceva utilitar, invartindu-se in jurul facerii banilor destinati platii facturilor. Si daca le celalalte probleme parca mai exista solutii - la problema timpului nu exista niciun remediu. Timpul este resursa pe care noi amandoi o percepem ca fiind cea mai importanta - cu toate celalalte (banii, bunurile materiale, si chiar sanatatea) se poate jongla. Timpul insa e irecuperabil.

Prin urmare, suntem intr-un impas. Veniturile actuale ne permit o viata "astazi" buna (apartament frumos aranjat, masini germane, excursii la sfarsit de saptamana, excursii in strainatate in cele 4 saptamani de concediu/an, restaurante, piese de teatru, vizite cu prietenii) dar de fiecare data cand ne proiectam viitorul acesta nu pare deloc atragator - daca il proiectam in Canada. Pe de alta parte ne e teama sa lasam tot ce avem aici in Canada pentru a re-incepe in alta parte. De multe ori vorbim cu fost colegi din Romania si avem senzatia ca ei duc o viata mult mai implinita, ca mai reusesc sa se bucure de diverse nimicuri care pe noi aici ne lasa reci.

Voi ce sfat ne dati, prieteni?

P.S. Acest mesaj nu se vrea unul negativ la adresa Canadei. Vina nu apartine acestei tari care ne-a oferit o usa larg deschisa ci mai ales noua, unor oameni carcotasi, care in general nu reusesc sa se bucure de ceea ce au, dar care in acelasi timp nu s-au oprit din a cauta fericirea.
Chip&Dale
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Dupa 4 ani de Canada - am vrea o noua schimbare

Mesajde basha » 06 Iul 2008, 19:50

...si dupa asa viata de succese vi sa ceri sfaturi pe forum? ... :scratch:

Chip&Dale scrie:In conditiile in care carburantul devine tot mai scump iernile vor destabiliza si mai tare economia locala canadiana, si asa fragila. Stand aici ne e teama ca vom sfarsi muncind iarna pentru curatatul zapezii.

c'man man ... sau woman ... get serious!

rdking ... unde esti cand e nevoie de tine?

* apropo, tu care esti Chip sau Dale?
Ca Românu' nu-i niciunul!
basha
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde emiliansuzan » 06 Iul 2008, 19:58

Chip&Dale scrie:Voi ce sfat ne dati, prieteni?

Feriti-va de Donald Duck!!...
Imagine
emiliansuzan
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

Mesajde chrislord » 06 Iul 2008, 20:19

emiliansuzan scrie:
Chip&Dale scrie:Voi ce sfat ne dati, prieteni?

Feriti-va de Donald Duck!!...

Asta cum ti-a venit? :lol:

In ultimul timp imi plac epilogurile gen: "Canada e frumoasa dar...", "nu e vina Canadei, ci..." etc.

Felicitari cip si dale , o viata frumoasa in Spania, de exemplu. Cica acolo sunt multi gitanes cu cohones mari. Romania ma gandesc ca pica de pe lista voastra asa ca ...multe "succesuri". Si cred ca am mai citit postul asta acum cateva luni, dar mi-e lene sa-l caut. Nu se da avertisment pentru dublu post? :lol:

Mai era unu care castiga nevasta 45 $/h si nu avea timp si nici vina Canadei nu era. Pai normal ca nu aveti timp daca stati sa va numarati banetul. Si de aia sunteti voi nefericiti ca lumea va saluta si va intreaba ce mai faceti, ca voi nu aveti timp de socializare, voi va numarati malaiul.

Inca un subiect fierbinte. Hai baietii cat e cald. :lol:
chrislord
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde Daciana » 06 Iul 2008, 20:31

Eu nu percep mesajul vostru ca fiind unul negativ despre Canada. Este doar experienta voastra si care nu poate sa semene cu a altora ca perceptie, cel putin.

Dragi prieteni, nu va dau sfaturi si sa nu va asteptati la asa ceva din partea nimanui. "Sa-i ascultati pe toti dar din minti sa nu va iesiti" (parca asa era o vorba romaneasca, nu?).

Asadar, inteleg din relatarea voastra ca este o problema cu timpul (ah! cum mai trece...) si parca ne scapa printre degete in rutina asta cumplita in care ne complacem: casa-servici iar casa-servici eventual "asezonata" cu weekend-uri la lacuri, paduri si cu cele 2 saptamani anuale prin Caraibe. Toate astea la un loc, denota o situatie materiala stabila, normala. E insasi viata, care cum poate fi altfel conceputa decat prestand o activitate (munca) care sa ne aduca veniturile asiguratorii unui trai decent. Fara aceasta "rutina" nu am avea asigurat traiul nostru zilnic. Nu doresc sa reduc totul la partea materiala, faptul ca aveti si weekend-uri petrecute in afara casei si concedii caraibiene, denota ca puteti sa va si distrati nu numai sa munciti.

Dar, exista acel DAR existential pe care la un moment dat fiecare dintre noi ni-l punem. E oare de ajuns? E momentul bilantului? Mai avem ceva de facut sau consideram ca e suficient? Doriti o "evaluare" a vietii voastre de pana acum? Acum e indestulata si parca totusi ceva ii lipseste.

Ziceati de relatiile interumane ca sunt destul de superficiale si denota mai mult bun-simt decat o "comuniune" de idei, simtaminte, idealuri. Ce mi se pare curios este faptul ca o familie de canadieni se plangea de acelasi lucru: in vremea copilariei lor, era obiceiul ca in fiecare weekend sa aiba supper la unii din vecinii parintilor lor, prin rotatie, obicei care acum a disparut complet.
Suntem in secolul vitezei, deh, "nu ne mai ajunge starea pe loc cum nu ne mai ajunge nici zborul inalt de pasari calatoare prin noianul vietii" (cine a scris asta? oh! vai, mie, cate lucruri reusim sa dam uitarii, pana si numele poetilor le dam uitarii... si timpul trece si parca nimic "naucitor" nu ni s-a intamplat...).

Si ce e de facut, pe ce drum sa apucam sa ne simtim asa cum am visat, adica in inaltul cerului dar si ancorati in realitatile vietii? Vrem si vrem si iar vrem... iar viata zboara pe aripile timpului, si cu noi cum ramane? Uneori visam la copilarie ca la "altarul" la care fluturii vin si isi scutura polenul de pe aripi iar florile il imprastie suav in luminile curcubeului. Vrei copilarie, sau ce? Acolo in Copilarie sunt prietenii tai, cei care nu stiau sa minta si care nu stiau sensul in dodii al cuvintelor si nici rautatea, ura sau invidia. Altundeva nu-i mai gasesti. De-i cauti azi, ii ve-i gasi schimbati cu totul, au devenit adulti cu bune si rele intrupate in fostele chipuri ale copilariei. Sau poate tu te-ai schimbat prea mult fata de ei si nu-i mai poti pricepe. Cine stie...

Prieteni, viata nu poate fi cladita pe sfaturile altora. E atat de personala incat ea va apartine si poarta numele si cararea voastra, numai a voastra. Ca atare, iertati-mi "ratacirea" prin noianul intamplarilor voastre dar voi singuri incercati "sa broditi" o cale scurta si cat mai dreapta ca sa iesiti din impasul in care va aflati catre "luminisul" gandurilor bune.
"Da-mi lumina din lumina-ti aspra
Sa privesc pe-a stelelor fereastra..."
Daciana
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 6 ori

Mesajde Chip&Dale » 06 Iul 2008, 20:57

Draga Daciana, iti multumesc pentru raspuns. Am observat o tenta foarte rautacioasa din partea altora, mai "verzi" in ceea ce priveste Canada. Ai sesizat bine, banii nu constituie problema, ci mai degraba sentimentul covarsitor de "fa cum facem noi, zi cum zicem noi - ca altfel nu se poate" - si de surub care se strange continuu. Nu stiu nici eu spre ce sa mergem, cei care ne cunosc in carne si oase probabil s-ar cruci daca ar asocia aceste ganduri cu persoanele noastre, fiindca in aparenta totul este normal, "de succes", asa cum trebuie sa fie pe aici. Nelinistea, incertitudinea este in interiorul nostru. Dupa cum bine ai spus, este un prezent confortabil, lipsit de prea multe senzatii, o zi care incepe dis-de-dimineata, mers in parkingul subteran, urcat in masina, mers la birou, participat la N sedinte, pauza de masa in care schimb acelasi amabilitati cu aceleasi persoane, cu care nu pot dezbate decat aceleasi subiecte, invariabil ori despre vacante, ori despre subiectul zilei de pe prima pagina a ziarelor de tip Libertatea. Ne-am saturat de oamenii acestia goi, care nu sunt preocupati decat de servici, de cum sa cumpere cat mai multe lucruri, invidiindu-se ulterior unii pe altii. Pe urma vine dupa-amiaza, drumul inapoi spre casa, eventual o iesire in oras, dupa care circuitul se repeta. Weekendul inseamna deseori iesiri, dar nu au nimic in comun cu iesirile din Romania, unde pur si simplu simteai ca traiesti vizitand natura sau stand de vorba cu un baci in fata portii sale. Am fost foarte entuziasti in primul an canadian privind turismul, pana cand am sesizat ca si in acest domeniu totul este reglementat pana in cele mai mici detalii. Omul de aici a supus si natura unor regulamente, reguli, legi, aducand-o si pe ea la un 'standard'. Deseori cheltuim bani dintr-o frustrare, din dorinta de a mai face timpul sa treaca, fara insa a ne bucura de clipa. De exemplu, asociind, nu cred ca am simtit niciodata in Canada exaltarea pe care o simteam in Romania cand ne mai venea cate un plic de la canadieni - care ne mai apropia putin de punctul terminus. Si atunci - ma intreb - care e rostul, care e ratiunea? Ce e oare de facut?

Ma doare ca ne lipseste curajul sa rupem acest film, sa mergem frumos sa ne depunem demisiile, sa lichidam totul si sa plecam spre alte zari. De multe ori ne gandim si facem speculatii despre un nou inceput, insa deocamdata nu am facut din pacate nimic concret. Si timpul trece, trece iremediabil...
Chip&Dale
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Ramas bun, calatoria continua